Reklama

Polska

Tomasz Wawrzkowicz delegatem stanowym Rycerzy Kolumba

W sobotę w Rzeszowie zakończyła się VII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba Jurysdykcji Polskiej. Rycerze wybrali nową Radę Stanową na rok bratni 2017/2018. Delegatem stanowym został pochodzący z diecezji rzeszowskiej Tomasz Wawrzkowicz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwudniową konwencję rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali m.in.: metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki i biskup kielecki Jan Piotrowski oraz kapelani Zakonu Rycerzy Kolumba z Polski, USA, Ukrainy i Litwy.

W homilii bp Jan Piotrowski nawiązał do słów św. Jana Pawła II do Rycerzy Kolumba: „Obyście zachowując wierność wizji ks. Michaela McGivney’a nie ustawali poszukiwaniu nowych dróg bycia zaczynem Ewangelii w tym świecie i stanowili duchową siłę odnowy Kościoła, w duchu świętości, jedności i prawdy”. Słowa te wiążą się z hasłem tegorocznej konwencji„Idźcie i głoście”, które Rycerze Kolumba zaczerpnęli z hasła roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszego dnia podsumowano również miniony rok pracy. Rycerze Kolumba byli szczególnie zaangażowani w przygotowanie i przebieg Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Obsługiwali m.in. „Mercy Centre” zlokalizowane w krakowskiej „Tauron Arenie”, gdzie zorganizowano mieszczące 20 tysięcy osób centrum dla pielgrzymów anglojęzycznych.

Wręczono także nagrody Rady Stanowej dla Rad Lokalnych. Spośród 180 zgłoszonych inicjatyw nagrodzono najlepsze w następujących kategoriach: Kościół, kultura życia, praca na rzecz rady, rodzina, młodzież i społeczność lokalna. Rada rzeszowska otrzymała nagrodę za program „Trzeźwe Podkarpacie”.

W sobotę odbyły się dwie sesje robocze VII Konwencji Stanowej. Specjalnym gościem Rycerzy Kolumba był m.in. abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Rycerze wybrali nową Radę Stanową na rok bratni 2017/2018. Delegatem stanowym został pochodzący z diecezji rzeszowskiej Tomasz Wawrzkowicz. Ponadto do rady zostali wybrani: Krzysztof Zuba (sekretarz), Andrzej Stefaniuk (skarbnik), Dariusz Wolniak (kustosz) i Bohdan Cholod (radca). W czasie konwencji odbył się uroczysty obrzęd przyjęcia nowych członków.

Reklama

Kończącej konwencję Mszy św. w katedrze rzeszowskiej przewodniczył abp Stanisław Gądecki. Zwracając się do Rycerzy Kolumba przewodniczący KEP zachęcał do aktywności wobec niszczenia etosu chrześcijańskiego w świecie. „Zdajecie sobie sprawę z tego, że musicie przystąpić do duchowej walki, która szaleje dookoła was. Do wojny, która niszczy godność mężczyzn i kobiet” - mówił arcybiskup. Wskazał, że bronią, po którą trzeba sięgnąć w tej walce, jest działanie inspirowane czynami i słowami Jezusa Chrystusa.

Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja świecka zrzeszająca mężczyzn. Inicjatorem Zakonu Rycerzy Kolumba był Amerykanin, syn irlandzkich imigrantów ks. Michael McGivney, żyjący w II poł. XIX.

Rycerze Kolumba w świecie liczą1,8 mln członków, W Polsce obecni są od 10 lat i liczą 4,5 tys. braci zgrupowanych w 90 radach na terenie 27 diecezji. Jak sami mówi ą o sobie - ich mieczem jest modlitwa różańcowa, a tarczą uczynki miłosierdzia. Dążą, by we wszystkich płaszczyznach ludzkiego życia triumfował Chrystus w myśl swojego zawołania: „Vivat Jezus!”.

Podziel się:

Oceń:

2017-05-21 15:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba u Matki Bożej Licheńskiej

Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Okazją do wspólnej modlitwy, podsumowania działalności oraz wymiany doświadczeń w realizowaniu misji swojego założyciela, bł. ks. McGivneya była XIII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce. „Jezus Chrystus jest tą zasadniczą drogą Kościoła. On sam jest naszą drogą do domu Ojca” – to słowa zaczerpnięte z pierwszej encykliki św. Jana Pawła II „Redemptor hominis” to hasło wydarzenia, które odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w dniach 19-20 maja 2023 roku. Podczas dorocznego spotkania kilkuset Delegatów podsumowano ostatni rok działalności oraz wyznaczono nowe cele na kolejny okres czasu.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

2024-06-14 07:30

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o lekarzu, który potajemnie odprawiał sakramenty w najciemniejszych czasach stalinowskich represji? Poznaj niesamowitą historię doktora Henryka Mosinga – wybitnego epidemiologa, który poświęcił swoje życie walce z tyfusem plamistym, a jednocześnie tajnym kapłanem, odpuszczającym grzechy w ukryciu.

Więcej ...

Złoty jubileusz

2024-06-16 16:32

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu świętowała jubileusz 50-lecia powstania.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Kościół

Sosnowiec: bp Ważny skierował do diecezjan swój „list...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...