Reklama

Sanktuaria

Kalwaria Zebrzydowska: rozpoczął się odpust Wielkiego Tygodnia

Bożena Sztajner / Niedziela

Nawrócenie osobiste i społeczne winno być programem życia dla wszystkich Polaków – podkreślił bp Kazimierz Górny podczas uroczystej liturgii Niedzieli Palmowej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Emerytowany biskup rzeszowski przewodniczył Mszy św. w bazylice kalwaryjskiej. W Niedzielę Palmową rozpoczął się tam odpust Wielkiego Tygodnia i Misterium Męki Pańskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się poświęceniem palm przy kaplicy św. Rafała. Stamtąd procesja udała się do bazyliki. Po przejściu przez Bramę Miłosierdzia rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem emerytowanego biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego, z udziałem m. in. prowincjała Zakonu Braci Mniejszych o. Jarosława Kani OFM, kustosza sanktuarium o. Azariasza Hessa OFM, licznych kapłanów i tysięcy wiernych.

„Doniosłość Wielkiego Tygodnia ma w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy Matce Bożej, wyjątkową wymowę” – podkreślił w homilii znaczenie obchodów odpustowych bp Górny. Mówił, że w liturgii Niedzieli Palmowej, w Roku Miłosierdzia, w Chrystusie mamy dostrzec oblicze Boga, który jest miłosierdziem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Górny zaznaczył, że „aby Polska była Polską, trzeba wierności Chrystusowi”. Wierność ta objawia się w trosce o rodzinę, obronie życia nienarodzonych, w trosce o polską kulturę, o uczciwość, prawdę, dobroć i miłosierdzie.

„Przychodzimy do Jezusa Miłosiernego, aby od Niego czerpać siłę i czynić miłosierdzie oraz bronić najwyższych wartości” – mówił bp Górny i zachęcał, by w Wielkim Tygodniu rozmyślać, jaka jest nasza relacja do Ojczyzny. „Czy potrafimy dzisiaj, w tak trudnym momencie, nie tylko modlić się za Polskę, ale bronić jej dobrego imienia? Bronić jej historii i prawdy o dziejach? Być dumnym z poświęcenia tak wielu ludzi?” – pytał. Zauważył, że choć dzieje Polski są ściśle związane z Chrystusem, a większość Polaków uważa się za katolików, to życie pokazuje, iż wielu żyje blisko Niego, ale zachowują się, jakby Go nie znali.

Uroczyste obchody odpustu Wielkiego Tygodnia i Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej rozpoczęły się w Kalwarii Zebrzydowskiej w Niedzielę Palmową od sceny wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz „wypędzenia przekupniów”. Chwalebne Misterium Męki Pańskiej co roku gromadzi rzesze wiernych z różnych części Polski, a nawet zagranicy. W Wielki Piątek w procesji przejść może nawet kilkadziesiąt tysięcy pątników.

Reklama

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą m.in. sceny "Uczty u Szymona" i "Zdrady Judasza". W Wielki Czwartek Mszy św. Wieczerzy Pańskiej będzie przewodniczył o. bp Damian Muskus OFM.

Rano w Wielki Piątek procesja wyruszy spod Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania, gdzie do niedzieli będzie trwała adoracja.

Podczas wielkopiątkowej procesji główne kazanie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Liturgii Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń.

W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej odprawiona zostanie pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium o. Azariasza Hessa.

W Niedzielę Zmartwychwstania wierni wezmą udział w porannej procesji, podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej zostanie przeniesione ciało Jezusa w Eucharystii. Procesji i Mszy św. będzie także przewodniczyć bp Szkodoń.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-20 16:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pradawny zwyczaj znowu ożyje

Tradycyjna tokarska procesja z palmami i Panem Jezusem na osiołku – pozwala przenieść się w czasie, mówią uczestnicy

Zdzisław Słonina

Tradycyjna tokarska procesja z palmami i Panem Jezusem na osiołku – pozwala przenieść się w czasie, mówią uczestnicy

Zwyczaj toczenia drewnianej figury Chrystusa na osiołku wokół kościoła nie był praktykowany, choć obrzęd ten, zwany Jezuskiem Lipowym, Dębowym lub Palmowym, znany był w Polsce już w XV wieku.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj