Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Cały dzień na nogach

Adobe Stock

Prawdą jest, że siedzący tryb życia ma negatywny wpływ na zdrowie. Ale prawdą jest również, że codzienne spędzanie wielu godzin w pozycji stojącej także wiąże się z problemami zdrowotnymi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiedzą o tym sprzedawcy, fryzjerzy i przedstawiciele innych zawodów, w których przez większość dnia trzeba pracować na stojąco. Po wielu godzinach pracy „na nogach” odczuwają oni bóle stóp i kręgosłupa, skurcze i obrzęki łydek itd.

To trzeba wiedzieć

Te dolegliwości oznaczają nie tylko krótszy lub dłuższy dyskomfort fizyczny – systematyczne przeciążenia różnych partii ciała mogą z upływem czasu doprowadzić do dolegliwości i schorzeń. Przykładowo obciążone przez wiele godzin stopy są narażone na deformacje i mogą na nich powstać halluksy, płaskostopie, odciski i modzele. Praca w pozycji stojącej utrudnia krążenie krwi w dolnych partiach ciała, zwłaszcza w nogach. W dłuższej perspektywie sprzyja to powstawaniu obrzęków, żylaków i zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Stojący tryb pracy, który jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa, sprzyja jego zwyrodnieniom, zwłaszcza gdy używamy nieodpowiedniego obuwia i nie zadbamy o przyjęcie właściwej postawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co w pracy

Reklama

Osoby pracujące w pozycji stojącej powinny przeciwdziałać negatywnym skutkom zdrowotnym takiej sytuacji. Istotne są buty z elastyczną podeszwą, zapewniające odpowiednią wentylację i wygodę, a jeżeli jest potrzeba, wyposażone we wkładki ortopedyczne. Buty na wysokim obcasie powodują przesunięcie środka ciężkości ciała i mogą przyczyniać się do bólu kolan i kręgosłupa, dlatego należy ich unikać. Jeżeli jest to możliwe, warto zastosować tzw. maty antyzmęczeniowe, amortyzujące nacisk stóp na podłoże i zmniejszające w ten sposób obciążenie kręgosłupa. Wskazane jest w miarę luźne, zapewniające swobodę ruchów ubranie, wykonane z materiałów niepowodujących nadmiernego pocenia się. Ważne jest również ergonomiczne zaplanowanie stanowiska pracy, z dostosowaniem wysokości blatów roboczych i odpowiednim oświetleniem. Po konsultacji z lekarzem można też zacząć nosić pończochy uciskowe. W trakcie pracy należy przyjąć pozycję w lekkim rozkroku, zapewniającą równomierne obciążenie stóp. W trakcie przerw trzeba usiąść i, gdy jest to możliwe, wykonać kilka prostych ćwiczeń.

Co w domu

Korzystnym relaksem po pracy będzie odpoczynek w pozycji leżącej z lekkim uniesieniem nóg np. na zrolowanym kocu. Można również zastosować na nogi natrysk z letniej wody, który pobudzi krążenie, a po ich osuszeniu nałożyć żel lub krem zawierający składniki wzmacniające naczynia krwionośne, np. wyciąg z kasztanowca. Ulgę bolącym stopom przyniesie wymoczenie ich w niezbyt gorącej wodzie z dodatkiem soli leczniczej lub mydła. Ryzyko problemów zdrowotnych zmniejszą również systematyczna aktywność fizyczna oraz ćwiczenia wzmacniające kręgosłup i kończyny dolne.

Nowy temat

W ostatnim czasie przeprowadzono szereg nowych badań nad skutkami pracy w pozycji stojącej. To wynik poszukiwania antidotum na niekorzystny wpływ pracy siedzącej i nowego trendu, polegającego na wprowadzeniu wysokich biurek umożliwiających pracę przy komputerze na stojąco. Wskazywano zalety pracy biurowej w ten sposób, który podobno miałby mobilizować ciało do większej aktywności i zwiększać koncentrację. Nowe doświadczenia i wyniki badań wykazały jednak, że wysiłek związany ze staniem przy komputerze codziennie przez 8 godzin jest zbyt dużym obciążeniem dla organizmu. Po chwilowym zachwycie innowacją okazało się, że wysokie biurka nie spełniły pokładanych w nich nadziei.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-03 14:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowe oblicze bezrobocia

Production Perig/fotolia.com

Tak niskiego bezrobocia nie było w Polsce od 25 lat, czyli od 1991 r. Oznacza to, że zbliżyliśmy się do modelu bezrobocia naturalnego. Równocześnie niemal 50 proc. Polaków przyznaje, że najbardziej obawia się utraty pracy. Boimy się bezrobocia bardziej niż kiepskiej służby zdrowia, korupcji czy zagrożeń ekologicznych

Więcej ...

Wszystko, co robisz w życiu, rób dla Boga

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Łk 10, 25-37

Więcej ...

Festiwal Życia w Kokotku - „Pan jest pasterzem moim” w wersji techno i głębokie duchowe przeżycia

2025-07-13 15:56

fot. Grzegorz Szpak/Mat.prasowy

Najpierw poruszająca modlitwa na wieczorze uwielbienia w piątek, a w sobotę potężna impreza na koncertach Dżemu i Skytecha z niespodziewanym udziałem C-Boola. Zakończony właśnie katolicki Festiwal Życia jest dobitnym dowodem na to, że młodzież chce w Kościele szukać Boga i… życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Kościół

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski