Reklama

Świat

Rosja: patriarcha Cyryl będzie sprawował liturgię w cerkwi na Antarktydzie

Artur Stelmasiak

Po raz pierwszy w historii patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl będzie sprawował 17 lutego liturgię w cerkwi Trójcy Świętej na Antarktydzie. Jest to jedyna świątynia prawosławna na szóstym kontynencie, uroczyście konsekrowana dwa lata temu przez bp. Jakuba z Patriarchatu Moskiewskiego. Patriarcha przybył tam wczoraj wieczorem z południowochilijskiego miasta Punta Arenas, które było kolejnym punktem jego podróży do Ameryki Łacińskiej. Wcześniej odwiedził Kubę i Paragwaj.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wczoraj wieczorem patriarcha przyleciał do Punta Arenas z Asunción, aby na zaproszenie polarników rosyjskich udać się dzisiaj na Antarktydę. Tutaj po raz pierwszy odprawi liturgię Bożą w jedynej, czynnej na stałe cerkwi Trójcy Świętej w rosyjskiej stacji im. Bellingshausena na Antarktydzie” – oświadczył sekretarz prasowy zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) ks. Aleksandr Wołkow. Zapowiedział też, że obecni tam będą nie tylko badacze rosyjscy, ale także zaproszeni przez nich członkowie wypraw polarnych z innych krajów, w tym z Chile. Po liturgii odbędzie się krótkie spotkanie Cyryla z polarnikami.

„Jest to historyczne wydarzenie w życiu prawosławia rosyjskiego, świadczące o tym, że RKP pełni swą posługę we wszystkich częściach świata” – podkreślił duchowny i dodał, że patriarcha będzie się tam modlił za cały świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wraz ze swym zwierzchnikiem na szósty kontynent udali się też wszyscy członkowie prawie stuosobowej delegacji RKP, która mu towarzyszy.

Cerkiew pw. Życiodajnej Trójcy Świętej w rosyjskiej bazie im. Bellingshausena na Wyspie Króla Jerzego uroczyście konsekrował w lutym 2014 biskup narjan-marski i miezieński Jakub, który 3 lata wcześniej poświęcił Biegun Północny, a we wrześnie 2013 – rosyjski Północny Szlak Morski. Świątynię tę z cedru syberyjskiego, którego drewno jest odporne na niskie temperatury, zbudowało w latach 2003-04 ośmiu cieśli z Ałtaju. Jest ona wyposażona w niezbędny sprzęt, potrzebny do odprawiania nabożeństw: ołtarz, ikony, świeczniki, a także sześć dzwonów, które przewieziono tam wcześniej. Należy przy tym podkreślić, że ikony te zostały wyryte, a nie namalowane, podobnie jak w cerkwiach rosyjskiej północy, gdyż farby nie wytrzymują tak wysokich mrozów (70-80 stopni).

Pierwsze nabożeństwo odprawił tam 8 stycznia 2004 w prawosławną uroczystość Bożego Narodzenia, o. Kalistrat z Ławry Świętej Trójcy i św. Sergiusza w Siergijew Posadzie pod Moskwą. Mnisi z tego klasztoru pracują duszpastersko w cerkwi na Antarktydzie. Obecnie jest nim 38-letni o. Sofronij Kiriłow.

Reklama

Świątynię zaprojektowała S. Rybak z Barnaułu, która – jak sama przyznała – starała się wykorzystać najlepsze tradycje rosyjskiej drewnianej sztuki budowlanej. Wzniesiono ją w takim miejscu, aby była widoczna z daleka dla wszystkich, przybywających do tej stacji. Obiekt nie tylko służy celom religijnym, liturgii i modlitw, ale jest też swoistym pomnikiem pamięci 64 sowieckich i rosyjskich polarników rosyjskich, którzy zmarli lub zginęli na tym lodowym kontynencie.

Budowa cerkwi była możliwa m.in. dzięki wsparciu ze strony fundacji "Świątynia na Antarktydzie", powołanej w 2002 do życia przez wieloletnich pracowników sowieckich baz naukowych Walerija Łukina i Piotra Zadirowa. Projekt ten zyskał błogosławieństwo ówczesnego patriarchy Aleksego II.

Tymczasem we wrześniu ub.r. po prawie 58 latach nieprzerwanej posługi zamknięto katolicką „kaplicę śnieżną” na terenie amerykańskiej bazy McMurdo, w której pierwszą mszę św. odprawiono 25 grudnia 1957. Pracujący tam dotychczas amerykański kapłan Dan Doyle, który powrócił już do Stanów Zjednoczonych, zapowiedział, że religijne potrzeby pracujących wśród śniegu i lodów naukowców będą zaspokajać duchowni różnych wyznań, którzy będą tam dojeżdżać co pewien czas.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-17 18:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sandri: należy strzec liturgicznego dziedzictwa Wschodu

Liturgiczne dziedzictwo chrześcijańskiego Wschodu jest wspólnym bogactwem katolików i prawosławnych, którego należy strzec i chronić. Podkreślił to prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri, otwierając 17 lutego sympozjum, zorganiozwane przez ten urząd watykański z okazji 25. rocznicy instrukcji “Il Padre incomprensibile” nt. zastosowania przepisów liturgicznych Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich.

Więcej ...

Św. Jan Fisher, biskup

Więcej ...

Bp Ważny: Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść

2024-06-22 15:01

diecezja.sosnowiec.pl

Nie jesteśmy Kościołem, który upadł i nie może się już podnieść. Chcemy być Kościołem, który doświadczywszy tak wielkich trudności, może wstać mocą krzyża Jezusa - powiedział bp Artur Ważny w swojej homilii. W Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu odbył się dziś ingres bp. Artura Ważnego. Mszy św. przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny