Reklama

Polska

Pod spodem jest jedność narodu polskiego i ufam, nastąpi wzajemne zrozumienie

Małgorzata Cichoń

„Ufam, że to jest jeszcze jedna okazja do odrodzenia narodu i ducha narodowego” – powiedział o przyszłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Polsce na antenie radia RMF FM kard. Stanisław Dziwisz. W sobotni poranek rozmowę z metropolitą krakowskim przeprowadził Krzysztof Ziemiec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zapytany o przesłanie, które papież Franciszek przywiezie do Krakowa, kard. Dziwisz wskazał, że Ojciec Święty wzbudzi na pewno wielkie zainteresowanie wśród młodzieży i ich pragnienie życia w Kościele. „Przywiezie to samo, co mówi na co dzień. Opcję w kierunku ubogich, życie w prostocie, zwłaszcza, jeżeli chodzi o Kościół” – ocenił. Zaapelował o podjęcie już teraz odpowiednich przygotowań duchowych i intelektualnych, a także logistycznych.

Zaznaczył, że przybyłym pielgrzymom trzeba pokazać to, co chcą zobaczyć – kulturę polską. „Kulturę, którą reprezentował w sposób wyjątkowy Jana Paweł II” – mówił. Metropolita krakowski wyraził także nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie to okazja na wzniesienie się ponad podziałami: „Emocje opadną i będzie okazja do zjednoczenia. Mniej walki, mniej kłótni, a więcej zainteresowania i troski o dobro całego narodu”. Na wyrażoną przez prowadzącego uwagę o braku widocznych znaków w kierunku takich zmian, kardynał zauważył: „Jest jeszcze Duch Święty, który działa. I On zadziała w momencie odpowiednim i słusznym, ja temu ufam bardzo mocno”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpowiadając na pytanie o obecne podziały polityczne i społeczne w Polsce, hierarcha ocenił je jako powierzchowne. „Pod spodem jest jedność narodu polskiego i ufam, nastąpi wzajemne zrozumienie – my dzisiaj, wy jutro. I tak jest w polityce. I do tego trzeba się przyzwyczaić, taka jest demokracja” – stwierdził.

„Trzeba umieć odejść z funkcji, którą się miało, a równocześnie trzeba umieć podjąć obowiązki, które się wzięło na siebie. Dla dobra wspólnego, całej ojczyzny i wszystkich obywateli” – dodał kardynał. Zachęcił na antenie elity rządzące do głębszego spojrzenia w przyszłość, pozostawiając spory na boku.

Hierarcha podkreślił, że wierzy w moc trwającego Roku Miłosierdzia. „Trzeba szukać przebaczenia u Pana Boga za swoje winy i grzechy, pojednać się z Panem Bogiem, a potem istotnie odnieść się do drugiego człowieka – podać mu rękę, powiedzieć mu, że jesteśmy wszyscy braćmi i że wszystkim zależy na dobru narodu i na wzajemnej życzliwości” – tłumaczył. Zwracając się do „wszystkich ludzi dobrej woli” metropolita wskazał, że czas rozpoczętego niedawno Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia to okres wielkiej szansy na ład wewnętrzny i społeczny.

Reklama

Jak dodał kard. Dziwisz, "święta Bożego Narodzenia to bardzo istotny, rodzinny moment." „Ważne, aby były one świętami spokoju oraz wielkiej życzliwości i solidarności, zwłaszcza z biednymi” – mówił.

Na zakończenie metropolita krakowski złożył Polakom życzenia uświadomienia sobie prawdziwego znaczenia gestu łamania opłatkiem, czyli pragnienia dobra dla drugiego człowieka. „Niech ten opłatek wigilijny nas połączy, także śpiew kolęd” – powiedział na zakończenie rozmowy.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-19 16:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz o św. Janie Pawle II: dzieło jego życia przynosi nadzieję w czasie pandemii

Mazur/episkopat.pl

Dzieło jego życia przynosi nam dzisiaj, w trudnym dla wszystkich okresie pandemii, pocieszenie i promień nadziei – podkreślił w telewizyjnym orędziu z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II jego wieloletni sekretarz kard. Stanisław Dziwisz. - Papież, któremu przyszło żyć w trudnych czasach, nigdy nie stracił przekonania o wielkości i godności człowieka, nigdy nie porzucił nadziei. Dziś modli się za nami - zapewnił krakowski arcybiskup-senior.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jezus spóźniony w Twoim życiu?

2024-06-28 06:56

Mat.prasowy

W najnowszym odcinku przenosimy się do świata dramatycznej sztuki Eugène'a Ionesco zatytułowanej "Król umiera", gdzie absolutny władca, król Berenger I, staje w obliczu swojej nieuniknionej śmierci. Z jednej strony potężny i despotyczny, z drugiej – bezradny wobec własnego końca, Berenger I zmaga się z utratą kontroli nad życiem i poddanymi. Co kryje się za tą wstrząsającą opowieścią o władzy, przemijaniu i śmierci?

Więcej ...

Kard. Ryś na wakacje: to jest obowiązek dać sobie czas na odpoczynek!

2024-07-01 08:30

Ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...