Reklama

Sanktuaria

Święty Krzyż: blisko 300 osób konsekrowanych pielgrzymowało do sanktuarium

Jakub Hałun/ pl.wikipedia.org

Blisko 300 osób konsekrowanych z 50 rodzin zakonnych w Polsce wzięło udział 9 września w pielgrzymce do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup senior Edward Frankowski, który mówił, że życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przededniu rozpoczęcia Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego do świętokrzyskiego sanktuarium w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Osób Konsekrowanych wzięły udział siostry zakonne, ojcowie i bracia zakonni, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji: sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej, rzeszowskiej, łowickiej, tarnowskiej, warszawsko-praskiej, częstochowskiej, krakowskiej, warszawskiej, przemyskiej.

Głównym punktem pielgrzymki była Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem biskupa seniora Edwarda Frankowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja w swej homilii mówił, że „życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła, jako element o decydującym znaczeniu dla Jego misji, ponieważ wyraża ono najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego oraz dążenie całego Kościoła, Oblubienicy, do zjednoczenia z jedynym Oblubieńcem, Jezusem Chrystusem”.

Biskup przypomniał także, że: każde zgromadzenie zakonne powstało w odpowiedzi na potrzeby konkretnego czasu i danej sytuacji społecznej.

- Zachęcam Was z całego serca do autentycznego świadectwa swojego życia, do stawania się wpierw chrześcijaninem, by później być zakonnikiem, siostrą zakonną czy kapłanem. Niech autentyzm i radość Waszego konsekrowanego życia pociągają młode serca do pójścia za Chrystusem czystym, ubogim i posłusznym. Prośmy Pana żniwa, aby posłał robotników na żniwo swoje! – mówił bp E. Frankowski.

Po Mszy świętej miała miejsce wspólna agapa na wirydarzu i w krużgankach świętokrzyskiego sanktuarium.

Po południu uczestnicy pielgrzymki adorowali Najświętszy Sakrament oraz odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą animowały Siostry Służki z Sandomierza. Na zakończenie pielgrzymki miała miejsce adoracja Relikwii Drzewa Krzyża Świętego i uczestnicy mieli okazję oddać jej cześć poprzez ucałowanie.

Mszę św. poprzedziło uroczyste przywitanie pielgrzymów, którego dokonał ojciec superior Zygfryd Wiecha OMI.

Reklama

Hasło pielgrzymki „Idźcie i głoście” przybliżył ks. prał. Tomasz Rusiecki - ojciec duchowny kapłanów diecezji kieleckiej i wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a także dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru.

Po wysłuchaniu konferencji ks. dr hab. Marka Tatara, prof. UKSW – który przybliżył zagadnienia duszpasterskie w odniesieniu do życia konsekrowanego, swoje świadectwa przedstawiły Siostry Misjonarki Miłości z Warszawy oraz Siostry Karmelitanki Bose z Kielc.

W niedzielę, 10 września rozpocznie się Tygodniowy Odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, któremu będzie przyświecało hasło: „Krzyż – znakiem miłości Boga, a nie ozdobą”.

Sumie odpustowej celebrowanej na błoniach świętokrzyskich przewodniczył będzie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Uświetni ją śpiewem chór „Con Anima” z Waśniowa oraz występ Orkiestry Dętej z sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej z Kodnia.

Inicjatorem Pielgrzymki Osób Konsekrowanych oraz Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego był w 2006 r. podczas jubileuszu życia monastycznego na Świętym Krzyżu bp Andrzej Dzięga, ówczesny ordynariusz sandomierski.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-10 06:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jaworzno: na traktorach do Lisieux

diecezja.sosnowiec.pl

"To najbardziej szalony z naszych pomysłów" – mówi ks. Mirosław Tosza z jaworznickiej wspólnoty Betlejem o projekcie "Droga pojednania".

Więcej ...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

Więcej ...

Świdnik. Klasycznie u św. Kingi

2024-06-27 14:24

materiały prasowe

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Wiara

Czy Twoje serce jest przygotowane na burzę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...