Reklama

Polska

Rzecznik KEP: na zebraniu Episkopatu m.in. o tym, jak wykorzystać potencjał ŚDM

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Andrzej Tarwid

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Światowe Dni Młodzieży były największą promocją Polski i polskiej wiary oraz największym wydarzeniem medialnym w historii naszego kraju. Dlatego biskupi chcą rozmawiać m.in. o tym, jak kontynuować to, co się wtedy dokonało – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik przed dwudniowym 374. zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi podejmą dyskusję na temat wniosków duszpasterskich płynących z wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim roku w Polsce. W tym kontekście będzie mowa przede wszystkim o 1050. rocznicy Chrztu Polski, Jubileuszowym Roku Miłosierdzia oraz Światowych Dniach Młodzieży i wizycie papieża Franciszka w naszym kraju.

„Już dwa lata temu przygotowywaliśmy się do tego, jak przebiegną Światowe Dni Młodzieży, 1050-lecie Chrztu Polski i Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Teraz jesteśmy w momencie zwrotnym” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskupi zastanowią się „co dalej po Światowych Dniach Młodzieży?”. – Teraz myślimy nad tym, jak ten potencjał ŚDM kontynuować. Jak pomóc młodzieży w wykorzystaniu energii, która została w niej pobudzona – wyjaśnił rzecznik KEP.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że z ŚDM związana była pielgrzymka papieża Franciszka do Polski. Biskupi będą zatem mówić także m.in. o wizycie Ojca Świętego na Jasnej Górze czy w Auschwitz-Birkenau oraz o przesłaniach, jakie w tych miejscach po sobie pozostawił.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że Światowe Dni Młodzieży były największym wydarzeniem medialnym w historii Polski i także z tego względu biskupi chcą rozmawiać, jak „kontynuować to, co się wtedy dokonało”. – Tym bardziej, że była to jedna z największych promocji Polski i wiary w historii naszego kraju – dodał ks. Rytel-Andrianik.

Podobnie w przypadku 1050. rocznicy Chrztu Polski biskupi – zaznaczył rzecznik KEP – „nie chcą myśleć tylko o tym, co było, ale myślą o przyszłości”. Chodzi o zastanowienie się, „jakie wnioski pastoralne wynikają z tego, że jesteśmy narodem ochrzczonym, narodem chrześcijańskim oraz jak to bogactwo wiary można dalej przekazywać”.

Na 374. zebraniu plenarnym KEP nastąpi ponadto podsumowanie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, m.in. w kontekście zaangażowania się katolików w przebaczenie i troskę o potrzebujących, o co wielokrotnie prosił papież Franciszek.

Reklama

Biskupi zapoznają się także z akcją Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”. Zakłada ona objęcie wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii, przez osoby, rodziny, wspólnoty, zgromadzenia zakonne w Polsce.

Na zebraniu biskupów będzie też mowa o zbliżającej się narodowej pielgrzymce Polaków do Rzymu, która ma być dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży i 1050 lat obecności na ziemiach polskich wiary chrześcijańskiej.

W dniach 20-23 października Rzym odwiedzi nawet kilka tysięcy rodaków, w tym duża część biskupów diecezjalnych i biskupów pomocniczych. Udział w pielgrzymce potwierdził marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Rzecznik KEP poinformował, że na zebraniu plenarnym pojawią się także tematy bieżące, w tym „temat świętości życia”. O ewentualnym przebiegu rozmów biskupów na ten temat dziennikarze zostaną poinformowani na konferencji podsumowującej 374. zebranie plenarne Episkopatu w środę o godz. 14.30.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-04 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmiany w gremiach Konferencji Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

W czwartek, 18 listopada, biskupi dokonali wyborów do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych Konferencji Episkopatu Polski. Powołano m.in. Przewodniczącego Komisji ds. Misji oraz Przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Odpust u św. Andrzeja Boboli

2024-05-15 21:18

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Jutro – 16 maja – kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w narodowym sanktuarium św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie