Reklama

Polska

Bp Bryl o przygotowywanym, nowym dokumencie nt. formacji w polskich seminariach duchownych

Łukasz Kaczyński

Bp Bryl w ramach Komisji KEP ds. Duchowieństwa koordynuje prace nad polską aplikacją watykańskiego dokumentu "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis", które opublikowane zostało w 2016 r. a mówi o całym procesie formacji przyszłych kapłanów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Bryl wskazuje w rozmowie z KAI, że nowy dokument opracowany przez watykańską Kongregację ds. Biskupów obliguje teraz poszczególne Konferencje Episkopatów do przygotowania dokumentów krajowych. Stąd przygotowywany jest obecnie przez Radę KEP ds. Biskupów dokument pod nazwą "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", w którego skład wchodzić będzie „Ratio studiorum”, dotyczące specjalnie formacji intelektualnej (organizacji studiów) w seminariach duchownych. Dokumenty przygotowywane obecnie przez Komisję KEP ds. Duchowieństwa maja być aplikacją watykańskiego dokumentu do warunków polskich.

Nowe watykańskie „Ratio institutionis” wyraźnie wskazuje poszczególne etapy formacji seminaryjnej. Dzieli ją na okres propedeutyczny, dwa etapy studiów – filozoficzny i teologiczny – oraz okres pastoralny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja kapłanów – zaznaczył bp Bryl – począwszy od lat seminaryjnych jest ukazana w „Ratio fundamentalis” jako „jedyna, integralna, wspólnotowa i misyjna”. A wśród jej podstawowych akcentów winny się znaleźć kwestia „kontynuacji drogi bycia uczniem”, w czym zawiera się także osobiste doświadczenie „bycia uczniem Chrystusa”. „A jeśli zgłaszający się klerycy nie maja takiego pogłębionego doświadczenia, to formatorzy powinni im w tym pomóc” – wyjaśnił biskup. Dodał, że ponadto formacja przyszłych kapłanów winna mieć wymiar integralny, wspólnotowy i misyjny.

Ideą wiodącą dokumentu – zaznaczył bp Bryl – jest koncepcja by seminaria mogły formować uczniów misjonarzy, „zakochanych” w Nauczycielu, pasterzy o „zapachu owiec”, którzy żyją pośród nich, aby im służyć i nieść im Boże miłosierdzie. W nowym ujęciu formacji chodzi o to, aby kapłan zawsze czuł się uczniem w drodze, stale potrzebującym całościowej formacji, rozumianej jako ciągłe upodabnianie się do Chrystusa. - Chodzi nam o to, aby byli to ludzie głębokiej wiary, którzy ta wiarą są w stanie zarazić innych – podsumował bp Bryl.

Reklama

Natomiast zasady i kierunki bezpośredniej formacji intelektualnej przyszłych kapłanów zawarte są w „Ratio studiorum”, bądącym częścią „Ratio institutionis”. Bp Bryl podkreślił, że „formacja intelektualna, rozumiana nie tylko jako przestrzeń wiedzy czy też narzędzie do zdobywania większej ilości informacji z poszczególnych dyscyplin, ma pomóc prezbiterom wsłuchiwać się uważnie w Słowo Boże oraz w glos wspólnoty kościelnej, tak, aby nauczyli się rozeznawać znaki czasów”.

Bp Bryl informuje także o metodologii powstawania polskiego dokumentu. - Ideą jest, aby dokument ten był wspólnym dziełem nie tylko zespołu w ramach Komisji KEP ds. Duchowieństwa, ale i wszystkich firmatorów pracujących w polskich seminariach duchownych, w oparciu o ich bezpośrednie doświadczenia. W związku z tym co kwartał organizowane są sesje poświęcone poszczególnych etapom i zasadom formacji w seminariach - wyjaśnia.

Opracowania wstępnej redakcji polskiego „Ratio institutionis” i towarzyszącego mu „Ratio studiorum” przez Komisję KEP ds. Duchowieństwa bp Bryl spodziewa się najpóźniej wiosną przyszłego roku. Dokumenty te będą musiały być najpierw przyjęte przez Konferencję Episkopatu Polski, a następnie uzyskać recognitio Stolicy Apostolskiej.

Podziel się:

Oceń:

2018-08-27 16:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Seminarium - duchowne serce diecezji

Pierwsi klerycy łódzkiego seminarium przed nowo wybudowaną kaplicą

Archiwum Archidiecezji Łódzkiej

Pierwsi klerycy łódzkiego seminarium przed nowo wybudowaną kaplicą

10 września minęło 100 lat odkąd rozpoczęto studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Więcej ...

Jubileuszowy Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

2024-05-17 12:28
W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

Karolina Krasowska

W Polsce jest bardzo dużo szkół pod patronatem Papieża Polaka, w naszej diecezji jest ich ok. 40

10 szkół na jubileusz. W Złotniku trwa 10. Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli