Reklama

Watykan

W Rzymie obchodzono 80-te urodziny o. Hieronima Fokcińskiego

o. Hieronim Fokciński

Grzegorz Gałązka

o. Hieronim Fokciński

Gdy młody jezuita Hieronim Fokciński przyjechał do Rzymu, by kontynuować studia we Włoszech na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim nie myślał, że spędzi tu większość swojego aktywnego życia i nie wyobrażał sobie, że tutaj właśnie będzie obchodził swe 80-te urodziny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 30 września 1937 r. w Mirowicach koło Bydgoszczy. W 1954 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, nowicjat odbył w Kaliszu, uzupełniające studia w Poznaniu, następnie studiował na Uniwersytecie w Krakowie (filozofia) i w Warszawie (teologia). Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. w Kaliszu, po czym powrócił do Poznania na studia historii. W 1970 r. wyjechał do Włoch, gdzie miał kontynuować studia z historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po śmierci o. Eugeniusz Reczka SJ objął w maju 1971 r. kierownictwo Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie, w którym gromadzone są i opracowywane w formie kartotek materiały archiwalne dotyczące Polski i regionów będących pod wpływem polskiej kultury. Materiały te, głównie w formie mikrofilmów, były udostępniane naukowcom w Rzymie i w punkie konsultacyjnym w Warszawie, który udało mu się otworzyć, pomimo problemów z ówczesnymi władzami PRL.

Zobacz zdjęcia: 80-te urodziny o. Hieronima Fokcińskiego

Następny etap pracy o. Fokcińskiego rozpoczął się w 1991 r., kiedy to został mianowany konsultorem, a rok później relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Pracował w tej ważnej dykasterii watykańskiej prawie 20 lat prowadząc ponad 100 procesów beatyfikacyjnych, w tym procesy beatyfikacyjne dotyczące Polaków - ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Franciszka Blachnickiego, ks. Władysława Bukowińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest członkiem Stałej Konferencji Muzeów, Bibliotek i Archiwów Polskich na Zachodzie, Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Związku Włosko-Polskiego (Associazione Italo-Polacca), oraz międzynarodowych stowarzyszeń: Associazione Archivistica Ecclesiastica i Commissione Internazionale per la Bibilografia dell'Archivio Vaticano,.

Został odznaczony medalem honorowym Polonia Semper Fidelis, Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice oraz Krzyżami Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o historii Kościoła w Polsce, za popularyzowanie polskiej kultury oraz za działalność na rzecz społeczności polskiej we Włoszech.

Reklama

Otrzymał tytuł honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (11 czerwca 2013 r.).

Z okazji 80-tych urodzin o. Hieronima Fokcińskiego w sobotnie popołudnie, 30 września w kościele polskim św. Stanisława w Rzymie odprawiona została Msza św., której przewodniczył papieski jałmużnik, abp. Konrad Krajewski a koncelebrowało kilkunastu kapłanów w tym sam Solenizant i rektor kościoła, ks. prał. Paweł Ptasznik. W Mszy św. uczestniczył ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, pan Janusz Kotański z małżonką, dawny ambasador, pan Piotr Nowina-Konopka z małżonką, polscy kapłani i siostry zakonne pracujące w Rzymie oraz Polacy mieszkający we Włoszech.

Po Eucharystii o. Fokciński podejmował gości w sąsiadującej z kościołem Sali Jana Pawła II. W imieniu zebranych życzenia złożył Solenizantowi Ambasador Kotański. Na zakończenie kolacji podano urodzinowy tort z ośmioma świeczkami.

Ad multos annos, ojcze Hieronimie!

Podziel się:

Oceń:

2017-10-03 13:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

100 lat s. Janiny Więcek

Magdalena Niebudek

100-lecie urodzin świętowała na Jasnej Górze s. Janina Więcek, służebniczka starowiejska i wieloletnia sekretarka częstochowskich biskupów. Mszy św. dziękczynnej, w dniu urodzin - w niedzielę, 4 sierpnia, przewodniczył abp senior Stanisław Nowak.

Więcej ...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws. artykułu opublikowanego na portalu wiez.pl

2024-05-10 17:42

M.K.

W nawiązaniu do artykułu „«Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?» Pytania do abp. Tadeusza Wojdy”, opublikowanego na portalu wiez.pl 9 maja 2024 roku, rzecznik archidiecezji gdańskiej wydał oświadczenie, którego tekst w całości publikujemy poniżej.

Więcej ...

150 minut do potęgi

2024-05-11 09:02
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko projekt infrastrukturalny, lecz także manifestacja polskiej determinacji i ambicji. W kraju, gdzie przez lata samo mówienie o potrzebie rozwoju i byciu na równi z zachodem było kwestionowane. Gaszenie polskich ambicji pustymi hasłami o „megalomanii”, „mocarstwowości” i „machaniu szabelką” to zmora ostatnich 35 lat. Dziś sama idea CPK stanowi punkt zwrotny, jako symbol odrzucenia kompleksów na rzecz przyszłościowych inwestycji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Kościół

Oświadczenie Rzecznika Archidiecezji Gdańskiej ws....

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli