Reklama

Wiadomości

Oświęcim: modlitwy i hołd ofiarom w 71. rocznicę wyzwolenia obozu

wikipedia.org

Złożenie zapalonych zniczy i wspólna modlitwa zakończyły uroczystości 71. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 27 stycznia na terenie byłego obozu niemieckiego. Pod pomnikiem ofiar na terenie Auschwitz II-Birkenau Psalm 42 – opowiadający o tęsknocie za Bogiem i świątynią – recytowali wspólnie duchowni chrześcijańscy i rabin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawiciele judaizmu odmówili kadisz oraz żydowską modlitwę żałobną „El Male Rachamim”. Rozległa się także chrześcijańska modlitwa „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie”. W szofar, tradycyjny barani róg pasterski, który według tradycji żydowskiej wzywa do pokuty, zadął przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Kadlčik.

Modlitwę „Wieczny odpoczynek” odmówił ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel, a modlitwy w języku hebrajskim recytował rabin Michael Schudrich. Duchowni chrześcijańscy – zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago, reprezentujący Kościół katolicki bp Pindel, oraz ks. dr Mikołaj Dziewiatowski z Autokefalicznego Kościoła prawosławnego w Polsce – wspólnie odmawiali ten psalm w przekładzie ekumenicznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Jakby kruszyły mi kości obelgi moich wrogów, / gdy cały dzień mnie pytają: Gdzie jest twój Bóg?/Czemu się smucisz, moja duszo/ czemu się we mnie trwożysz?/ Zaufaj Bogu, bo jeszcze będzie przeze mnie sławiony: /Mój Bóg i zbawienie mojego oblicza” – modlono się.

Znicze pod pomnikiem ustawili m.in. byli więźniowie obozu Auschwitz oraz innych obozów, ocaleni z Holokaustu, prezydenci Polski Andrzej Duda i Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović, reprezentująca premier Beatę Szydło przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Anna Maria Anders, reprezentanci władz regionalnych, samorządów.

Głównym tematem uroczystości, które odbywały się w budynku tzw. Centralnej Sauny w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, były powojenne powroty ocalonych do normalnego życia. Głos zabrało dwoje byłych więźniów – Polka Halina Brzozowska-Zduńczyk, która jako 12-letnie dziecko trafiła do Auschwitz w sierpniu 1944 r i doczekała tam wyzwolenia przez żołnierzy armii radzieckiej, oraz Izraelczyk Aszer Aud, który w wieku 16 lat został deportowany z likwidowanego getta łódzkiego do Auschwitz, a w styczniu 1945 r. został ewakuowany do KL Mauthausen, gdzie doczekał wyzwolenia.

Reklama

Głos zabrali: prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele Rosji i Izraela, przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Anna Maria Anders oraz dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Niemiecki nazistowski obóz zagłady wyzwolili żołnierze 100. Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez gen. mjr. Fiedora Michajłowicza Krasawina.

Ze względu na znaczenie miejsca i wagę symbolu, jakim dla całego świata jest były obóz Auschwitz-Birkenau, Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie 2005 r. ustanowiło dzień 27 stycznia - rocznicę wyzwolenia obozu - Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. Kompleks obozowy składał się z trzech części. W 1940 roku powstał obóz Auschwitz I (tzw. Stammlager - obóz macierzysty). Pierwszy transport więźniów dotarł do Auschwitz 14 czerwca 1940 r. Składał się z 728 mężczyzn z więzienia w Tarnowie. Dwa lata później pierwszy transport więźniów przybył do Auschwitz II, czyli do Birkenau. Masowe uśmiercanie Żydów rozpoczęto tu już w pierwszych miesiącach 1942 r. Auschwitz III stanowiło ok. 40 podobozów (Aussenlager), spośród których największy znajdował się w Monowicach (Monowitz).

W obozie Auschwitz-Birkenau w latach 1940-1945 hitlerowcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, ale także ok. 75 tys. Polaków oraz tysiące Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-27 16:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Oświęcim: kard. Sarah odwiedził były obóz niemiecki i klasztor w Harmężach

episkopat.pl

Kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odwiedził 24 lipca były obóz niemiecki Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Komisja Wychowania Katolickiego KEP przeciwna propozycjom MEN dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole

2024-05-18 13:04

Karol Porwich/Niedziela

Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła sprzeciw wobec proponowanych przez MEN rozwiązań dotyczących łączenia uczniów różnych klas podczas lekcji religii w szkole. Czytamy o tym w komunikacie z posiedzenia Komisji, która obradowała 17 maja pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala. Komisja przypomniała, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli