Reklama

Polska

Sylwetka nowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce

– Uważam się za duchowego syna św. Jana Pawła II, który mnie wyświęcił na biskupa – powiedział abp Salvatore Pennacchio, mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Polsce 6 sierpnia 2016 r. Zastąpi on abp. Celestino Migliore, który będzie przedstawicielem Ojca Świętego Franciszka w Federacji Rosyjskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Salvatore Pennacchio urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii, został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Nowo mianowany nuncjusz ma bogate doświadczenie międzynarodowe. Pracował na placówkach dyplomatycznych m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii. Dnia 28 listopada 1998 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Rwandzie i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Montemarano). Dnia 6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz Delegatem Apostolskim w Mjanmie, Laosie, Malezji i Brunei. Dnia 8 maja 2010 r. został Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu, a 6 sierpnia 2016 Ojciec Święty Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Polsce. Oprócz języka włoskiego, zna również francuski, angielski i hiszpański.

Nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce jest znany ze swego szczególnego związku ze św. Janem Pawłem II, z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego. W wywiadzie dla Biura Prasowego KEP abp Salvatore Pennacchio wyznał: Święty Jan Paweł II swą ojcowską troską otoczył sprawowanie przeze mnie posługi, którą sam zdecydował się mi powierzyć. Na znak wdzięczności wobec świętego Papieża wybrałem na motto biskupie słowa Nolite timere (Nie bójcie się) pomny wezwania „Nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, z którym polski Papież zwrócił się podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat – podkreślił nowo mianowany Nuncjusz Apostolski w Polsce. Abp Pennacchio przyjechał do Polski w 2009 r., w dziesiątą rocznicę swych święceń biskupich, aby nawiedzić miejsce związane ze św. Janem Pawłem II. Polska wywarła na nim bardzo dobre wrażenie, szczególnie jej historia i tradycja. Najbardziej jednak ujęła go wiara Polaków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas swej posługi w różnych placówkach dyplomatycznych od lat kultywuje pamięć o papieżu Polaku i spotyka się z Polakami. Przykładem tego są minione święta Wielkanocne, na które do Nuncjatury zaprosił m.in. Polaków. Po Mszy Świętej życzył po polsku „Radosnych i błogosławionych świąt wielkanocnych”. Abp Pennacchio wskazał też na mozaikę w prezbiterium kaplicy, gdzie została uwieczniona postać św. Jana Pawła II trzymającego w ręce egzemplarz adhortacji postsyndalnej Ecclesia in Asia, którą Papież podpisał właśnie w Delhi podczas swojej drugiej pielgrzymki do Indii w 1999 r. Zasługą abp Pennacchio jest także upamiętnianie świętego papieża Polaka w wielu diecezjach Indii.

Posługę abp. Pennacchio cechuje duża wrażliwość na ludzką biedę. Ostatnio bardzo zaangażował się w przygotowanie Kościoła w Indiach i Nepalu do Światowych Dni Młodzieży w Polsce i w Krakowie. Podczas konferencji prasowej w New Dehli zorganizowanej 19 kwietnia br. wskazał na bogatą historię Polski, która w tym roku świętuje 1050-lecie chrztu. Przypomniał obecność kard. Pietro Parlina w Polsce i jego słowa wygłoszone w katedrze gnieźnieńskiej ukazujące dzieje Polski przez pryzmat m.in. Mieszka I i św. Wojciecha.

Abp Pennacchio od początku swej posługi jest wrażliwy na ludzką biedę. Dlatego już na początku swej posługi jako nuncjusz powołał wraz z proboszczem swej rodzinnej miejscowości Stowarzyszenie Wolontariuszy „Nolite timere”, które pomaga dzieciom z wioski Nazareth di Mbare w Rwandzie. Ta wioska została założona zgodnie z wolą św. Jana Pawła II i staraniem abp Pennacchio dla sierot i ubogich, ofiar ludobójstwa dokonanego w 1994 r. Troska o ubogich i potrzebujących towarzyszy nowo mianowanemu nuncjuszowi cały czas. Przykładem tego jest chociażby zaproszenie 4 sierpnia br. do Nuncjatury dzieci z domu dziecka prowadzonego przez siostry zakonne. Był czas na Mszę Świętą, loterię i obiad. Co ciekawe, większość dzieci pochodzi z rodzin hinduistycznych. Kościół jednak kieruje swoją pomoc do wszystkich ludzi, bez względu na wyznanie.

Reklama

Nowo mianowany Nuncjusz Apostolski w Polsce ma bardzo bogate doświadczenie pracy w krajach misyjnych, m.in. w Etiopii, Egipcie, Rwandzie oraz z krajach azjatyckich, takich jak Tajlandia, Singapur czy Kambodza, a obecnie Indie. Abp Pennacchio stara się jak najlepiej poznać ludzi, którym służy. Dlatego jest znany jako człowiek, który wychodzi naprzeciw potrzebom danego kraju i z chęcią spotyka się z pasterzami i wiernymi Kościoła, gdzie posługuje.

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio Nuncjuszem Apostolskim w Polsce w dniu jego imienin.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-06 12:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś przyjął paliusz - oznakę posługi metropolity i symbol łączności z papieżem

BP KEP

- Kościele Łódzki jesteś przepięknym Kościołem! Jestem Panu Bogu wdzięczny, że nas sobie wzajemnie zadał! – mówił podczas liturgii arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś. Podczas Mszy świętej celebrowanej w uroczystość świętej Faustyny – Patronki Łodzi, w łódzkiej bazylice archikatedralnej nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio nałożył na ramiona metropolity łódzkiego paliusz - oznaka władzy metropolitalnej i łączności ze Stolicą Apostolską.

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...