Reklama

Wiadomości

Francja: Atak w kościele. Napastnicy zabili księdza

saveriolafronza/pl.fotolia.com

Dwaj uzbrojeni napastnicy wtargnęli 26 lipca przed południem do kościoła katolickiego w Saint-Etienne-du-Rouvray koło Rouen w północno-zachodniej Francji, biorąc jako zakładników czworo wiernych i księdza – 84-letniego Jacquesa Hamela, który właśnie odprawiał Mszę św. Według źródeł policyjnych zamachowcy zamordowali go, po czym sami zostali zabici przez służby bezpieczeństwa. Na wieść o zdarzeniu pod Rouen papież Franciszek wyraził „ból” i „przerażenie” z powodu tej „absurdalnej przemocy”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na miejsce zdarzenia udali się niezwłocznie prezydent kraju François Hollande i minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve. Obecny jest tam również wikariusz generalny archidiecezji Rouen ks. Philippe Maheut w zastępstwie miejscowego metropolity abp. Dominique’a Lebruna, przebywającego obecnie na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Ten ostatni zapowiedział, że opuszcza Polskę i wraca do Francji. „Dziś wieczorem będę w swej diecezji wraz z rodzinami i ogromnie wstrząśniętą wspólnotą parafialną” – napisał w internecie arcybiskup. Zaznaczył, że pozostawia w Krakowie „setki młodych, którzy są przyszłością ludzkości” i poprosił ich, aby „nie opuszczali rąk w obliczu przemocy i aby stawali się apostołami cywilizacji miłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że dwaj napastnicy wtargnęli o godz. 11.17 tylnym wejściem do kościoła w czasie sprawowania tam Mszy św. W środku, oprócz celebransa, obecnych było czworo wiernych i dwie zakonnice, z której jednej udało się zbiec i to ona zawiadomiła jednostkę Brygady Poszukiwań i Interwencji (BRI).

Reklama

Zanim antyterroryści przybyli na miejsce, zamachowcy zdążyli wziąć zakładników i zamordować sędziwego kapłana, podrzynając mu gardło i próbowali uciekać z kościoła a wówczas sami zginęli z rąk policjantów na placu przed świątynią. Cała akcja trwała niecały kwadrans – zakończyła się o 11.41. Wstępny bilans zdarzenia to trzech zabitych: kapłan i dwóch terrorystów oraz trzy osoby ranne, w tym jedna bardzo ciężko.

Agresorzy byli uzbrojeni w noże. Przynajmniej jeden z nich miał brodę i tzw. „szaszię” – czyli małą czapkę, noszoną przez muzułmanów.

Na miejsce zdarzeniu samochodem ze sprzętem do rozminowywania przybyła ekipa, która zaczęła przeszukiwać kościół, sprawdzając, czy nie ma tam ukrytych jakichś materiałów wybuchowych – oświadczył rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Pierre-Henry Brandet. Jednocześnie oznajmił, że zakładnik ranny w wyniku zamachu w kościele znajduje się obecnie w ciężkim stanie, „między życiem a śmiercią”. Według służb ratunkowych, osoba ta odniosła rany, gdyż napastnicy próbowali poderżnąć jej gardło.

W drodze do Rouen prezydent Hollande zadzwonił do przewodniczącego Konferencji Biskupów Francji abp. Georgesa Pontiera, przekazując mu wyrazy współczucia i solidarności. Premier Manuel Valls na swym Twitterze napisał, że „cała Francja i wszyscy katolicy są zranieni. Utworzymy blok w obliczu tego barbarzyńskiego ataku” - oświadczył.

Na wieść o zdarzeniu pod Rouen papież Franciszek wyraził „ból” i „przerażenie” z powodu tej „absurdalnej przemocy”. Dyrektor watykańskiego Biura Prasowego ks. Federico Lombardi SI wydał oświadczenie, w którym wyraził „ogromny ból i zatroskanie” Stolicy Apostolskiej z powodu tego, co się wydarzyło dziś na północy Francji.

Dzisiejszy atak na kościół jest trzecim dużym zamachem terrorystycznym we Francji w ciągu ostatniego półtora roku, przypisywanym dżihadystom z Państwa Islamskiego.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-26 11:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Francja: Wspólnota św. Jana dystansuje się od swego założyciela

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojciec Marie-Dominique Philippe nie będzie już autorytetem, do którego odwołują się w swej formacji członkowie założonej przez niego Wspólnoty św. Jana. Decyzja taka zapadła podczas jej kapituły generalnej, jaka odbyła się w dniach 22 października - 1 listopada w Saint-Jodard w Owernii. Wziął w niej udział sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego abp José Rodríguez Carballo.

Więcej ...

Podpalono kościół na ukraińskim Zakarpaciu; antywęgierskie graffiti na ścianach

2025-07-17 13:07
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Karol Porwich/Niedziela

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Katolicki kościół we wsi na ukraińskim Zakarpaciu został podpalony, a na jego ścianach umieszczono antywęgierskie graffiti - poinformował w czwartek węgierski tygodnik „Mandiner”. W komentarzu do incydentu premier Viktor Orban zapewnił Węgrów mieszkających na Ukrainie o wsparciu władz w Budapeszcie.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVI niedziela zwykła

2025-07-18 13:05
Bp Andrzej Przybylski

BP Episkopatu

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Wiara

Najświętsza Maryja Panna z Góry Karmel

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat