Reklama

Europa

Grecja: ekumeniczne wysiłki na rzecz ekologii integralnej

BOŻENA SZTAJNER

„Ekologia integralna jako nowa droga do pojednania” - taki był temat konferencji, jaka 2-3 września odbyła się na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach pod patronatem papieża Franciszka, prawosławnego patriarchy Bartłomieja i anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego. Przesłania dwóch pierwszych odczytali ich wysłannicy, trzeci zaś był obecny za pośrednictwem telekonferencji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Punktami odniesienia odniesienia do dyskusji były m.in. encyklika „Laudato si’” papieża Franciszka oraz dokument Soboru Wszechprawosławnego „Świadectwo Kościoła w świecie współczesnym”.

Podkreślano, że problemów ekologicznych nie da się rozwiązać w izolacji. Przewodniczący AIESC Paul Dembinski przekonywał, że w poszukiwaniu ekologii integralnej musimy wykroczyć poza samą ekologię, zaś ks. prof. Chrysosotom Nassis z Uniwersytetu Arystotelesa dodał, że również poza slogany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prof. Christos Tsironis uznał, że ekologia integralna jest „dynamiczną i wielopostaciową, pełną współczucia i odpowiedzialności odpowiedzią na dramatyczne wołanie Ziemi i ubogich”. Z kolei prof. Petros Vassiliadis stwierdził, że w poszanowaniu stworzenia trzeba wykroczyć poza prawa człowieka i zająć się także ludzką odpowiedzialnością.

Dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Arytsotelesa podsumował, że „konieczna jest radykalna zmiana struktur społecznych”. - Musimy zwalczać konsumpcyjny styl życia i być aktywnymi w samym sercu społeczeństwa - wezwał prof. Miltiadis Konstantinou.

Ogłoszony po konferencji komunikat zauważa, że „znaczenie ekologicznego zaangażowania chrześcijan jest bezcenne”. - Rodzi się możliwość, że tam, gdzie w świecie pogrążonym w kryzysie zawiedli politycy, chrześcijanie mogą dać skuteczną inspirację na szczeblu lokalnym i globalnym. By osiągnąć ten cel możemy oprzeć się na prawosławnej zasadzie „pojednania” (człowieka z innymi, ze stworzeniem i z Bogiem), jak również na woli budowania „cywilizacji miłości” - tak drogiej Pawłowi VI i św. Janowi Pawłowi II - czyli przez cywilizację poszanowania godności osoby ludzkiej we wszystkich wymiarach, w tym w jej powołaniu eschatologicznym - głosi komunikat.

Wśród 50 uczestników konferencji, przybyłych z 15 państw, byli duchowni i świeccy, m.in. inżynierowie, architekci, socjologowie, politolodzy, prawnicy, ekonomiści i teologowie. Spotkanie zorganizowały: Międzynarodowe Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki Społecznej (AIESC), Ośrodek Badań Społecznych nad Religią i Kulturą Uniwersytetu Arystotelesa oraz Ośrodek Studiów Ekumenicznych, Misjologicznych i Środowiskowych w Salonikach przy wsparciu Renovabis i Uniwersytetu Artystotelesa.

Reklama

- Po Salonikach możemy tylko życzyć sobie, by inspiracja pochodząca od Kościołów chrześcijańskich, wnoszona przede wszystkim przez świeckich profesjonalistów, będzie mogła w niedalekiej przyszłości rozszerzyć się na inne religie. Trzeba powiedzieć, że historyczna konferencja w Salonikach jest przede wszystkim naprawdę potężnym wezwaniem do nadziei - stwierdza komunikat.

Uczestnicy konferencji zaapelowali również o powszechne zawieszenie broni 20 września, gdy w Asyżu odbywać się będzie Światowy Dzień Modlitwy o Pokój z udziałem przywódców religijnych świata.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-06 19:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konferencja: Ordo Iuris i Uniwersytet Angelicum o wartościach w prawie

Ordo Iuris

Duże znaczenie dla współczesnej Europy ma kształt relacji międzyludzkich regulowanych przez prawo. Wartości na jakich jest ono oparte będą tematem konferencji „Dom na skale – aksjologia prawa dla Europy jutra” organizowanej przez Instytut Ordo Iuris i Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Angelicum. Wydarzenie odbędzie się w Rzymie i wezmą w nim udział wybitni eksperci różnych dziedzin nauki.

Więcej ...

Papież zachęca dziś do pamięci o osobach starszych

2024-06-15 17:09

Grzegorz Gałązka

„Jakże często odrzuca się osoby starsze, pozostawiając je samym sobie, co staje się prawdziwą ukrytą eutanazją!” - czytamy w dzisiejszym tweecie papieskim. Takie słowa odnoszą się do obchodzonego właśnie 15 czerwca Światowego Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. ONZ zatwierdziła tę datę w 2011 r.

Więcej ...

Złoty jubileusz

2024-06-16 16:32

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Sandomierzu świętowała jubileusz 50-lecia powstania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...