Słowa powitania skierował miejscowy proboszcz i kustosz fatimskiego sanktuarium ks. prał. Leszek Gardziński. Podkreślił, że tegoroczne nabożeństwa wpisują się w Rok Jubileuszowy 2025, tym bardziej, że węgrowska bazylika jest jedną z jubileuszowych świątyń diecezji. Z tej racji nabożeństwo odbywało się pod hasłem „Maryja – Matka nadziei”.
Reklama
Biskup przewodniczył Eucharystii oraz wygłosił słowo Boże. Jak zaznaczył, w naszej wędrówce przez życie idzie z nami Niebieska Matka, która czuwa, by nie zabrakło sił i byśmy nie pobłądzili. To Ona pociesza, umacnia i podtrzymuje na duchu. Podkreślił, ze Fatima jest bardzo jasnym miejscem na duchowej mapie ziemskiego globu, które rozsiewa promienie łaski. – 13 maja 1981 r., 44 lata temu, promień łaski z Fatimy dotarł na plac św. Piotra w Rzymie i uratował życie św. Jana Pawła II. W koronie Pani Fatimskiej znajduje się kula zamachowca jako wotum za uratowanie życia. My również chcemy – jak anteny – ustawić się właściwie i nastroić, by odebrać jasne promienie Fatimskiej Pani. Niech one nas przenikają i napełnią miłą wonią Maryi. Na Wzgórzu Słowików w Efezie, gdzie według tradycji Matka Najświętsza spędziła ostatnie lata ziemskiego życia, słychać piękny śpiew słowików i cudny zapach kwiatów. Przebywała tam na zaproszenie św. Jana. Tam, gdzie Maryja jest zapraszana, powstaje piękne środowisko życia i głębokiego poznania Bożych tajemnic. Tam, w Efezie w 431 r. ogłoszono dogmat, że Maryja urodziła Boga-Człowieka. Niech i nam wyprosi łaskę dobrego rozumienia Bożej woli i szczerego posłuszeństwa jej nakazom – powiedział biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwieńczeniem nabożeństwa była modlitwa różańcowa. Wokół świątyni przeszła procesja, której centrum stanowiła przyozdobiona figura Matki Bożej Fatimskiej. Wyznaczeni parafianie nieśli ją do czterech kwieciście ozdobionych ołtarzyków. Przy nich biskup rozważał kolejne tajemnice Części bolesnej Różańca. Wyznaczeni księża z dekanatu węgrowskiego odmawiali jego dziesiątki. Na zakończenie odśpiewano Apel Jasnogórski.
Stało się już tradycją, że biskup drohiczyński przewodniczy pierwszemu nabożeństwu fatimskiemu. Co roku w węgrowskiej bazylice od maja do października każdego 13. dnia miesiąca celebrowane są nabożeństwa ku czci Pani Fatimskiej.