Reklama

Niedziela Częstochowska

Przez sztukę do Boga

Magdalena Pijewska/Niedziela

Tak jak podczas ŚDM w Panamie trwa Festiwal Młodych, którego celem jest zjednoczenie młodych ludzi z całego świata przez dzielenie się z innymi ich talentami artystycznymi, tak i w kościele akademickim podczas ŚDM przez kulturę i sztukę otwierano się na Boga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszy dzień Koncertem Kolęd Rodzina Pospieszalskich przeniosła uczestników w bożonarodzeniowy nastrój, dostarczając niesamowitych artystycznych wrażeń. W drugi dzień 25 stycznia mocnych duchowych przeżyć doświadczyli uczestnicy niecodziennego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. 16 stacji Drogi Krzyżowej z rozważaniami w formie krótkich scen przedstawili studenci, przedstawiciele Wspólnoty 25+ i Wspólnoty Rodzin Emaus. Całość koordynowała i przygotowała Marta Łaskawska. – Rozważania oparła na „Słowie Pouczenia” Alicji Lenczewskiej, mistyczki ze Szczecina. Przesłaniem była myśl, że każdy z nas czasem jest po stronie krzyżujących Pana Jezusa, a czasem stoimy po stronie tych, którzy współcierpią lub okazują miłosierdzie innym. Kolejna prawda, która wypływa z rozważań, to fakt, że Pan Jezus jest zawsze blisko nas, niezależnie od tego, jak postępujemy. A nasze dobro wypływa jedynie z łaski, z której korzystamy na tyle, no ile się na nią otwieramy. Droga Krzyżowa w formie pantomimy miała ogromny ładunek emocjonalny, jej uczestnicy, wśród których był także bp Andrzej Przybylski, nie kryli wzruszenia.

Zobacz zdjęcia: Panama w Częstochowie (2)

Po Drodze Krzyżowej ksiądz biskup pogratulował i podziękował grupie, która „uosobiła” Mękę Pana Jezusa. – Dziękuję wam, że przypomnieliście nam wszystkim istotę naszej wiary. Właśnie to przekazują nam także Światowe Dni Młodzieży. Pierwszy dzień to entuzjazm, radość, to wszystko, co cechuje młodość, a następnie jest dzień, gdy Ojciec Święty przewodniczy Drodze Krzyżowej, która przypomina, że Jezus zszedł do człowieka i jest z nim w każdym – trudnym, grzesznym, bolesnym – momencie życia. On – Bóg może przemienić nasze życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej poprzedziła Eucharystia celebrowana przez duszpasterzy akademickich ks. Rafała Grzesiaka i ks. Norberta Tomczyka oraz ks. Tomasza Chalusiaka, który przybył tu z młodzieżą z parafii św. Rafała Kalinowskiego. Homilia, wygłoszona przez ks. Norbert Tomczyk w Święto Nawrócenia św. Pawła, nawiązywała do tego, co spotkało Szawła. Dziś nazwalibyśmy ten stan kryzysem – lubimy używać tego słowa. Kiedy Szaweł traci wzrok, to jest to szansa na przemianę. Pan Bóg łamie Szawła w najlepszy dla niego sposób. Przemiana Szawła polega na zaufaniu Bogu i pójściu za Jego słowem. Zaczerpnijmy do swojego życia duchowego historię Szawła – zachęcał ks. Norbert. - Bo Bóg nas uzdalnia i obdarza talentami, aby służyć Bogu i ludziom.

(Szersza relacja ze Światowych Dni Młodzieży obchodzonych w duszpasterstwie akademickim, ukaże się w „Niedzieli” 5/2019)

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-01-25 23:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: odbyła się peregrynacja symboli ŚDM

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Na wzgórzu jasnogórskim 30 lat temu św. Jan Paweł II wokół tego krzyża zgromadził wolne dzieci Boże – mówił w homilii ks. prał. Marian Duda, przewodniczący Kościelnego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie w sierpniu 1991 r. 26 sierpnia przewodniczył Mszy św. w kościele akademickim św. Ireneusza, który stał jedną ze stacji peregrynacji symboli ŚDM w Częstochowie.

Więcej ...

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst