Reklama

Polska

ŚDM są potrzebne młodym, Kościołowi i światu

Bożena Sztajner/Niedziela

Światowe Dni Młodzieży są potrzebne młodym, całemu Kościołowi i naszemu niespokojnemu światu – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czasie Mszy św. dla delegatów krajów, które przygotowują grupy do przyjazdu na ŚDM Kraków 2016.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Blisko 300 osób z 6 kontynentów bierze udział w II Międzynarodowym Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM Kraków 2016, które od 25 do 29 listopada odbywa się w Małopolsce. Sobotnie popołudnie spędzili na modlitwie. Najpierw w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wzięli udział w nabożeństwie w Godzinie Miłosierdzia i nawiedzili kaplicę z relikwiami św. Siostry Faustyny – patronki przyszłorocznych ŚDM. Później udali się do sąsiedniego Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie koncelebrowano Mszę św.

Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W czasie homilii zwrócił uwagę, że jednym z priorytetów duszpasterskich Jana Pawła II byli młodzi, czego przejawem stała się jedna z najlepszych inicjatyw jego pontyfikatu, czyli Światowe Dni Młodzieży. „Ta wielka przygoda duszpasterska trwa już trzydzieści lat i Bóg tylko wie, ile przyniosła ona owoców” – powiedział metropolita krakowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Światowe Dni Młodzieży są potrzebne młodym” – stwierdził hierarcha i dodał, że młodzież chce widzieć i doświadczyć, że pójście za Mistrzem z Nazaretu to wspaniała przygoda życia, przygotowująca całą ich wieczność a także, że wiara w Jezusa jest źródłem braterstwa, że jednoczy ludy i narody, obala granice i bariery, jakie ludzie sami sobie postawili.

Kard. Dziwisz mówił również, że Światowe Dni Młodzieży są potrzebne całemu Kościołowi. „Te dni budzą entuzjazm wiary w Kościele, odsłaniają młode oblicze Kościoła, który odradza się w każdym narodzie, w każdym pokoleniu, w każdym czasie” – zauważył arcybiskup Krakowa. Hierarcha dodał także, że ŚDM są potrzebne „naszemu niespokojnemu światu”. „Czyż wspólna modlitwa i braterstwo młodych z całego świata, tak bardzo uderzające podczas Światowych Dni Młodzieży, nie jest najlepszą odpowiedzią na przemoc, na nienawiść, na ślepy terroryzm dochodzący do głosu w naszym świecie?” – zapytał.

Reklama

Kaznodzieja przypomniał, że ŚDM Kraków 2016 będzie przeżywany w świetle Błogosławieństwa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).

„Siostry i bracia, drodzy przyjaciele, drodzy nasi goście, otwórzmy się na przyjęcie daru Bożego miłosierdzia dla nas wszystkich, dla naszych bliskich, dla tych wszystkich, wśród których pracujemy i których będziemy gościć w Krakowie na Światowym Dniu Młodzieży 2016. Prośmy, by to wydarzenie zaowocowało wiarą, nadzieją i miłością w całym Kościele i świecie” – zakończył homilię kard. Dziwisz.

Spotkanie delegatów z Episkopatów krajów, wspólnot, duszpasterstw i ruchów międzynarodowych przygotowujących grupy uczestników na ŚDM odbywa się w Małopolsce w dniach 25-29 listopada. Po dwóch dniach obrad w Wadowicach goście przyjechali do Krakowa, gdzie mogli zobaczyć m.in. Błonia – miejsce centralnych wydarzeń ŚDM. Przed przyjazdem do Krakowa delegaci mogli dziś zobaczyć Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie odbędzie się nocne czuwanie w czasie ŚDM i Msza Posłania kończąca przyszłoroczne wydarzenie.

Podziel się:

Oceń:

2015-11-28 22:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: kard. Dziwisz opowiadał studentom o św. Janie Pawle II

Kard. Stanisław Dziwisz podczas inauguracji Szpitala Domowego

Małgorzata Cichoń

Kard. Stanisław Dziwisz podczas inauguracji Szpitala Domowego

„On naprawdę pomagał i pomaga ludziom – mamy wielkiego protektora w niebie” – mówił w niedzielę o Janie Pawle II do studentów z parafii św. br. Alberta w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz. Wieloletni sekretarz papieża Polaka podczas spotkania pt. „Posługiwałem świętemu” odpowiadał na pytania młodych o nurtujące ich aspekty życia krakowskiego świętego.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jezus spóźniony w Twoim życiu?

2024-06-28 06:56

Mat.prasowy

W najnowszym odcinku przenosimy się do świata dramatycznej sztuki Eugène'a Ionesco zatytułowanej "Król umiera", gdzie absolutny władca, król Berenger I, staje w obliczu swojej nieuniknionej śmierci. Z jednej strony potężny i despotyczny, z drugiej – bezradny wobec własnego końca, Berenger I zmaga się z utratą kontroli nad życiem i poddanymi. Co kryje się za tą wstrząsającą opowieścią o władzy, przemijaniu i śmierci?

Więcej ...

Wojenne mogiły

2024-07-01 05:51

Julia Zubenko

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...