Reklama

Kultura

"Rzymskie Pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miast"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Rzymskie Pasje. Kościoły stacyjne Wiecznego Miast" - to tytuł książki ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanny Suchockiej, której prapremiera odbyła się 30 stycznia w Rzymie.

W prezentacji wydanego w Polsce tomu wzięli udział m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, prymas Polski abp Józef Kowalczyk, emerytowany metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, długoletni Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji abp Szczepan Wesoły, ambasador RP we Włoszech, Wojciech Ponikiewski oraz zarząd Fundacji Jana Pawła II z USA, Niemiec i Francji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie prowadził o. Wojciech Morawski OP, uczestnik pielgrzymek do kościołów stacyjnych. Wśród panelistów wystąpili abp Kowalczyk, prof. Stanisław Grygiel z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, o. prof. Marek Inglot z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego.

Abp Kowalczyk podkreślił, że będąc profesjonalistą w dziedzinie kontaktów ze Stolicą Apostolską, można jednocześnie realizować swoją pasję. Pogratulował ambasador Suchockiej znakomitej dokumentacji, jaką zebrała w swym tomie. Zauważył, że książka jest tym cenniejsza, że nawet rodowici rzymianie często nie znają swojego miasta, a zwłaszcza tradycji kościołów stacyjnych.

Prof. Grygiel mówił o znaczeniu i istocie pielgrzymowania także dla współczesnego człowieka. O. prof. Marek Inglot SJ podkreślił znaczenie związków nas współczesnych z z pierwszymi męczennikami poprzez zakorzenienie w chrześcijaństwie. Wszyscy zgodnie podkreślili, że jest to pierwsza taka publikacja, stąd bardzo cenna.

Autorka zastrzegła, że książka ta nie jest typowym przewodnikiem po Rzymie. Poprzez pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych pokazuje interesujące miejsca często zupełnie nie znane turystom. Pokazuje także poranne życie włoskiej stolicy, kiedy szczególnie widoczne jest przenikanie się sacrum i profanum.

Reklama

Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autograf autorki. W prapremierze uczestniczyli dziennikarze włoskiego radia i telewizji RAI, watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" oraz Radia Watykańskiego.

Tradycja kościołów stacyjnych sięga wczesnego chrześcijaństwa. Kiedy cesarz Konstantyn Wielki w 313 r. zagwarantował chrześcijanom wolność religijną, rozpoczęło się pielgrzymowanie do grobów męczenników, które znalazły się w budowanych wtedy kościołach. Kościoły te z reguły powstawały na bazie domów patrycjuszy–chrześcijan, w których w okresie prześladowań odprawiano Eucharystię.

Na każdy dzień Wielkiego Postu wyznaczony jest inny kościół stacyjny. Autorka prezentuje czytelnikowi 44 świątynie Rzymu opisując znajdujące się w nim dzieła sztuki, dzieląc się swoimi refleksjami na ich temat ,ale także na temat codzienności współczesnego Rzymu.

Premiera "Rzymskich Pasji. Kościoły stacyjne Wiecznego Miast" ze zdjęciami Grzegorza Gałązki wydana przez oficynę "Rosikon Press" odbędzie się 11 lutego w Warszawie.

Podziel się:

Oceń:

2013-01-31 14:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najpierw ty! Jak zatroszczyć się o siebie, by móc troszczyć się o innych

Adobe.Stock

By móc skutecznie troszczyć się o innych, najpierw musisz zatroszczyć się o siebie! Nakładem Wydawnictwa eSPe, pod patronatem "Niedzieli" ukazał się bardzo cenny poradnik.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

O wyzwaniach rozmowy ekologicznej w perspektywie stworzenia

2024-06-26 15:41

Archiwum Marka Kuczyńskiego

O Laudato Si w Monachium rozmawiali delegaci Kościoła z całej Europy. Był też ks. dr Zbigniew Kucharski, sekretarz zespołu Laudato Si' przy Radzie ds. Społecznych KEP, a zarazem kapłan naszej diecezji, a także dr Marek Kuczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?