Reklama

Niedziela Małopolska

Kard. Dziwisz: Może warto podjąć to duchowe dziedzictwo świętego papieża Jana Pawła II?

Youtube.com

Jeżeli na co dzień spotykamy się z różnymi formami negacji Boga, deptania Jego przykazań, także w życiu społecznym, powinniśmy patrzeć na to w szerszej perspektywie dramatu historii zbawienia. Jednocześnie powinno nas to mobilizować, byśmy nie ograniczali się do przyjęcia postawy biernych obserwatorów, ale słowem i czynem ewangelizowali nasz świat – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo w sanktuarium św. Jana Pawła II odprawione zostało 23 marca w ramach pielgrzymowania wiernych po kościołach stacyjnych archidiecezji krakowskiej.

W trakcie Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że na szlaku kościołów stacyjnych nie mogło zabraknąć sanktuarium św. Jana Pawła II. - Zatrzymujemy się w tym wyjątkowym miejscu, które wpisało się już w duchowy pejzaż Krakowa i Polski. Przybywają tu coraz liczniejsi pielgrzymi, a wiemy, że jednym z nich był w ubiegłym roku Ojciec Święty Franciszek, a wraz z nim młodzi z całego świata – podkreślił kardynał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że Jan Paweł II przeżywał zawsze głęboko okres Wielkiego Postu. -Miał wielkie nabożeństwo do Męki Pańskiej. Bliska mu była Kalwaria. W każdy piątek, i to przez cały rok, odprawiał Drogę Krzyżową. Zawsze pamiętał o Gorzkich Żalach. Zachowywał także w sposób szczególny post – mówił kardynał. - Może warto podjąć to duchowe dziedzictwo świętego papieża, wpisujące się w prosty, a jednocześnie głęboki styl życia chrześcijańskiego – zachęcał.

Reklama

Nawiązując do Ewangelii kard. Dziwisz zwrócił uwagę na dwa aspekty rzeczywistości, które towarzyszą życiu człowieka. - Z jednej strony zauważamy opór, jaki człowiek stawia Bogu, utrudniając Mu dostęp do swego serca. Opór stawiany Bogu ujawniał się i nadal ujawnia w całych dziejach zbawienia – wyjaśniał emerytowany metropolita krakowski.

- Jeżeli na co dzień spotykamy się z różnymi formami negacji Boga, deptania Jego przykazań, także w życiu społecznym, powinniśmy patrzeć na to w szerszej perspektywie dramatu historii zbawienia. Jednocześnie powinno nas to mobilizować, byśmy nie ograniczali się do przyjęcia postawy biernych obserwatorów, ale słowem i czynem ewangelizowali nasz świat – apelował hierarcha.

Zdaniem kard. Dziwisza świadomość, że Jezus jest najmocniejszy, powinna towarzyszyć człowiekowi w codziennych zmaganiach ze słabościami i pokusami. - Ta świadomość powinna nam towarzyszyć w naszych obawach, lękach i zniechęceniach. Może nieraz nam się wydaje, że przegrywamy, że nic się nie zmieniło w świecie, że Kościół nie ma nic do powiedzenia, że sam doświadcza słabości – mówił kardynał. - Przypomnijmy sobie wtedy słowa, które Jezus wypowiedział do swoich uczniów podczas Ostatniej Wieczerzy, a więc przed dramatem swoje męki i śmierci: „miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” - podkreślił hierarcha.

Inicjatywa powołania papieskiego Centrum „Nie lękajcie się!” została podjęta w Krakowie 2 stycznia 2006 r. przez kard. Stanisława Dziwisza. Celem powstania tego miejsca było m. in. utrwalanie pamięci o Janie Pawle II i promocja jego dziedzictwa. Budowa rozpoczęła się jesienią 2008 r. na obszarze dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w miejscu symbolicznie związanym z latami młodości Karola Wojtyły. Na terenie Centrum znajduje się m.in. Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu, Instytut Jana Pawła II - obecna siedziba Instytutu Dialogu Międzykulturowego i wieża widokowa. Obecnie trwają jeszcze prace m. in. nad Muzeum Jana Pawła II, Domem Pielgrzyma i Centrum Rekolekcyjnym.

Podziel się:

Oceń:

2017-03-23 18:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: rocznica święceń kapłańskich kard. Dziwisza, bp. Zająca i bp. Rakoczego

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska/www.diecezja.pl

Ostatni etap naszego życia i pracy kapłańskiej przeżywamy w blaskach świętości Jana Pawła II – mówił kard. Stanisław Dziwisz

Więcej ...

Choć doniósł na niego brat, ten nie zaprzestał swojej religijnej działalności. Bł. Piotr To Rot

Karol Porwich/Niedziela

Piotr przyszedł na świat w 1912 r. w wiosce Rakunai na wyspie Nowa Brytania znajdującej się w Archipelagu Bismarcka, na północny wschód od wyspy Nowa Gwinea na Oceanie Spokojnym. Jego rodzice byli jednymi z pierwszych chrześcijan na wyspie.

Więcej ...

Moc atrakcji na Festiwalu Biegowym. Wydarzenie zbliża się wielkimi krokami

2024-07-08 15:07

Dominika Rakszewska, Tomasz Szwajkowski, Zwiedzanie Przez Bieganie/ Festiwal Biegowy

Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegowy. Piętnasta edycja wydarzenia znów dostarczy pozytywnych emocji. Zabawa w Piwnicznej będzie fantastyczna, na Nakle znów całymi rodzinami spotkamy się w wielkim Miasteczku Biegowym, gdzie będzie się odbywał Festiwal Lachów i Górali oraz Festiwal Smaków. O atrakcje zadbają również liczni partnerzy Festiwalu. Nikogo nie może tu więc zabraknąć.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Wiadomości

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....