Reklama

Duchowość

W Poznaniu wystartował najstarszy maraton biblijny

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. prof. Andrzej Szostek MIC, kierownik Katedry Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, zainaugurował w drugą niedzielę Wielkiego Postu IX edycję najstarszego w Polsce maratonu biblijnego. Wybitny filozof odczytał w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu pierwszy rozdział Dziejów Apostolskich.

Publiczne czytanie Pisma Świętego poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Szostka, który wygłosił konferencję „Kościół i polityka” w ramach cyklu „Społeczeństwo Myślące – Wielki Post 2013”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kierownik Katedry Etyki na Wydziale Filozofii KUL zauważył, że związek religii z wymiarem politycznym jest ścisły od tysiącleci. – Religia zawsze była zwornikiem jedności społecznej, ponieważ silne było przekonanie, że władza musi mieć umocowanie we władzy nadprzyrodzonej – mówił prelegent.

Odnosząc się do dokumentów Soboru Watykańskiego II i encyklik społecznych Jana Pawła II, podkreślił, że „Kościół nie jest partnerem w debacie politycznej, lecz miejscem, gdzie spory polityczne powinny się spotkać”. – Ma pomagać jednoczyć się ludziom, by mogli czynić ten świat bardziej ludzkim – zauważył ks. prof. Szostek.

Przekonywał, że „Kościół nie jest partią polityczną, ale ma pomagać wszystkim ludziom w dążeniu do niebiańskiej ojczyzny”. Prelegent stwierdził, że obecnie zmieniła się sytuacja Kościoła w Polsce i jest diametralnie różna od tej sprzed 1989 r. – Do 1989 r. Kościół w Polsce wspierał opozycję i cieszył się ogromnym autorytetem, dzisiaj wszyscy jesteśmy w nowym świecie i potrzebna jest nam refleksja nad nową sytuacją – zaznaczył filozof.

W czasie Mszy św. licznie zgromadzeni wierni modlili się o dobre owoce IX maratonu biblijnego oraz o to, by Biblia nie tylko była czytana, ale by wszyscy żyli słowem Bożym na co dzień. Zaraz po Eucharystii ks. prof. Szostek przeczytał pierwszy rozdział Dziejów Apostolskich.

Reklama

- Biblia tradycyjnie została podzielona na tysiąc pięćset fragmentów i będzie czytana aż w dwudziestu czterech parafiach Poznania i okolic, bowiem zainteresowanie maratonem w tym roku jest bardzo duże – mówi KAI ks. Arkadiusz Szady, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Wśród celów maratonu są: odnowa życia duchowego, wzmocnienie relacji wspólnoty parafialnej, a także zachęcenie do czytania Pisma Świętego i pogłębienie wiary oraz osobistej relacji z Panem Bogiem. Jak mówi diecezjalny duszpasterz młodzieży, publiczne czytanie Pisma Świętego ma być dla każdej parafii świętem Biblii.

Maratończycy będą czytać tzw. Biblię Poznańską, czyli tłumaczenie Pisma Świętego opublikowane w Poznaniu w latach 80. Specjalnie wydany na maraton egzemplarz Biblii Poznańskiej waży 18 kg.

W tym roku hasłem towarzyszącym publicznemu czytaniu Biblii są słowa: „Bądźcie solą ziemi”. IX Maraton Biblijny potrwa do 18 marca i zakończy się w parafii pw. Wszystkich Świętych w Kórniku. Organizacją Poznańskiego Maratonu Biblijnego zajmuje się Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.

Pierwszy maraton biblijny w Polsce odbył się w Poznaniu w 2005 roku i trwał dokładnie 119 godzin 2 minuty i 42 sekundy. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu czytało 876 osób, bez przerwy przez 5 dni i nocy.

Od 2006 roku zrezygnowano z czytania Biblii non-stop, a lektura Pisma Świętego odbywa się w różnych świątyniach archidiecezji poznańskiej.

Podziel się:

Oceń:

2013-02-25 07:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: otwarto Centrum wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

archpoznan.pl

Nauka języka polskiego, poznawanie kultury polskiej, rozwijanie talentów oraz pomoc terapeutyczna, psychologiczna i w znalezieniu pracy – to oferta skierowana do uchodźców z Ukrainy w Centrum wsparcia dla uchodźców. Placówkę w dawnej siedzibie poznańskiego Domu Dziecka nr 2 przy ul. Pamiątkowej poświęcił dziś abp Stanisław Gądecki.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44
Biskup Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli