Reklama

Niedziela Legnicka

II Krzeszowska Noc Muzeów

Krystian Michalik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 21 maja 2016 r. po raz drugi odbyła się w opactwie krzeszowskim Noc Muzeów. Sanktuarium włączyło się do ogólnopolskiej akcji promującej muzealnictwo.

Kustosz ks. Marian Kopko udostępnił dla zwiedzających kościół p.w. św. Józefa, bazylikę, podziemia i oczywiście muzeum w domu gościnnym opata. Przygotowano także inne atrakcje. W świątyniach i po placu kościelnym przemieszczali się cysterscy mnisi w biało – czarnych habitach, tej nocy pojawili się także opat Bernard Rosa i najwybitniejszym malarz baroku – Michał Leopold Willmann.

Na krzeszowską noc muzeów przybyło ok. 100 osób. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 19 prelekcją w kościele p.w. św. Józefa. Została zarysowana historia świątyni brackiej oraz ciekawostki i mało znane fakty jej dotyczące. Następnie odbyła się prezentacja organów w kościele p.w. św. Józefa. Była to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć ten niezwykły instrument z bliska. Instrument pochodzący z ok. 1640 r. posiada wyjątkową, oryginalną klawiaturę z krótką oktawą, która zachowała się w bardzo małej liczbie organów i sprawia sporo problemów muzykom. Zgromadzeni mogli również usłyszeć krótki koncert, aby w pełni docenić kunszt barokowych organmistrzów. Uzupełnieniem i niespodzianką była również prezentacja organów Michała Englera Młodszego w bazylice. Oba instrumenty zachowały się w fenomenalnym stanie, ponad 95 % oryginalnych części, dlatego ich zobaczenie i niemalże ,,dotknięcie” z bliska było swoistą podróżą w przeszłość, do czasów baroku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: II Krzeszowska Noc Muzeów

W mrocznych podziemiach kościoła klasztornego o 21.15 miała miejsce premiera filmu ,,Historia Cudownej Ikony”, który opowiada o legendarnych początkach opactwa, ilustrując podanie o pustelniku Krzeszu, polowanie księcia Bolka I czy najad Husytów. Prelekcję, koncert oraz film można było obejrzeć również w telewizji kamiennogórskiej, która na żywo transmitowała wydarzenie.

Reklama

O 21.30 rozpoczęła się gra terenowa ,,Poszukiwanie skarbu opata”. Ok. 20 osób, w większości młodzieży, podjęło się odnalezienia tajemniczego skarbu. Motywem przewodnim była historia Ildenfonsa Reuschela, ostatniego z cysterskich opatów przed sekularyzacją. Uczestnicy poruszali się po wszystkich obiektach, gdzie od cystersów otrzymywali wskazówki i zadania, umożliwiające zdobycie nagrody. Mnisi pojawiali się znienacka na emporach czy w podziemiach, a ich odnalezienie nie zawsze było łatwe. Swoich duchowych synów strofował surowy opat Bernard Rosa, grożąc godzinami w karcerze, jeśli mnisi niedokładnie będą egzaminować uczestników gry terenowej. Furorę robił jednakże Michał Willmann, nieodłącznie chodzący z porcelanowym dzbankiem. Gniewnie narzekał na obecną ustawę o wychowaniu w trzeźwości, gdyż ze względu na bliskość kościoła nie sprzedaje się w miejscowej restauracji alkoholu i nie mógł dostać kwarty piwa. Uraczono go tylko ciepłą herbatą…

Organizowanie nocy muzeów jest ciekawą inicjatywą. Często jest to jedyna okazja, aby osoby, które nieszczególnie interesuje historia czy dzieła sztuki, w sposób atrakcyjny mogły zobaczyć zabytki, zgromadzone w krzeszowskim sanktuarium. W zbiorach muzeum można było oglądać wspaniałe płótna najwybitniejszych artystów baroku – Michała Willmanna, Jerzego Neunhertza czy Bernarda Krauzego. Tej nocy można było ujrzeć w salach wystawienniczych posąg Maryi Oczekującej Rozwiązania, który wyszedł spod dłuta Matthiasa Brauna, będący jedyną figurą tego artysty w Polsce. Zainteresowanie budziły również dzieła sztuki złotniczej – kielichy Emmanuel, rokokowa monstrancja czy pektorał kardynała Meisnera. Ale Ci, którym nie udało się dotrzeć wtedy do Krzeszowa niech nie smucą się z tego powodu – już za miesiąc tradycyjnie są organizowane Noce Kościołów.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-25 11:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Renowacja Pałacu na Wodzie na ukończeniu

Niedziela legnicka 34/2020, str. VII

Odrestaurowane wnętrze pawilonu

Fundacja EPB

Odrestaurowane wnętrze pawilonu

Kończą się prace restauratorskie w Letnim Pawilonie na Wodzie w Betlejem, nieopodal krzeszowskiego sanktuarium. To niezwykłe miejsce związane z historią cystersów, które warto odwiedzić.

Więcej ...

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks. Olszewskiego

2024-06-30 17:32

red

Nowe wydanie tygodnika „Sieci” ujawnia treść listu księdza Michała Olszewskiego z fundacji Profeto. List osadzonego w areszcie księdza jest świadectwem publicznego upokarzania, nieludzkiego traktowania i esbeckich metod, którym był poddawany duchowny pod dyktando Prokuratury Krajowej rządzonej przez Adama Bodnara.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Czarna Madonna z Dublina

2024-07-04 14:30

Mat. prasowy

Od koryta dla świń do symbolu wiary. Jedno z najważniejszych zdań jakie usłyszał św. Paweł od Jezusa „Wystarczy ci łaski mojej”. To potężne przesłanie, które może przynieść otuchę każdemu z nas. Kiedy św. Paweł to usłyszał? W jakich okolicznościach?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

Wiara

Gdy Jezus kazał paralitykowi wstać, okazał swoją...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...