Reklama

Kościół

Rozpoczęła się ogólnopolska zbiórka pamiątek po bł. ks. Popiełuszce

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu oraz Sanktuarium Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Warsza

Pod hasłem „Popiełuszko-Pamiętam” Muzeum i Ośrodek Dokumentacji Bł. ks. Jerzego Popiełuszki działające przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie rozpoczęło ogólnopolską zbiórkę pamiątek po bł. Popiełuszce. – To dzisiejsze spotkanie wpisuje się w cały wysiłek Kościoła warszawskiego, żeby postać ks. Jerzego była nieustannie żywa - mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej bp Rafał Markowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jest to postać niezwykle ważna dla nas kapłanów, dlatego że choć przeżył w kapłaństwie tylko 12 lat, to przez ten czas potrafił to robić zgodnie z tym, na czym polega istota kapłaństwa, którą jest oddanie się misji Chrystusa i Jego Ewangelii w sposób bezgraniczny, łącznie z oddaniem życia. To jest nauka, która jest niezwykle ważna dla każdego kapłana” - podkreślił bp Markowski.

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu oraz Sanktuarium Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Warsza

Wskazał na wpisanie kapłaństwa ks. Popiełuszki w naukę papieża Franciszka, „który nieustannie mówi o obliczu Kościoła miłosiernego. Bł. ks. Jerzy, który swoje kapłaństwo oddał ludziom najsłabszym, ludziom pozbawionym praw, ludziom, którzy byli nieustannie spychani na margines społeczeństwa, to przykład kapłaństwa przepełnionego miłosierdziem, kapłaństwa, które rzeczywiście było kapłaństwem służebnym”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Postać bł. ks. Jerzego jest przypomnieniem, w tych trudnych czasach, w których żyjemy, wśród tych trudnych dyskusji, które się toczą wokół Kościoła, że nigdy nie brakowało księży, dobrych księży, świetnych księży, których absolutnym powołaniem była tylko i wyłącznie służba Ewangelii i ludziom – dodał hierarcha.

Partnerem strategicznym projektu jest Poczta Polska, za której pośrednictwem będzie można przekazywać wszelkie pamiątki. Pod kątem projektu przeszukane zostaną archiwa Poczty Polskiej.

– Włączamy się w inicjatywę nie tylko dlatego, że my jako firma chcemy pełnić funkcję społeczną, ale także pamiętamy o tym, że ks. Jerzy był kapelanem ludzi pracy. Dziś Poczta Polska jest największym pracodawcą w Polsce. Myślę, że dla każdego z naszych pracowników postać ks. Jerzego jest bardzo istotna – zapewniał Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Partnerem strategicznym jest również NSZZ Solidarność. Związkowcy zostaną poproszeni o aktywny udział w inicjatywie.

Ks. Marcin Brzeziński, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie i kustosz sanktuarium, powiedział: „Wierzymy, że dzięki tej akcji, będzie możliwe jeszcze bliższe poznanie ks. Jerzego Popiełuszki. W domowych archiwach mogą znajdować się nieznane dotąd listy, zdjęcia, dokumenty i inne pamiątki. Poznanie tych dokumentów pozwoli uzupełnić naszą wiedzę na temat życia Błogosławionego. W przyszłym roku minie 35 lat od męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. Zbliża się, jak wierzymy, dzień kanonizacji, dlatego jest to dodatkowa motywacja, aby taką akcję przeprowadzić właśnie teraz”.

Reklama

Listy, zdjęcia i wszelkie pamiątki, jeśli nie będą mogły być przekazane Ośrodkowi Dokumentacji, będą na potrzeby tej instytucji digitalizowane i kopiowane, żeby każdy miał do nich dostęp.

– Mam nadzieję, że dotrzemy do tego, jak ks. Jerzy Popiełuszko formułował swoje myśli, czyli do listów, gdzie wypowiada się on o sprawach aktualnych, bieżących, gdzie mówi o swoich emocjach, gdzie jest człowiekiem – powiedział dla KAI Paweł Kęska, dyrektor Muzeum.

Honorowy patronat nad akcją objął kard. Kazimierz Nycz, który w liście do darczyńców napisał: „Zachęcam do przekazania lub udostępniania pamiątek, jakie znajdują się w zbiorach instytucji i osób prywatnych. Jest to pierwsze działanie na tak dużą skalę. Dzięki niemu, będziemy mogli poznać jeszcze lepiej, tak ważną w historii Polski osobę błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki” - napisał.

Niedawno oddano do konserwacji sutannę i ubrania, które ks. Popiełuszko miał na sobie w chwili śmierci. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a przeprowadza go konserwator sztuki Joanna Sielska.

W obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wpisuje się projekt edukacyjny „Fakultety z wolności”. Rozpoczynająca się w październiku inicjatywa przeznaczona dla osób w wieku 17-30 lat ma na celu upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o ks. Popiełuszce, historii Polski i PRL, i refleksja o wolności. Spotkania prowadzić będą specjaliści np. prof. Jan Żaryn (historyk) i Ewa Czaczkowska (biograf ks. Popiełuszki) oraz świadkowie życia błogosławionego. Aby wziąć udział w projekcie należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie: http://www.muzeumkspopieluszki.pl/fakultety.

Reklama

Do grobu ks. Jerzego Popiełuszki, według szacunków muzeum, przybyło do tej pory ok. 22 milionów osób, a samo muzeum odwiedziło ponad 1,3 mln - w tym prezydenci wielu krajów, premierzy, politycy, ludzie kultury, blisko 200 biskupów i kardynałów.

Patronat medialny nad inicjatywą "Popiełuszko-Pamiętam" objęła Katolicka Agencja Informacyjna.

Podziel się:

Oceń:

2018-09-13 16:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oskarżeni o prowokację wobec ks. Popiełuszki staną przed sądem okręgowym

Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzję o umorzeniu z powodu przedawnienia procesu karnego oskarżonych o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki. Oznacza to, że byli funkcjonariusze SB staną przed sądem okręgowym, który merytorycznie rozpozna tę sprawę.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Lata święte w Kościele katolickim – zarys dziejów

2024-05-08 10:24

Monika Książek

Zapowiedziane na 9 maja przedstawienie bulli Franciszka ogłaszającej rok 2025 w Kościele katolickim Rokiem Świętym Jubileuszowym jest dobrą okazją do uświadomienia sobie, co to jest i czym jest taki Rok. Mimo że ma on za sobą ponad 800-letnią przeszłość, a jego korzenie wyrastają jeszcze ze Starego Przymierza, to w sumie stosunkowo niewiele wiemy o tej instytucji. Jedną z głównych tego przyczyn jest rzadkość tego wydarzenia w życiu Kościoła, a zatem także w świadomości wiernych, rok ten przypada bowiem raz na 25 lat i nie zmieniają tego faktu nawet tzw. jubileusze nadzwyczajne, ogłaszane częściej, ale które - jak sama nazwa wskazuje - też są czymś wyjątkowym w życiu Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...