Reklama

Kościół

Jasnogórskie dożynki w duchu wdzięczności za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Biuro prasowe Jasnej Góry

Z udziałem prezydenta RP, ministra rolnictwa i 60 tys. przedstawicieli polskiej wsi na Jasnej Górze trwają ogólnopolskie dożynki. Święto plonów połączone było z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.Za zaangażowanie mieszkańców wsi w odzyskanie niezależnego bytu państwowego oraz zachowanie narodowej tożsamości i tradycji dziękowali prezydent RP Andrzej Duda i przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając uczestników Dożynek, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, podziękował za wierne trwanie ludu wsi przy najważniejszych wartościach.

Zobacz zdjęcia: Jasnogórskie dożynki 2018

- Jasna Góra była i jest otwarta dla wszystkich. Tu czerpmy duchowe siły, by biało – czerwona Polska w nas żyła i nigdy nie umarła. Dziś patrząc na wolną Polskę, dziękujemy za wiarę polskiej wsi, za miłość do Boga i do `Tej, co Jasnej broni Częstochowy`, za miłość do ojczystej ziemi – mówił przeor Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezydent RP w imieniu całego narodu podziękował polskim rolnikom za ich trud, mimo wielu przeciwności, w tym suszy, która dotknęła nasz kraj.

- To także szczególny czas, stulecie odzyskania niepodległości, kiedy patrzymy na Polskę w tej jakże dalekiej perspektywie – mówił prezydent.

– To właśnie polscy chłopi - zauważył prezydent – byli tymi, którzy przez to stulecie o tę wolność dbali i często za nią przelewali krew - mówił. Przypomniał, że to właśnie chłopscy synowie zasilali polskie wojsko po jego odrodzeniu, a wcześniej chłopcy z polskich wiosek walczyli w Legionach obok synów inteligencji, na wezwanie jednego z ojców naszej niepodległości Wincentego Witosa synowie chłopscy stworzyli milionową armię walczącą z „czerwoną zarazą”, potem do walki stanęli 1939r., a po 1945r. wielu z nich nie wróciło do pługa, walcząc w podziemnej armii o prawdziwą wolność.

– Zawsze walczyli o to samo; za wolną Polskę, za nasze wartości, za rodzinę, za ziemię, za wiarę, za ojcowiznę. A ta ojcowizna była jednym z tych elementów, który obok walki, uratowały nas, gdy byliśmy za `żelazną kurtyną`, dlatego właśnie nie dało się Polski skolektywizować – zauważył Andrzej Duda. Wskazał na ogromną rolę Solidarności Rolników Indywidualnych, bo to że chłopi dołączyli się do robotników, dało zwycięstwo nad komunizmem.

- I dzisiaj Polska jest suwerenna, wolna i niepodległa i dzisiaj rzeczywiście sami stanowimy o sobie. Niech nikt nie waży się niczego nam dyktować, mówić nam co możemy, a co nie możemy, co nam wolno a co nam nie wolno, bo my sami decydujemy o sobie – mówił prezydent z jasnogórskiego szczytu.

Reklama

Andrzej Duda zapewnił rolników o swojej trosce, ubolewając, że przez lata polska wieś była gorzej traktowana niż miasto. Wyraził nadzieję na możliwości otwierania dla polskich rolników nowych rynków zbytu, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie. Prezydent wyraził głębokie uznanie dla mieszkańców wsi i ich przodków za niezłomność „w staniu przy polskiej ziemi, naszej wierze, przy naszej wielkiej tradycji przechowywanej z pokolenia na pokolenie”.

Uroczystej Sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Podczas uroczystej Sumy dożynkowej duchowny podkreślał, że nie chodzi tylko o to, by ziemię posiadać, ale wciąż wchodzić w jej tajemnicę, uszlachetniać ją, otaczać miłością i troską.

- Nie chodzi jednak tylko o to, aby ziemię jedynie posiadać jako swoją własność. Chodzi dużo bardziej o to, aby umieć i mieć odwagę wchodzić w jej tajemnicę. My mamy umieć patrzeć w głębię tej ziemi. Mamy jako istoty posiadające i rozum i serce ciągle zadziwiać się tym, że uprawiana przez człowieka ziemia jest nieustannie matką rodzącą plony, że niemal każde wrzucone w nią ziarno przynosi swe wielokrotne pomnożenie, że jest przez to naszą karmicielką, że także ją, ziemię, musimy otaczać naszą miłością i troską na wzór tego, jak czynimy to w stosunku do naszych rodzonych matek - powiedział abp Jędraszewski.

- Chrześcijańska wiara pozwala odkryć ziemię jako ojcowiznę, jako dar. Z kolei tak uznana ojcowizna otwiera człowieka na trud wiary i osobistych, głębokich przekształceń, dokonań i dojrzewań. Wiara każe człowiekowi patrzeć na ziemię jako wielkie osobiste zadanie. Jest to zadanie czynienia sobie ziemi poddaną, a równocześnie jest to zadanie udoskonalania siebie i uszlachetniania, aby tworzyć tę świętą i zobowiązująca przestrzeń ducha, którą nazywamy Ojczyzną i która jest zapowiedzią Ojczyzny Niebieskiej – mówił..

Reklama

Podkreślał, że rolnicy jako ludzie ciężkiej i znojnej pracy przybywają również „jako ludzie, którym ta praca otwiera drogę do szczególnej miłości naszej polskiej ziemi”. - Przybywacie zatem jako patrioci, którzy jak nikt inny czują smak Ojczyzny, będącej wspólnym domem nas, Polaków - zauważył metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski podkreślał, że wciąż żywy jest testament kard. Wyszyńskiego skierowany do polskich rolników: „Jeżeli ziemia jest porośnięta trawą, to najostrzejsze wichry nie wywieją jej łatwo, choćby była piaszczysta. Ale jeżeli będzie pustkowiem, wtedy łatwo ją zawojować ...”.

Metropolita krakowski wskazał, że ziemia dla polskich rolników jest czymś zdecydowanie głębszym i ważniejszym niż tylko warsztatem pracy. „Tę głębię i tę ważkość zawdzięcza ziemia swemu związaniu z Bogiem, który jest jej Stwórcą i który nieustannie podtrzymuje ją w istnieniu. Tę prawdę chrześcijańskiej wiary głosi od wieków Kościół katolicki” - mówił.

-Te pięknie, przejmująco brzmiące prawdy chrześcijańskiej wiary domagają się od nas konkretnego działania. Przekazane nam i zasiane w nas Boże słowo oczekuje od nas jasnego i zdecydowanego czynu, a w związku z nim także niemałego wewnętrznego zmagania, by żyć w prawdzie, by odrzucać od siebie wszelkie kłamstwo i pokusy zniewolenia - mówił abp Jędraszewski.

Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Krzysztof Sitkowski/KPRP

Podziel się:

Oceń:

2018-09-02 14:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dożynki parafialne w Ożarowie

Poświęcenie wieńca, chleba i owoców to początek radosnego świętowania. Korowód dożynkowy z księdzem proboszczem na czele udał się do kościoła, gdzie w intencji rolników była sprawowana Eucharystia. Przed ołtarzem ustawiono wieniec dożynkowy, a na stole ofiarnym chleb i owoce, które uświęcone modlitwą zostały uroczyście poświęcone.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Diabelski młyn

2024-05-25 10:27
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Kilka dni temu rozmawiałem z człowiekiem, który kilkadziesiąt lat temu wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i obserwuje polską politykę, acz ocenia przez pryzmat miejsca, w którym teraz żyje i pracuje – kraju uważanego za wzór dojrzałej demokracji. Dodam tylko, że w ostatnich latach mocno spolaryzowanego i kołysanego przez różnego rodzaju wewnętrzne spory typu ruch Black Lives Matter, czy „kultura woke” i wszystko co z tym związane.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania