Reklama

Niedziela w Warszawie

Kobiety w mundurach w pałacu prezydenckim

KPRP

W Pałacu Prezydenckim pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z kobietami ze służb i formacji mundurowych. - Chciałam tu dziś uhonorować kobiety, które codzienną pracą dbają o bezpieczeństwo Polaków – mówiła pierwsza dama.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odtworzono również przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do zebranych na sali kobiet. - Wasza służba to wspaniała kontynuacja tradycji Polek walczących w historycznych formacjach. Dziękuję za zaangażowanie, jakie wkładacie w swoją służbę. Wszystkim Polkom składam najlepsze życzenia - mówił Prezydent Andrzej Duda, który w tym samym czasie wygłaszał przemówienie na Uniwersytecie Warszawskim.

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z kobietami reprezentującymi aż 150 różnych jednostek. Wśród nich były m.in. panie wojskowe, policjantki, służby więziennej, straży granicznej, czy straży pożarnej. - Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, ale spotykamy się także w bardzo wyjątkowym dla nas, Polaków, roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomyślałam sobie, że jest to świetna okazja, żeby zwrócić uwagę, wyróżnić, uhonorować te Panie, które codzienną służbą, codzienną pracą dbają o bezpieczeństwo Ojczyzny i naszych obywateli – mówiła pierwsza dama. - Teraz panuje prawie powszechne przekonanie, że płeć żołnierza, funkcjonariusza, strażaka, strażnika nie ma żadnego znaczenia, jeżeli chodzi o jakość wykonywanej przez niego służby. A przecież kobiety do stereotypowo męskich zawodów wnoszą profesjonalizm, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, gotowość do poświęceń, cierpliwość w działaniu, dokładność, a także typową kobiecą empatię wobec drugiego człowieka, co jest nie bez znaczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsza dama mówiła o statystykach, które wskazują na zwiększający się udział kobiet w służbach mundurowych. Służbie Więziennej pracuje w tej chwili kilka tysięcy kobiet, co stanowi ok. 18% wszystkich funkcjonariuszy. Bardzo dużo kobiet służy w Policji i to jest ok. 15,5 tys. Natomiast procentowo najwięcej kobiet mamy w Straży Granicznej - to jest ok. 25% oraz w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym – ok. 30%. Ilościowo najwięcej kobiet jest w Ochotniczych Strażach Pożarnych. Wśród 700 tys. strażaków ochotników, aż 60 tys. to druhny, które jeżdżą do pożarów, ale także kierują już akcjami ratowniczymi. W Państwowej Straży Pożarnej pracuje ok. 1200 kobiet, ale to stanowi niespełna 4% wszystkich funkcjonariuszy. To jest prawdopodobnie spowodowane tym, że trzeba przejść bardzo trudne testy sprawnościowe – takie same dla kobiet i mężczyzn. - Niestety niewiele kobiet pracuje w Służbie Ochrony Państwa – to zaledwie 9%. To jest też najmniejsza formacja mundurowa. Ale tutaj podzielę się z Paniami informacją, że wśród funkcjonariuszy, którzy dbają o moje bezpieczeństwo – jest kobieta, pani młodszy podchorąży. Jestem naprawdę bardzo, bardzo zadowolona z jej pracy. Muszę powiedzieć, że nie czuję żadnej różnicy, jeśli chodzi o zapewnienie mi bezpieczeństwa w porównaniu do jej kolegów, mężczyzn – mówiła Kornhauser-Duda.

Reklama

Kobiety mają także swój udział w wojsku, w Siłach Zbrojnych. Jest ich 6 tys. i służą we wszystkich rodzajach wojsk, a więc i w Wojskach Lądowych, w Siłach Powietrznych, w Marynarce Wojennej, w Wojskach Specjalnych, a także w Wojskach Obrony Terytorialnej. Także panie coraz częściej są uczestniczkami wojskowych misji zagranicznych. - W historii wojskowości polskiej mieliśmy do tej pory tylko dwie kobiety w randze generała brygady. Ale mam nadzieję i bardzo liczę na to, że w niedługim czasie – znowu kobieta dostanie nominację generalską, i to kobieta w czynnej służbie – podkreśliła pierwsza dama.

Podczas spotkania odbyła się dyskusja kobiet w mundurach, które z pasją mówiły o swojej pracy. - Ja podjęłam swoją pracę z pobudek patriotycznych. Wstąpiłam do wojska z czystej miłości do Ojczyzny - mówi kapitan Maria Bialik, z brygady pancernej w Wesołej. - Wcześniej, jako studentka historii rozczytywałam się z lubością w pamiętnikach oficerów z okresu II RP. Ten etos oficerski tak mnie zainspirował, że postanowiłam od siebie dać coś dla ojczyzny.

Podziel się:

Oceń:

2018-03-08 17:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda na KUL: nie możemy być krajem montowni

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Nikt nie przyniesie nam na tacy Polski silnej, sprawiedliwej i nowoczesnej – powiedział Andrzej Duda. Prezydent RP wygłosił wykład podczas uroczystej 101. inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Więcej ...

Hiszpania: Dopuszczono możliwość aborcji u 16-latek bez zgody rodziców lub opiekunów

2024-06-25 07:21

Adobe.Stock

Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii dopuścił możliwość przerywania ciąży u dziewcząt powyżej 16. roku życia na ich żądanie, a także bez zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych. Tym samym poparł znowelizowane w 2023 roku przepisy dotyczące aborcji.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?