Reklama

Polska

K. Tadej przed beatyfikacją polskich franciszkanów: zginęli, ale i zwyciężyli

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

franciszkanie.pl

O. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski

Polscy franciszkanie, którzy zginęli z rąk terrorystów, w ostatecznym rozrachunku odnieśli zwycięstwo - uważa Krzysztof Tadej, pochodzący z Radomia autor scenariusza i reżyser filmu "Życia nie można zmarnować". Obraz opowiada o franciszkanach - Michale Tomaszku i Zbigniewie Strzałkowskim, którzy w 1991 r. zostali zamordowani przez członków maoistowskiego ugrupowania "Świetlisty szlak". 5 grudnia zostaną ogłoszeni błogosławionymi. Będą to pierwsi błogosławieni polscy misjonarze-męczennicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzysztof Tadej mówiąc o ofierze życia polskich franciszkanów powiedział, że każdy z nas powinien zastanowić się nad własnym życiem i jego celem. - Ci franciszkanie zwyciężyli, bowiem po ich śmierci ludzie wyszli na ulice. Analogiczna sytuacja była w przypadku sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Dokonane morderstwo było punktem zapalnym, ludzie nie wytrzymali. Dokładnie było w Peru, gdzie ludzie byli porywani i mordowani - powiedział Krzysztof Tadej, który był gościem Radia Plus Radom.

Autor scenariusza i reżyser filmu "Życia nie można zmarnować" zwrócił uwagę, że do 1991 r. ludzie z ugrupowania "Świetlisty szlak" nie zabijali ludzi związanych z Kościołem katolickim. - Polscy franciszkanie wiedzieli, że jest tam niebezpiecznie, myśleli, że wszystko będzie w porządku. Stało się inaczej. Po ich śmierci ludzie powiedzieli dosyć zbrodniom. Razem z biskupem Luisem Bambarenem, który zaprosił zakonników do pracy w Peru, wyszli na ulice i zaczęli demonstrować - mówił Tadej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócił uwagę, że komuniści zrozumieli, że nie przekonają społeczeństwa do swoich idei mordując przeciwników. - O tym mówił biskupowi Luisowi Bambarenowi przywódca Sendero Luminoso, który został złapany w 1991 r. i wydał rozkaz zabicia Polaków. Pytany przez biskupa, dlaczego zabito franciszkanów odpowiedział, że głosili wiarę. Opowiadał, że przez komunistów religia była traktowana jako opium dla ludu, że Polacy mówili dwa słowa "pokój i dobro", a oni chcieli zrobić rewolucję poprzez przemoc - opowiadał Krzysztof Tadej.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek odbyli nowicjat w sanktuarium św. Anny w Smardzewicach w diecezji radomskiej. - Każdego roku w dniu ich śmierci organizujemy specjalne niedziele, podczas których przypominamy naszych współbraci - mówi o. Marek Zienkiewicz, proboszcz parafii. - Modlitewnie przygotowujemy się do ich beatyfikacji. Czekamy też na ogłoszenie, którego dnia będziemy wspominać męczenników w kalendarzu liturgicznym - dodał o. Zienkiewicz. Parafia planuje również ufundować epitafium upamiętniające zamordowanych franciszkanów.

Reklama

24 lata temu, 9 sierpnia 1991 r., dwaj polscy misjonarze z krakowskiej prowincji franciszkanów - o. Zbigniew Strzałkowski OFMConv i o. Michał Tomaszek OFMConv - ponieśli śmierć męczeńską w Pariacoto w Peru. 3 lutego br. papież Franciszek wyraził zgodę na ich beatyfikację. Wyniesienie na ołtarze nastąpi 5 grudnia w Chimbote w Peru. Będą to pierwsi błogosławieni polscy misjonarze-męczennicy. Słudzy Boży zginęli za wiarę z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania o nazwie Sendero Luminoso (Świetlisty Szlak).

TVP 1 przygotowała dokument o polskich męczennikach, który zostanie wyemitowany w piątek 4 grudnia o godz. 20.25.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-02 18:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

TVP na obchodach rocznicy śmierci polskich męczenników w Peru

wikipedia.org

Jutro przypada 24. rocznica śmierci męczeńskiej polskich franciszkanów w Peru. Na obchody do Pariacoto przybyła ekipa Telewizji Polskiej, która realizuje film dokumentalny pt. „Życia nie można zmarnować”. Jego premiera wstępnie zaplanowana jest na jesień tego roku, tuż przed beatyfikacją męczenników.

Więcej ...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Łódzko – wileński projekt „Niemen w czterech ścianach”

2024-05-16 17:30

Archiwum szkoły

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania