Reklama

Benedykt XVI

Benedykt XVI: Kaplica Sykstyńska w modlitwie ujawnia całe swe piękno

ARTUR STELMASIAK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kaplica Sykstyńska, kontemplowana w modlitwie jest jeszcze piękniejsza i autentyczniejsza; ukazuje się w całym swym bogactwie - powiedział Benedykt XVI podczas pierwszych nieszporów uroczystości Wszystkich Świętych, sprawowanej 31 października w tej najważniejszej z kaplic Pałacu Apostolskiego. Okazją po temu była 500. rocznica odsłonięcia fresków umieszczonych na jej sklepieniu, będących dziełem Michała Anioła.

Ojciec Święty zaznaczył, że upamiętnienie takiego wydarzenia historyczno-artystycznego w ramach liturgii jest uzasadnione przede wszystkim dlatego, że Kaplica jest sama przez się miejscem jej sprawowania. Ponadto umieszczone w niej freski znajdują w liturgii kontekst, w którym najlepiej wyrażają całe swe piękno i bogactwo, w tym bogactwo znaczeniowe. „Innymi słowy Kaplica Sykstyńska, kontemplowana w modlitwie, jest jeszcze piękniejsza i autentyczniejsza; jawi się w całym swym bogactwie” - stwierdził papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił następnie uwagę, że słowa dzisiejszej liturgii odnajdują swe odzwierciedlenie we freskach Michała Anioła, gdyż odzwierciedlają one w sposób wyjątkowy Boże światło. Zwycięża ono nad chaosem i ciemnościami, aby dać życie: w stworzeniu i odkupieniu.

„Kaplica Sykstyńska opowiada tę historię światła, wyzwolenia, zbawienia, mówi o związku Boga z ludzkością. W genialnym sklepieniu Michała Anioła wzrok pobudzony jest do przemierzenia orędzia proroków, do którego dołączają się pogańskie Sybille w oczekiwaniu na Chrystusa, aż do początku wszystkiego... Z wyjątkową intensywnością wyrazu wielki artysta przedstawia Boga Stwórcę, Jego działanie i Jego moc, by jasno powiedzieć, że świat nie jest wytworem ciemności, przypadku, absurdu, lecz pochodzi od Inteligencji, z Wolności, z najwznioślejszego aktu miłości. W tym spotkaniu między Bożym palcem a palcem człowieka dostrzegamy kontakt między niebem a ziemią. W Adamie Bóg wkracza w nową relację ze swoim stworzeniem, człowiek jest z Nim w bezpośrednim związku, jest przez Niego powołany, istnieje na Boży obraz i podobieństwo” - powiedział Ojciec Święty.

Reklama

Przypomniał, że w 20 lat później w "Sądzie Ostatecznym" Michał Anioł zwieńczył przypowieść o drodze ludzkości, pobudzając wzrok ku wypełnieniu tej rzeczywistości świata i człowieka w ostatecznym spotkaniu z Chrystusem - Sędzią żywych i umarłych. Papieża zaznaczył, że modlitwa w tej kaplicy jest zachętą do chwalenia wraz ze wszystkimi świętymi w niebie Boga Stwórcy, Odkupiciela oraz Sędziego żywych i umarłych.

Wcześniej przewodniczący Gubernatoratu Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello zauważył, że dzisiejsze nieszpory są powtórzeniem gestu sprzed 500 lat papieża Juliusza II. Jednocześnie zauważył, że dla wielu turystów nie znających Ewangelii, a odwiedzających Kaplicę Sykstyńską, znajdujące się w niej freski są głównym, a czasami jedynym kontaktem ze Stolicą Apostolską i wyjątkową okazją do poznania orędzia chrześcijańskiego.

Z okazji wydarzenia z 31 października 1512, gdy Michał Anioł przedstawił swe arcydzieło papieżowi i jego otoczeniu, dyrektor Muzeów Watykańskich prof. Antonio Paolucci opowiedział w Radiu Watykańskim o obecnych pracach konserwatorskich. Poinformował o działaniach podejmowanych w celu zabezpieczenia całej Kaplicy Sykstyńskiej przed szkodliwymi skutkami masowego napływu do niej ponad 5 mln turystów rocznie. Zaprzeczył, jakoby zamierzano ograniczyć liczbę zwiedzających, wyjaśniając jednocześnie, że potrzebny jest najnowocześniejszy sprzęt do stałej kontroli poziomu pyłu, hałasu i powietrza, jakie wnoszą ze sobą osoby z zewnątrz.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2012-10-31 19:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież wrócił do pracy po wakacyjnej przerwie

Grzegorz Gałązka

Po wakacyjnej przerwie, która rozpoczęła się dopiero 13 lipca, po powrocie z podróży do Ameryki Łacińskiej, papież Franciszek wrócił dziś do normalnego rytmu pracy.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez „Więź” artykułu

2024-05-20 12:18

episkopat.pl

W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez „Więź” artykułu pt. „List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list.

Więcej ...

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...