Reklama

Polska

Prezydent Duda modlił się z luteranami w Święto Reformacji

Andrzej Hrechorowicz

Prezydent Andrzej Duda wziął udział 31 października w Bielsku-Białej w nabożeństwie z okazji luterańskiego Święta Reformacji. Modlitwa z udziałem prezydenta odbyła się w ewangelickim kościele Jana Chrzciciela w Starym Bielsku. Na koniec nabożeństwa reformacyjnego z udziałem m.in. zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego biskupa Pawła Anweilera prezydent podziękował luteranom za przechowanie polskości i swej wiary na Śląsku Cieszyńskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwo na pamiątkę reformacji w bielskim kościele rozpoczęła pieśń nawiązująca do 1 Listu do Koryntian i przypominająca, że fundamentem każdego Kościoła jest Jezus Chrystus. Odczytano fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu. Po uroczystym wypowiedzeniu Nicejskiego wyznania wiary, odczytano fragmenty Ewangelii Mateuszowej o ośmiu błogosławieństwach.

Proboszcz parafii ks. Piotr Szarek w kazaniu nawiązał do historii Reformacji i podkreślił znaczenie wydarzenia zainicjowanego przez „niepokornego mnicha” augustiańskiego ks. Marcina Lutra –„zbuntowanego teologicznego indywidualistę” „Żyjemy w czasach indywidualizmu, ale Lutra odczytanie słowa Bożego nie było dowolne. Wiemy, że reformator spędzał każdego dnia dwie, trzy godziny na modlitwie i medytacji” – podkreślił duchowny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do hymnu ewangelickiego ułożonego przez Lutra „Warownym grodem jest nasz Bóg”, kaznodzieja zaznaczył, że Kościół nie potrzebuje dziś murów i zamków obronnych, aby nieść Ewangelię Jezusa”. „Potrzebujemy Boga wiecznego, ale już niekoniecznie silnego Kościoła. Paradoksalnie potrzebujemy własnych słabości bardziej niż własnej siły. A już najmniej potrzebujemy naszych zasług” – powiedział ks. Szarek.

Podczas nabożeństwa z okazji 498. rocznicy Reformacji sprawowany był sakrament ołtarza. Wierni przystąpili do komunii.

Na koniec prezydent Andrzej Duda podziękował luteranom za przechowanie polskości i swej wiary na Śląsku Cieszyńskim. Podkreślił, że „wszyscy razem jesteśmy chrześcijanami i Polakami i tworzymy wielką polską wspólnotę”.

„I za to też powinniście, patrząc w pokolenia waszych rodzin, tu na Śląsku Cieszyńskim, usłyszeć ‘dziękuję’ od prezydenta Rzeczypospolitej. Bo umieliście przechować polskość w swoich rodzinach, obok wiary” – powiedział.

Przypomniał też ostać głowy polskiego Kościoła luterańskiego bp. Juliusza Bursche, który, choć miał, jak zauważył prezydent, niemieckie korzenie, „oddał życie za wiarę i za Polskę, zamordowany przez Niemców”. „Torturowany, nie poddał się nigdy. Nie zniemczył polskiego Kościoła ewangelicko-augsburskiego – dodał.

Reklama

Dziękując za zaproszenie go do Bielska-Białej, zapewnił, że „będzie bywał w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim. Wspólnocie starobielskich ewangelików przekazał drewniany krzyż z inskrypcją ,,Z nadzieją płynącą z Krzyża. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda”. W zamian otrzymał rzeźbę z kamienia, przedstawiającą głowę orła. Bp Anweiler zasugerował, by postawił kamiennego rzeźbę na swym biurku.

Przed południem w sobotę prezydent z małżonką przyjęli w rezydencji na Zadnim Groniu w Wiśle duchownych Kościołów ewangelicko-augsburskiego oraz katolickiego. Wspólnie odmówiono „Ojcze nasz” w kaplicy pw. św. Jadwigi Śląskiej na terenie prezydenckiej rezydencji. Następnie prezydent odwiedził filialną parafię Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Szczyrku Salmopolu. W beskidzkim Ogrodzie Reformacji, który powstaje z inicjatywy kierującego wspólnotą księdza Jana Byrta, Andrzej Duda zasadził jabłonkę i ofiarował kielich komunijny.

Idea Ogrodu Reformacji powstała 5 lata temu. Pomysł ks. Byrta to z jednej strony próba przeciwdziałania usychaniu lasów w Beskidach, z drugiej pragnienie upamiętnienia trwającej w Kościele ewangelicko-augsburskim na całym świecie „Dekady Lutra”. W ramach przedsięwzięcia zasadzono już kilka tysięcy drzew. Przy plebanii i kościele w Szczyrku Salmopolu rosną też cztery buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, a także dwóch duchownych, którzy także zginęli w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku: ewangelika, ks. Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana, ks. Romana Indrzejczyka.

Przed prezydentem Dudą w ewangelickiej świątyniach Śląska Cieszyńskiego gościli także jego poprzednicy. Prezydent Lech Kaczyński podczas wizyty w Cieszynie w 2008 roku w Kościele Jezusowym wziął udział w nabożeństwie ekumenicznym. 5 lat później w tym samym kościele prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w modlitwach wielkopiątkowych.

Reklama

Na Śląsku Cieszyńskim mieszka ponad połowa z około 70 tys. polskich luteran. W tym roku przypada 498. rocznica wydarzenia, jakim było wystąpienie ks. Marcina Lutra. Wystąpienie to zapoczątkowało Reformację, która stała się początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego i doprowadziło do kolejnych podziałów w coraz to słabszych i mniejszych Kościołach. Podział ten zaznaczył się w kwestiach dotyczących pojmowania Wieczerzy Pańskiej, Mszy św., urzędu kapłaństwa, papiestwa i pozycji Maryi.

Luteranie nie traktują pamiątki Reformacji jako święta ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów. Intencją obchodzenia tego dnia ma być przypomnienie o dziedzictwie Reformacji oraz podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-31 21:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda podziękował za jabłko z jabłonki w luterańskiej parafii

Artur Stelmasiak

Prezydent Andrzej Duda podziękował za jabłko z beskidzkiego Ogrodu Reformacji, które niedawno otrzymał od ewangelickiego duchownego, ks. Jana Byrta z filialnej parafii w Szczyrku Salmopolu. Owoc pochodzi z jabłoni, jaką zasadził sam prezydent ponad rok temu, gdy gościł na Śląsku Cieszyńskim z okazji luterańskiego Święta Reformacji.

Więcej ...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej?

2024-05-19 07:08

Materiał prasowy

Czy faktycznie jest równy Ojcu i Synowi? Jak działa? Czym są dary Ducha Świętego? Dlaczego tak mało o Nim wiemy? Duch Święty to niezaprzeczalnie najbardziej tajemnicza Osoba Trójcy Świętej. Jest niewidoczny jak wiatr, a jednak działa.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj