Reklama

Największa renowacja w dziejach Jasnej Góry

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odnowione budynki klasztorne, dodatkowy wjazd na Jasną Górę oraz kompleksowa renowacja bazyliki jasnogórskiej - dobiegł końca projekt „Kompleksowa restauracja zabudowań Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze”, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Jasnej Górze odbyła się konferencja podsumowująca czteroletnie działania. Nigdy wcześniej w historii na Jasnej Górze nie były prowadzone prace zakrojone na tak szeroką skalę.

Najważniejszymi i o największym znaczeniu były działania konserwatorskie w bazylice. Restauracja wnętrza tej świątyni - ponad 7 tys. m2 - prowadzona w latach 2009-2012 jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach tego kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To także sukces polskiej sztuki konserwatorskiej. Jak podkreśliła Agnieszka Jasińska, inspektor nadzoru konserwatorskiego, dzięki różnorodności, wielkości i specyfice podjętych prac, zespół wykształcił specjalistów o unikatowych, w tej chwili w Polsce, doświadczeniach.

Świątynię odsolono i odgrzybiono, a 0,5 mln płatków złota użyto do odnowienia rzeźb, stiuków, sztukaterii itp. Prawie 50-osobowa ekipa konserwatorów pracowała czasem w niezwykle trudnych warunkach, na 24-metrowej wysokości. Zakres prac obejmował malarstwo, rzeźby, sztukaterię, stiuki, polichromię i konserwację drewna.

Odnowiona została nie tylko główna nawa bazyliki i ołtarze boczne, ale także boczne kaplice. Największym zaskoczeniem było odnowienie Kaplicy Relikwii - konserwatorzy odkryli w niej obrazy świętych Apolonii i Agnieszki, zabytkowe stiuki, zdobienia oraz polichromie. - Odsłoniliśmy tu ślady polichromii na sklepieniu oraz oryginalną polichromię na szafach i ołtarzach – powiedzieli konserwatorzy.

Jasnogórską Kaplicę Świętych Relikwii w 1628 roku jako kryptę św. Barbary zaprojektował słynny architekt Goltzman. Kilkakrotnie była przebudowywana. Na renowację czekała aż cztery wieki.

Reklama

Kolejnym zaskoczeniem było odkrycie drzwi łączących bazylikę z Kaplicą św. Antoniego znajdującą się w przedsionku tzw. dużego kościoła. Odkryto także fryz na bębnie kopuły w kruchcie przedstawiający wizerunek Madonny. Prawdopodobnie pochodzi on z XVII wieku.

W ramach restauracji bazyliki zostały wykonane kompleksowe prace konserwatorskie, prace budowlane mające na celu wymianę posadzki w całym kościele, przeprowadzono modernizację systemu ogrzewania oraz modernizację organów.

Podjęta inwestycja miała na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, a przez realizację niektórych zadań, także zwiększenie bezpieczeństwa pielgrzymów.

O. Czesław Brud, administrator Jasnej Góry podkreślił, że choć kompleksowa restauracja zabudowań na Jasnej Górze była możliwa dzięki środkom unijnym, to jednak bez wsparcia pielgrzymów działania te nie mogłyby zostać podjęte. - Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy modlitwą i ofiarą wspierają Jasną Górę – powiedział o. Brud.

W konferencji podsumowującej projekt „Kompleksowa restauracja zabudowań Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze” uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach oraz wykonawcy.

Konferencję poprzedziła Msza św. sprawowana w bazylice pod przewodnictwem o. Romana Majewskiego, przeora Jasnej Góry.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-20 08:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Utkany traktat o Eucharystii

Zabytkowy ornat – „Traktat Eucharystyczny” (rewers) w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie

Ks. Zenon Czumaj

Zabytkowy ornat – „Traktat Eucharystyczny” (rewers) w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie

W tradycji Kościoła łacińskiego sztuka sakralna ma służyć celom dydaktycznym. Także ozdoby szat liturgicznych uczyły prawd wiary, czasem przez bardzo rozbudowane kompozycje. Przykładem są zabytkowe ornaty w Muzeum Diecezjalnym w Drohiczynie.

Więcej ...

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Więcej ...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele