Reklama

Polska

Kard. Duka: Kościół ma być wzorem i nauczycielem solidarności tak jak polska "Solidarność"

wikipedia.pl

Kościół ma być wzorem i nauczycielem solidarności, nie tylko na poziomie pomocy socjalnej ale takim jak polska "Solidarność" z lat 80. czyli najwyższym - duchowym - uważa kard. Dominik Duka. Metropolita Pragi bierze udział w zebraniu plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu, które przebiega pod hasłem: "Duch solidarności w Europie".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytany o współczesny europejski solidaryzm w Europie kard. Duka zwrócił uwagę, że nie ma już muru berlińskiego i tego, co kiedyś dzieliło nasz kontynent. "Nie mamy komunizmu w Europie środkowo-wschodniej, ale ideologia marksistowska cały czas trwa w mentalności wielu mieszkańców naszego kontynentu. Walka nie do tyczy już klas społecznych, ale spraw fundamentalnych dla człowieczeństwa, jak choćby propagowanie i wprowadzanie w życie ideologii gender. Nie toczy już nas czerwony rak komunizmu, lecz zaczynają nas dzielić mury duchowo-ideowe" - powiedział metropolita Pragi.

Kardynał zwrócił uwagę, że mamy do czynienia, jak mówi papież Franciszek, z wojną w kawałkach związaną przede wszystkim z islamskim terroryzmem. Z tym wiąże się z potężną falą migracji jaka dotyka nasz kontynent. Jego zdaniem w krajach Europy środkowo-wschodniej migranci pochodzą głównie z krajów byłego Związku Sowieckiego i nie stanowią większego problemu, pochodzą z tego samego kręgu kulturowego i religijnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Wielkim problemem jest migracja z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, gdyż pochodzący stamtąd ludzie pochodzą z innej cywilizacji i kultury, bardzo zradykalizowanej, często opartej o radykalny i fanatyczny islam. Nie poszukują oni tylko schronienia i godnego życia ale chcą przemocą zmieniać naszą cywilizację, jak choćby dżihadyści. Doprowadza to chaosu czego konsekwencją są coraz większe podziały nie tylko pomiędzy krajami ale i wewnątrz nich. Mamy zatem problem coraz większego chaosu i wojny ideologicznej głównie w Europie zachodniej" - powiedział kardynał.

Reklama

Jego zdaniem mamy też do czynienia z wojną ekonomiczno-finansową i na tym tle dochodzi też do coraz większych podziałów w Europie.

Pytany, jak Kościół katolicki powinien pomagać w rozwiązywaniu palących problemów Europy, kardynał, zaznaczył, że trzeba przede wszystkim dobrze widzieć i skonstatować jego źródła. "Obecne problemy Europy nie leżą w krajach naszego kontynentu lecz na Bliskim Wschodzie i Afryce, w obozach dla uchodźców w Libanie i Syrii. Dlatego trzeba robić wszystko, aby pomagać w miejscach konfliktów, nie tylko charytatywnie. Musimy przede wszystkim zakończyć konflikty, odbudować struktury państwowe i infrastrukturę, pomagać w sposób racjonalny w dziedzinach edukacji i technologii. To wszystko należy robić na poziomie porozumień międzynarodowych i zaangażowania dyplomatycznego ONZ" - uważa metropolita Pragi.

Zdaniem kard. Duki Kościół ma być wzorem i nauczycielem solidarności, nie tylko na poziomie pomocy socjalnej, ale takim, jak polska "Solidarność" z lat 80. czyli najwyższym - duchowym.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-14 18:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Duka w Gnieźnie: w chwiejącym się świecie nasza mowa musi być: "tak!" lub "nie!"

„Zobowiązaniem jest dla nas spuścizna prymasów, którzy jak ziarno byli wepchnięci do ziemi pod twardą skorupą komunistycznych reżimów totalitarnych, którzy jak Dobry Pasterz oddawali swoje życie za innych. Także i dzisiaj, w chwiejącym się świecie, gdzie płynne społeczeństwo nie ma żadnego oparcia, nasza mowa musi być: "tak!" lub "nie!" – mówił dziś w Gnieźnie kard. Dominik Duka Prymas Czech.

Więcej ...

Papież apeluje o pełne uczestnictwo młodych w życiu Kościoła

2024-05-25 12:40

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

„Młodzi ludzie muszą poczuć, że są pełnoprawną i aktywną częścią życia Kościoła; a przede wszystkim, że sami są pierwszymi głosicielami Ewangelii swoim rówieśnikom” - powiedział Ojciec Święty do uczestników Międzynarodowego Kongresu Duszpasterstwa Młodzieży. Został on zorganizowany przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Obok przedstawicieli młodzieży biorą w nim udział delegaci konferencji episkopatów, stowarzyszeń i ruchów kościelnych.

Więcej ...

Archidiecezja lubelska ma dwóch nowych kapłanów

2024-05-25 13:17

Paweł Wysoki

Diakoni Mateusz Popek z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Palikijach oraz Emilian Wolski z parafii Świętego Krzyża w Lublinie przyjęli święcenia prezbiteratu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania