Reklama

Niedziela Częstochowska

Przedświąteczne spotkanie opłatkowe z abp. Wacławem Depo

Mariusz Książek

W sobotę, 23 grudnia w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, odbyło się przedświąteczne spotkanie opłatkowe z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim. W spotkaniu wzięli udział m. in. kapłani, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej, wolontariusze ruchów pro-life, przedstawiciele tygodnika katolickiego „Niedziela” z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz, pracownicy Kurii Metropolitalnej z ks. prał. Marianem Szczerbą, kanclerzem Kurii.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Bóg się rodzi”. To tajemnica, którą wyśpiewujemy umysłem i sercem” – powiedział na początku spotkania abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

Następnie w imieniu archidiecezji częstochowskiej życzenia świąteczne abp. Wacławowi Depo i wszystkim zgromadzonym złożył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W Boże Narodzenie dużo ważniejszym od zastawionego stołu, choinki i całego klimatu świątecznego jest tajemnica wiary, tajemnica Wcielenia. Ta prawda, że Syn Boży stał się człowiekiem, daje nam Siebie i jest blisko nas – mówił bp Przybylski.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przypomniał słowa św. siostry Faustyny, że „Betlejem zawsze realizuje się w sakramentach, w Eucharystii, Mszy św.” - Nie byłoby Bożego Narodzenia, gdyby potem nie było Eucharystii.- dodał biskup.

Biskup przypomniał, że „Jezus jako pierwszym objawia się pasterzom”. - My także zanieśmy orędzie Bożego Narodzenia całemu Kościołowi, jak pasterze – podkreślił bp Przybylski.

- To nasze spotkanie jest we wspólnocie konkretnego Kościoła, który jest w Częstochowie. Przychodzimy do pasterza, który jest stróżem Bożego Narodzenia. – kontynuował biskup.

Bp Andrzej podkreślił, że „Kościół jest apostolski i jest zbudowany na pasterzach”. - Siła Kościoła jest w modlitwie, kiedy się modli za pasterza. Uczestniczymy w pasterskiej misji naszego pasterza i biskupa. Przychodzimy jako dar każdego z nas, jako dar naszych wspólnot – dodał bp Andrzej.

Następnie abp Depo podkreślił, że „jesteśmy razem i przypominamy sobie, że tajemnica Wcielenia to nasz podstawowy fundament”. - Czynimy to w obliczu tego wszystkiego co dzieje się w Europie, w której głosuje się wbrew rozumowi , i która widzi w Polsce niebezpieczeństwo, ale od strony ducha i wierności przykazaniom Bożym. Bo Polska jest wierna wartościom – mówił abp Depo.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa pewnego rabina, który zwracając się do młodego człowieka powiedział: „Bóg zapyta dlaczego nie byłeś sobą?” – To bardzo ważne pytanie dla nas. Uwierzmy w łaskę, która została nam dana z darem naszego życia, naszych powołań i misji. Trzeba umieć ogarnąć tajemnicę dla nas zadaną, a przez nas innym. – podkreślił arcybiskup.

Uczestnicy spotkania podzieli się z metropolitą częstochowskim opłatkiem.

Podziel się:

Oceń:

2017-12-23 16:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Droga Kościoła – list pasterski abp. Wacława Depo o synodzie

Karol Porwich/Niedziela

„Czy i jak w Kościele ze sobą rozmawiamy? Jak często spotykamy się, by wspólnie szukać woli Bożej, a gdy już do takiego spotkania dojdzie, to na ile potrafimy cierpliwie słuchać siebie nawzajem, szanując zdanie drugiego? (...) Czy nasze wspólnoty dają nam poczucie bezpieczeństwa, gdy próbujemy wypowiedzieć sprawy trudne?” – pyta w liście pasterskim w związku z XVI Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania