Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowski KIK: zbezczeszczenie Obrazu Matki Bożej to akt nienawiści do Kościoła

BOŻENA SZTAJNER

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aktem wandalizmu wpisującym się w liczne akty nienawiści do Kościoła nazwali zbezczeszczenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w swoim stanowisku członkowie częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. „W ostatnich latach mamy do czynienia z licznymi aktami nienawiści do Kościoła” - czytamy w stanowisku KIK-u. Poniżej publikujemy stanowisko KIK-u częstochowskiego. Klub Inteligencji Katolickiej wyraża głębokie ubolewanie i oburzenie bezprecedensowym zbezczeszczeniem ikony Matki Bożej Częstochowskiej, obrazu będącego dla Polaków od wieków narodową świętością. Obraz ten jednoczył nas w okresie zaborów, w czasie ciemnej nocy stalinizmu, jednoczy nas i dziś, przypominając o sprawach najważniejszych takich jak: wolność, rodzina, ochrona życia, które w dzisiejszej zlaicyzowanej Europie są zagrożone.

Przed tym obrazem klękali z nadzieją Polacy, także królowie, biskupi, papieże, w tym wielki czciciel Matki Bożej Częstochowskiej, bł. Jan Paweł II. Nigdy żaden Polak nie odważył się podnieść ręki na święty, jasnogórski wizerunek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W ostatnich latach mamy do czynienia z licznymi aktami nienawiści do Kościoła: podpalaniem świątyń, kwestionowaniem roli krzyża, licznymi kłamstwami mającymi zdyskredytować Kościół, w których celują mające monopol na kształtowanie opinii publicznej liberalno-lewicowe środki przekazu. Akt wandalizmu wymierzony w święty dla Polaków Obraz Jasnogórski jest kolejnym z tych godnych ubolewania wydarzeń.

Apelujemy do wszystkich członków Klubów Inteligencji Katolickiej w całej Polsce, ale także do wszystkich Polaków o modlitwę ekspiacyjną za ten akt profanacji oraz o modlitwę za jego sprawcę i wszystkich, którzy atakami na wiarę i Kościół osłabiają podstawy polskiej tożsamości.

Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie

Kazimierz Świtalski

Przypomnijmy, że do zbezczeszczenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze doszło 9 grudnia. Po porannej Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu mężczyzna rzucił w niego farbą. Obraz chroniony jest szybą, więc sama ikona nie uległa uszkodzeniu. Sprawcą tego czynu był 58-letni mieszkaniec Świdnicy.

W sprawie profanacji Obrazu wypowiedzieli się już m. in. o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli” oraz Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

O profanacji Obrazu na Jasnej Górze w swoim serwisie napisała również watykańska agencja prasowa „Zenit”.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-13 10:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O polskim Yad Vashem

Beata Pieczykura/Niedziela

Znaleźli się niczym w środku piekła, bez możliwości ucieczki. Bici, na różne sposoby torturowani, chorzy, głodni, pracujący ponad siły. O tych, dzieciach osadzonych w jedynym niemieckim obozie koncentracyjnym dla dzieci polskich, opowiadał Błażej Torański na spotkaniu w Częstochowie, zorganizowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej i parafię św. Jakuba.

Więcej ...

Niedoceniany mistrz Wincenty

Biblioteka Narodowa

Żył w epoce wielkich przemian politycznych i cywilizacyjnych. Ze względu na swoje dzieło nazywany jest „ojcem kultury polskiej”, ale błogosławionym został zupełnie z innej przyczyny.

Więcej ...

Polscy konsekrowani po spotkaniu z papieżem: każdego dnia chcemy rozbudzać w sobie charyzmat

2025-10-09 18:51

PAP/ANGELO CARCONI

Przed południem osoby życia konsekrowanego obecne w Rzymie na swoim jubileuszu uczestniczyły w Eucharystii celebrowanej na Placu Świętego Piotra, której przewodniczył papież Leon XIV. Liturgię koncelebrowali kardynałowie, biskupi oraz duchowni z różnych zgromadzeń. Wśród nich byli bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla, bp Arkadiusz Okroj z Torunia oraz bp Piotr Kleszcz OFM Conv. - biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna za młodzież do św. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do św. Carlo Acutisa

„Szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam

Wiara

„Szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam"

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Wiara

Nowenna do św. Teresy od Jezusa

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św....

Wiara

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św....

Komunikat ws. o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Kościół

Komunikat ws. o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Kościół

Komunikat ws. medialnych wystąpień o. Wojciecha...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Archidiecezja katowicka: Pierwsze decyzje personalne...

Kościół

Archidiecezja katowicka: Pierwsze decyzje personalne...

7 października: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny...

Rok liturgiczny

7 października: Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny...