Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: o jedność trzeba się zmagać każdego dnia

ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Jedność będąc darem Bożym pozostaje wciąż wartością, o którą trzeba się zmagać każdego dnia” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 stycznia przewodniczył Mszy św. w kościele rektorackim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie. Eucharystia, na której byli obecni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, zakończyła częstochowskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„ W duchu dialogu, który zakłada otwartość i dobrą wolę, jako chrześcijanie pielgrzymujemy razem. Wspólnie się modlimy i w ten sposób poznajemy się. W dzisiejszych czasach nie wystarczy już tylko wzajemna akceptacja między Kościołami. Jezus oczekuje od nas czytelnego znaku jedności, jakim jest wspólne świadectwo chrześcijan, szczególnie wobec wzmagającej się obojętności i walki z chrześcijaństwem” - mówił na początku Mszy św. ks. dr Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

W homilii abp Depo przypomniał wezwania zapisane na kartach Nowego Testamentu: „Pozwólcie się więc prowadzić Duchowi Świętemu. Bądźcie współpracownikami Boga. Nie zasmucajcie Ducha Świętego. Nie lekceważcie światła łaski Bożej” - Jedną z cech ludzkości jest jej rozdarcie. To ono sprawia, że człowiek nie rozumie ani Boga, ani świata, ani siebie samego – mówił abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wszelka forma jedności jest rozbijana grzechem i związanym z nim egoizmem. Dlatego bardzo pouczający dla nas pozostaje przykład Jezusowej modlitwy, w której jedność występuje jako dar przez Ducha Świętego, który ma być dany uczniom. Nim Jezus posłał swoich uczniów na końce świata, prosił Ojca o Ducha, Ducha Prawdy, Ducha Miłości i Ducha Jedności – kontynuował abp Depo.

Metropolita częstochowski przypomniał, że „dzięki działaniu Ducha Świętego została stworzona wspólnota, w której jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących”.

- Jedność uczniów Chrystusa była i jest jednym z najbardziej wiarygodnych świadectw i znaków wobec tego świata – podkreślił metropolita częstochowski i dodał: „Jedność będąc darem Bożym pozostaje wciąż wartością, o którą trzeba się zmagać każdego dnia. Dar ten bowiem na podobieństwo cnoty wiary przechowujemy w naczyniach glinianych, aby z Boga była ogromna moc a nie z nas”.

Reklama

Arcybiskup wskazał, że „dar jedności zagrożony jest z dwóch stron, wewnętrznej, od strony samego człowieka, jego ciała i krwi oraz zewnętrznej, ze strony otaczającego nas świata”.

Zobacz zdjęcia: Msza o Jedność Chrześcijan w Częstochowie

- Proces modlitewnego oczekiwania z Duchem Świętym, tak bardzo charakterystyczny dla Kościoła Apostolskiego jest dla nas dzisiaj zadany z racji roku duszpasterskiego, pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha” – przypomniał arcybiskup.

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo zauważył, że „ dużo się dzisiaj pisze i mówi o zagrożeniach ekologicznych, które są tragicznym wynikiem błędów i grzechów naszej cywilizacji. Natomiast wciąż za mało mówimy i piszemy o zagrożeniach odśrodkowych, płynących z serca człowieka, godzącego się na swoja klęskę i odpowiadającego rozłamem, beznadzieją i nienawiścią”.

- Jakże to dzisiaj jest bardzo modne, ze wszech miar w mediach i w polityce, owa mowa nienawiści, która nie znosi drugiej strony, pomimo, że wydaje się być wołaniem o jedność – kontynuował abp Depo.

- Odpowiedzią wiary na ten rodzaj zagrożeń ludzkich serc może i powinno być: „Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem”.

- To są słowa samego Zbawiciela. To nie jest już tylko pragnienie ludzkich serc. Chrystus jest z nami – mówił arcybiskup, który za św. Ireneuszem przypomniał: „ „Duch Święty jest u początku drogi człowieka, wpierw jako ledwo zauważalne inspirowanie człowieka; On prowadzi do Syna, a przez Syna do Ojca”

Metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki „Ut unum sint”: „Kościół katolicki jest świadom, że pośród wszystkich Kościołów i Wspólnot kościelnych to on zachował posługę Następcy Apostoła Piotra w osobie Biskupa Rzymu, którego Bóg ustanowił „trwałym i widzialnym źródłem i fundamentem jedności” i którego Duch podtrzymuje, aby Kościół uczynił także wszystkich innych uczestnikami tego podstawowego dobra”.

Reklama

- Duch Święty uczestniczy w naszej modlitwie poprzez nawrócenie serca i wspólne inicjatywy wszystkich Kościołów i wspólnot chrześcijańskich po przekroczeniu już progu trzeciego tysiąclecia. Kościół naszych dni świadomy jest mocy Bożego Ducha – mówił arcybiskup i wołał: „Wzrastajmy poprzez modlitwę, z pomocą Ducha Świętego. Wzrastajmy ku jedności poprzez wspólne dziękczynienie”.

Na zakończenie metropolita częstochowski przypomniał słowa św. Cypriana z jego „Komentarza do Modlitwy Pańskiej”: „Albowiem Bóg nie przyjmuje ofiary od tego, który trwa w niezgodzie. Największa ofiara jaką możemy złożyć Bogu to pokój i braterska zgoda między nami. To lud zgromadzony prze jedność Ojca, Syna i Ducha Świętego”.

Uczestnicy wspólnej modlitwy modlili się m. in. za Kościół, Ojczyznę, prześladowanych chrześcijan.

Mszę św. zakończyło wspólne „Błogosławieństwo Aaronowe”.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. dr Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. dr Mikołaj Węgrzyn, rektor kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie i ks. dr Mariusz Trojanowski, sekretarz arcybiskupa metropolity.

We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz parafii prawosławnej pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie, ks. Szczepan Rycharski z Kościoła polskokatolickiego.

Reklama

W modlitwie wzięli również udział klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, osoby życia konsekrowanego.

Działalność ekumeniczna w archidiecezji częstochowskiej skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. Należą do niej: parafia prawosławna, wznosząca swoją świątynię pw. Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej, której przewodzi ks. mitrat Mirosław Drabiuk.

W Częstochowie znajduje się parafia ewangelicko-augsburska, której proboszczem jest ks. Adam Glajcar, krajowy ewangelicki kapelan strażaków, a także parafia polskokatolicka Matki Bożej Królowej Apostołów, na czele z duszpasterzem ks. Szczepanem Rycharskim.

W Gniazdowie k. Koziegłów znajduje się Starokatolicka Parafia Mariawitów, istniejąca od 1906 r. A w Kleszczowie parafia ewangelicko - reformowana, której administratorem jest ks. radca Krzysztof Góral.

W Częstochowie znajduje się także zbór Chrześcijan Baptystów. Spośród wspólnot nie należących do Polskiej Rady Ekumenicznej wymienić należy Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, działający na terenie Częstochowy, Myszkowa i Wielunia, Zbór Hosanna Kościoła Zielonoświątkowego w Częstochowie oraz Kościół Wolnych Chrześcijan.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2019-01-25 22:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Życzliwymi bądźmy!” – trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Arch.

Pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2), od 18 a 25 stycznia obchodzony jest na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni różnych Kościołów chrześcijańskich spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach.

Więcej ...

Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów

2024-07-06 20:34

Karol Porwich/Niedziela

7 lipca po raz pierwszy obchodzimy wspomnienie liturgiczne bł. Rodziny Ulmów. W Markowej - miejscu ich urodzenia i męczeńskiej śmieci - uroczyste obchody związane z tym wydarzeniem rozpoczęły się już wcześniej. W niedzielę Rodzina Ulmów zostanie też ogłoszona patronami województwa podkarpackiego.

Więcej ...

Rzym: poważny stan zdrowia kard. Ruiniego

2024-07-08 12:22
Kard. Camillo Ruini

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Camillo Ruini

W sobotę późnym wieczorem kardynał Camillo Ruini został przewieziony do kliniki Gemelli z powodu bólu w klatce piersiowej. Ze względu na zaawansowany wiek kardynała i historię kliniczną konieczne było przyjęcie na oddział intensywnej terapii kardiologicznej - poinformowano w Rzymie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Wiadomości

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....