Reklama

Polska

Toruń: Konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Katarzyna Cegielska

W Toruniu odbyła się dziś konsekracja kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła. W uroczystości konsekracji świątyni wznoszonej z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka uczestniczyła m.in. premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kard. Zenon Grocholewski powiedział w homilii, że o. Rydzyk nie zraził się atakami tych, "którzy chcą uczyć demokracji i wolności mediów".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głównym punktem uroczystości była Msza sprawowana pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego. Eucharystia rozpoczęła się procesją dziejów – barwnym pochodem osób w strojach z różnych epok historii Polski począwszy od Mieszka I i Dobrawy, poprzez polskich władców, wybitnych naukowców, polityków i żołnierzy wyklętych.

Po modlitwie przy Bramie Miłosierdzia na zewnątrz kościoła, zebrani weszli do świątyni, gdzie kard. Grocholewski odczytał po łacinie list papieża Franciszka z okazji konsekracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pierwszych przemowach głos zabrali: minister Adam Kwiatkowski - szef gabinetu prezydenta Polski Andrzeja Dudy, o. dr Janusz Sok – prowincjał Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, który w imieniu ojców redemptorystów powitał zebranych na uroczystości.

Zobacz zdjęcia: Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Bp Andrzej Suski prosząc legata papieskiego o konsekrację kościoła podkreślił, że „w każdy element nowej świątyni wtopione są ofiary materialne i duchowe”. Następnie odbyło się błogosławieństwo wody oraz pokropienie wiernych i ścian świątyni, których dokonał kard. Grocholewski. Abp Celestino Migliore natomiast dokonał poświęcenia kaplicy pamięci Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów skazanych na zagładę i za to sami stracili życie.

Kard. Grocholewski w homilii podkreślił radość z możliwości konsekracji świątyni w Toruniu w imieniu papieża Franciszka. Kościół ten jest kontynuacją poprzednich dzieł powstałych w Toruniu, czyli Radia Maryja, Telewizji Trwam i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Razem stanowią owoc miłości rzeszy Polaków z kraju i zagranicy – miłości do Boga, Kościoła, Ojczyzny, prawdy i dobra. Hierarcha wyraził uznanie dla redemptorystów, a w szczególności dla o. dr. Tadeusza Rydzyka, których staraniem ta świątynia powstała.

- O. dr Tadeusz Rydzyk nie zraził się trudnościami, a zwłaszcza tyloma atakami zmierzającymi do tego, by powstrzymać, zniszczyć te dobre dzieła, sprawić, by ich głos nie docierał do polskich rodzin, do polskich umysłów i polskich serc. O. Tadeusz opierał się odważnie tym atakom, podejmowanym ze strony tych, którzy chcieli i chcą uczyć demokracji i wolności mediów – mówił kard. Grocholewski.

Reklama

Kaznodzieja zauważył, że źródłem wszelkich nieszczęść są trzy żądze: posiadania, władzy i przyziemnych przyjemności. Podkreślił, że redemptoryści otrzymują, by dawać i ubogacać, nie dążą do dominacji, czy przyziemnych przyjemności, ale do służby. To służba miłości i ta miłość przynagla ośrodki redemptorystów: radio, telewizję, szkołę i nową świątynię, do propagowania prawdy i cywilizacji miłości, a także do przeciwstawiania się temu, co jest złem, co obraża Boga.

- Ta służba skłania, za przykładem św. Jana Pawła II, między innymi do obrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, do przeciwstawiania się aborcji, eutanazji, manipulowaniu życiem ludzkim. Skłania do ukazywania prawdy o rodzinie zakorzenionej w naturze ludzkiej, do obrony godności małżeństwa i rodziny, jak i praw rodziców do wychowania własnych dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Skłania do przeciwstawiania się wszelkim formom nienawiści i obłudy. Są i tacy, którzy te akty miłości interpretują jako wypływające z nienawiści do kogoś - mówił gość z Watykanu.

Wskazywał, że jako chrześcijanie jesteśmy przeświadczeni, iż tylko miłość zwycięża, stąd mamy obowiązek modlić się za tych, którzy wyrządzają nam krzywdę, czy wprost nienawidzą.

Kard. Grocholewski mówił, że nowa ewangelizacja nie oznacza głoszenia nowej Ewangelii, nowych treści i nie polega na naginaniu orędzia Ewangelii do współczesności. Nowa ewangelizacja to „głoszenie Ewangelii z nową gorliwością, nowymi metodami i z wykorzystaniem nowych środków zgodnie z wymogami czasów”.

Reklama

Ewangelizacja sama w sobie to największy akt miłości, gdyż jest dawaniem ludziom Boga. Podkreślił też, że każdy wierzący jest powołany do nowej ewangelizacji słowem, przykładem życia, modlitwą i ofiarnym wspieraniem inicjatyw ewangelizacyjnych. Wzorem do naśladowania ma być Maryja, Gwiazda Ewangelizacji, która sama jest żywą Ewangelią.

– Głęboka, dalekowzroczna i zarazem prowokująca jest wymowa nowej świątyni, łącząca nową ewangelizację z jej genialnym inicjatorem, św. Janem Pawłem II i zgodnie z Jego życzeniem, pod auspicjami Maryi, Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – mówił hierarcha. Podkreślił również, że potrzeba Polsce nowej ewangelizacji realizowanej po myśli św. Jana Pawła II; potrzeba zatem katolickich mediów, szkół, wyższych uczelni.

- Tylko miłość jest twórcza. Niech ta miłość, która przyczyniła się do powstania tych jakże potrzebnych ośrodków nowej ewangelizacji tutaj, w Toruniu, potęguje się i wyzwala nowe siły i twórcze inicjatywy, by ubogacić nasze życie największym dobrem: Bogiem i Jego miłością – mówił kard. Grocholewski.

Po homilii nastąpiły główne obrzędy konsekracji. Następnie dary ofiarne do ołtarza przynieśli: minister Beata Kempa, wojewoda kujawsko – pomorski Mikołaj Bogdanowicz, prezydent Torunia Michał Zaleski i przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

- To sanktuarium mówi samo z siebie, a jeszcze bardziej mówi prezbiterium, bo jest tu Matka Boża z kaplicy papieskiej na Watykanie – mówił kard. Stanisław Dziwisz na zakończenie uroczystości. Podkreślił też obecność relikwii krwi św. Jana Pawła II w nowej świątyni. Pamięć o św. Jane Pawle drugim jest naszym przywilejem, ale i zobowiązaniem – podkreślił metropolita krakowski i nawiązał do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które stanowią sztandarowy przykład nowej ewangelizacji i zaprosił młodzież na to spotkanie.

Reklama

W imieniu Komisji Episkopatu Polski głos zabrał bp Artur Miziński, a w imieniu ambasadora Izraela w Polsce Anna Ben Ezra.

O. dr Tadeusz Rydzyk w słowie kończącym uroczystości podziękował wszystkim za obecność dyktowaną miłością. - Tylko kochający w prawdzie i jednoczący się na chwałę Bożą i dla dobra wspólnego mogą wiele uczynić – podkreślił dyrektor Radia Maryja. – Uczyńmy wszystko, by nasi rodacy otworzyli na oścież drzwi swoich serc Chrystusowi, bo bez Boga życie nie ma sensu, bo bez Boga nic nie ma – zachęcał redemptorysta.

Na zakończenie głos zabrał kard. Grocholewski, który wręczył medale papieskie bp. Andrzejowi Suskiemu, o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi, inż. Andrzejowi Ryczkowi, ks. prał. Sławomirowi Oderowi, o. dr. Zdzisławowi Klafce oraz Michałowi Zaleskiemu i udzielił wszystkim błogosławieństwa Ojca Świętego Franciszka.

W uroczystości konsekracji kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu udział wzięło kilkunastu biskupów, księża z całej Polski, przedstawiciele władz państwowych z premier Beatą Szydło i reprezentantami prezydenta Andrzeja Dudy, sejmu i senatu w tym Jarosław Kaczyński, przedstawiciele władz lokalnych z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Obcny był także także architekt nowej świątyni inż. Andrzej Ryczek i licznie zgromadzeni pielgrzymi. Uczestnikami liturgii konsekracyjnej byli również widzowie TV Trwam i słuchacze Radia Maryja, które transmitowały przebieg uroczystości.

W dzień uroczystości konsekracyjnych na terenie przy nowej świątyni wierni już od godzin przedpołudniowych mogli wysłuchać koncertów oraz modlić się modlitwą Anioł Pański i Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu powstał jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Polaka. Świątynię wbudowano w ciągu czterech lat staraniem ojców redemptorystów z ofiar Polaków z całego świata.

Podziel się:

Oceń:

2016-05-18 22:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Toruńscy obrońcy katolicyzmu

Kościół pw. św. Mikołaja i klasztor dominikański w poł. XVIII wieku w Toruniu

Rysunek J. F. Steiner

Kościół pw. św. Mikołaja i klasztor dominikański w poł. XVIII wieku w Toruniu

W tym roku 2 kwietnia (w 1263 r. był to Poniedziałek Wielkanocny) minęło 750 lat od sprowadzenia braci w białych habitach i czarnych płaszczach do Torunia

Więcej ...

Papież na szczycie G7: żadna maszyna nie powinna decydować o odebraniu życia człowiekowi

2024-06-14 15:51

Vatican Media

Franciszek przemawia na szczycie w Borgo Egnazia w Apulii. Podczas wspólnej sesji ze światowymi przywódcami wskazuje na możliwości, zagrożenia i skutki sztucznej inteligencji: skazalibyśmy ludzkość na przyszłość bez nadziei, gdybyśmy pozbawili ludzi zdolności do decydowania o sobie i swoim życiu, skazując ich na zależność od wyborów dokonywanych przez maszyny.

Więcej ...

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych