Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Kupny: noc może być czasem, w którym doświadczamy Bożego działania

Artur Stelmasiak

W archidiecezji wrocławskiej rozpoczyna się dziś Noc Konfesjonałów. Spowiednicy w trzynastu kościołach będą czekali na tych, którzy pragną się wyspowiadać. Jak podkreśla abp Józef Kupny, "noc może być czasem, w którym człowiek doświadcza Bożego działania".

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Udział w akcji kościołów archidiecezji wrocławskiej jest decyzją metropolity, który chciał, aby w Roku Miłosierdzia na Dolnym Śląsku dwukrotnie dać wiernym możliwość skorzystania z sakramentu pojednania także poza wyznaczonymi godzinami: podczas akcji „24 godziny dla Pana” oraz „Nocy Konfesjonałów”. Dzięki temu dziś w nocy Dolnoślązacy będą mogli wyspowiadać się w 13 kościołach.

– Czytając Pismo Święte możemy zauważyć, że najważniejsze wydarzenia z historii zbawienia miały miejsce w nocy – mówi w rozmowie z KAI abp Kupny i wylicza: – Pan Jezus narodził się w nocy. Zmartwychwstał kiedy była noc. W czasie nocnej rozmowy z Nikodemem wypowiedział jedne z najpiękniejszych słów zapisanych w Biblii: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”. Zdaniem arcybiskupa noc może być czasem, w którym człowiek szczególnie doświadcza Bożego działania. – Kiedy wypełnimy wszystkie obowiązki, milkną rozmowy i hałas wokół nas, wówczas łatwiej usłyszeć Tego, który przemawia w ciszy naszego serca – podkreśla metropolita wrocławski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Kupny zwraca uwagę na słowa papież Franciszka z bulli „Misericordiae vultus”: „są chwile, w których jeszcze mocniej jesteśmy wzywani, aby utkwić wzrok w miłosierdziu, byśmy sami stali się skutecznym znakiem działania Ojca” oraz „Kościół ma misję głoszenia miłosierdzia Boga, bijącego serca Ewangelii, aby w ten sposób dotknąć serce i umysł każdego człowieka”. – Miłosierdzie mamy głosić nie tylko słowem, ale także czynem – zauważa metropolita wrocławski i dopowiada: – Służąc w konfesjonale i czekając na penitentów przez całą noc stajemy się znakiem Ojca, który pragnie powrotu marnotrawnego syna. Do tego wzywa nas papież, prosząc, by spowiednicy przyjmowali wiernych właśnie jak Ojciec z ewangelicznej przypowieści.

Reklama

Metropolita wrocławski przyznaje, że w ostatnim czasie obserwuje, iż wielu ze względu na swoje obowiązki, nie ma możliwości wyspowiadania się w parafiach wtedy, gdy spowiedź jest organizowana. – Są także ci, którzy przyjeżdżają zza granicy, by Święta Zmartwychwstania Pańskiego przeżywać w kraju. Poprzez „Noc Konfesjonałów” pragniemy wyjść naprzeciw wszystkim, którzy pragną w Triduum Paschalne wkraczać w stanie łaski uświęcającej – puentuje hierarcha.

Wrocławskie kościoły, w których będzie można przystąpić do spowiedzi:

1. Parafia Katedralna p.w. św. Jana Chrzciciela - pl. Katedralny 2. Parafia Bożego Ciała – ul. Bożego Ciała 1 3. Parafia św. Mikołaja – ul. Św. Antoniego 30 4. Parafia św. Ignacego Loyoli – ul. W. Stysia 16 5. Parafia św. Klemensa Dworzaka – al. Pracy 26 6. Parafia św. Augustyna – ul. Sudecka 90 - Krzyki 7. Parafia św. Antoniego – al. Jana Kasprowicza 26 - Karłowice 8. Parafia N.M.P. Matki Pocieszenia- ul. Wittiga 10 - Dąbie 9. Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego – ul. Horbaczewskiego 20 - Gądów 10.Parafia Ducha Świętego – ul. Bardzka 2/4 11.Parafia św. Jana Apostoła – ul. Królewska 30 - Zakrzów 12.Parafia Odkupiciela Świata – ul. Macedońska 2 - Polanka 13.Parafia św. Karola Boromeuszka – ul. Krucza 58

Podziel się:

Oceń:

2016-03-23 10:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Operacja serca

Do spowiedzi przygotowuje się cała rodzina

Iwona Ochotny

Do spowiedzi przygotowuje się cała rodzina

Noc Konfesjonałów, pierwszy piątek miesiąca, kilkanaście minut przed poranną czy wieczorną Mszą św. Czas, kiedy można przyjść do Boga z tym, co jest naszym ciężarem. Prosić o przebaczenie i uzdrowienie.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

AFP: Zełenski spodziewa się, że Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy

2024-05-18 09:00
Wołodymyr Zełenski

Karol Porwich/Niedziela

Wołodymyr Zełenski

W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla agencji AFP prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że spodziewa się, iż Rosja przypuści większą ofensywę na północy i wschodzie Ukrainy. Dodał jednak, że mimo postępów Rosjan sytuacja ukraińskich sił jest lepsza niż tydzień wcześniej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli