Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

31.03 – Dzień budyniu

To nietypowe święto kulinarne może być początkiem przygody z budyniami w nowej odsłonie, np. na ostro z cukinią czy serem. Ten deser na bazie mleka, mąki ziemniaczanej i cukru już w XIII wieku był przyrządzany głównie na dworach, a popularność i dzisiaj znaną nam formę zyskał 400 lat później. W różnych krajach są znane różne wersje budyniowych deserów: we Francji – creme brulée, w Katalonii – crema catalana, we Włoszech – panna cotta, a w Anglii – pudding.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1.04 – Dzień ptaków

Wiosną coraz większa jest różnorodność ptasich śpiewów za oknem. Specjaliści wskazują, że na Ziemi mieszka ponad 11 tys. gatunków ptaków (w Polsce prawie 500), a 232 gatunki są zagrożone wyginięciem. Na naszym terenie coraz rzadziej widzimy słowika szarego czy gawrona, na które od kilku lat wskazuje się również jako na zagrożone. Ptakom nie sprzyjają zmiany w naturalnych siedliskach, zajmowanie coraz większych przestrzeni pod zabudowę, drogi czy przemysł, wyrąb lasów oraz osuszanie mokradeł.

Dzień Książki dla Dzieci

To nietypowe święto jest obchodzone w rocznicę – w tym roku 220. – urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego baśniopisarza. Przy tej okazji warto podkreślić, jak ważne jest czytanie dzieciom książek. Wystarczy 20 min każdego dnia. To niedużo w porównaniu z korzyściami, jakie niesie ze sobą. Jakie są jego zalety? Odpowiednio dobrana dziecięca literatura:

Reklama

– zapewnia poczucie bliskości i bezpieczeństwa (sprawia, że dajemy dziecku całych siebie; przytulaniem, ciepłymi wzrokiem i głosem przekonujemy o naszej miłości),

– jest źródłem wiedzy,

– rozwija wyobraźnię i ciekawość świata,

– wskazuje na wartości, które są ważne dla rodziny,

– uczy samodzielnego myślenia,

– w przyszłości ułatwia samodzielną naukę,

– rozwija słownictwo, uczy poprawnie posługiwać się językiem,

– wzmacnia poczucie własnej wartości,

– uczy rozróżniania między dobrem a złem,

– pomaga rozwiązywać bieżące problemy,

– oswaja z lękiem,

– wskazuje wzorce godne naśladowania,

– stymuluje pamięć,

– wzmacnia koncentrację,

– uczy „obchodzenia się” z własnymi emocjami.

Warto pamiętać, że wspólnie spędzony czas poświęcony na czytanie to ważny element dziecięcego rozwoju. Trzeba tylko zadbać o właściwy dobór książek, które będą zgodne z naszym systemem wartości, dostosować je do wieku i dojrzałości dzieci, ich zainteresowań – nic na siłę. Wspólna lektura powinna być przyjemnością, a nie żmudnym obowiązkiem.

Ciekawostka

Najlepszy nurek wśród ptaków

Reklama

Wiele gatunków ptaków poluje, nurkując z wysokości do wody, ale najlepszy w tej dyscyplinie jest, oczywiście, nielot, który blisko 70% swojego życia spędza w wodach Antarktyki – pingwin cesarski. W wyniku milionów lat ewolucji jego skrzydła przypominają płetwy, a jego 120-centymetrowe ciało ma tak opływowe kształty, że opór wody wynosi tylko 0,3%. W wyjątkowych przypadkach pingwin ten potrafi zanurkować nawet na głębokość 540 m i wstrzymać oddech nawet na 20 min. To ptasi rekord świata.

Chmura jak UFO

Nad Nową Zelandią w regionie Middlemarch w pobliżu Otago pojawia się regularnie chmura typu Altocumulus lenticularis. Co dziwniejsze, ma zawsze podobną długość, ok. 11,5 km, i właściwie się nie przemieszcza ani nie zmienia kształtu, tak jak to się dzieje w przypadku innych chmur. To rzadkie zjawisko pogodowe Taieri Pet, dzięki któremu powstaje chmura soczewkowa o wydłużonym kształcie podobnym do dawnych sterowców, często postrzegana jako UFO. Według meteorologów, powstaje ona pod wpływem silnych wiatrów wiejących nad górami i tworzących się pionowych prądów powietrza, które powodują turbulencje groźne dla ruchu lotniczego.

Czy wiesz, że...

...wzdłuż tej rzeki znajduje się tyle samo wysp, co dni w roku?

Reklama

Mowa o Essequibo, rzece ukrytej głęboko w amazońskiej dżungli, zakrytej grubymi chmurami i niewidocznej z góry. Jest to najdłuższa rzeka w Gujanie, ma długość 1010 km, a powierzchnia jej dorzecza wynosi 155 tys. km2. Długość rzeki jest podawana z niewielkim marginesem błędu, gdyż nie zostało jednoznacznie ustalone jej główne źródło. Rzeka dzieli Gujanę na części zachodnią, czyli historyczny rejon Essequibo, i wschodnią, przy czym Gujana Zachodnia zajmuje ok. 75% całości terytorium państwa. Jej źródła znajdują się na Wyżynie Gujańskiej w górach Acarai na granicy z Brazylią; płynie na północ przez sawanny i lasy do Oceanu Atlantyckiego. Pełno tu wąwozów i wodospadów, bagien, dziwnych roślin i zwierząt. Nawet sami mieszkańcy z plemion Amazonii nie znają wszystkich zakamarków i całej tutejszej fauny i flory. W dolinie rzeki znajdują się miejscowe skarby – eksploatowane złoża złota i diamentów. Wzdłuż rzeki Essequibo jest 365 wysp, z których trzy największe znajdują się u ujścia rzeki: Hogg Island, Wakenaam i Leguan. Jest żeglowna do ok. 80 km w głąb lądu.

Wydarzyło się

• 30.03.1858 – Amerykanin Hymen Lipman opatentował ołówek z gumką.
• 30.03.1970 – rozpoczęto operację obracania o 78 stopni Pałacu Lubomirskich w Warszawie.
• 31.03.1889 – otwarto wieżę Eiffla w Paryżu.
• 1.04.1960 – wystrzelono pierwszego w historii satelitę meteorologicznego TIROS 1.
• 2.04.1998 – na orbitę został wyniesiony teleskop kosmiczny TRACE, służący do badania związku między polem magnetycznym Słońca a strukturami jego plazmy.
• 3.04.1493 – Krzysztof Kolumb przybył w triumfalnym pochodzie na dwór królewski w Barcelonie, aby parze królewskiej Ferdynandowi II i Izabeli I złożyć sprawozdanie ze swej pierwszej wyprawy do Nowego Świata.
• 4.04.1949 – w Waszyngtonie został podpisany traktat północnoatlantycki, powołujący do życia NATO.
• 5.04.1883 – profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego Zygmunt Wróblewski i Karol Olszewski jako pierwsi na świecie dokonali skroplenia tlenu.

Pamiętaj o życzeniach!

2.04 – Franciszek, Władysław, Wiktor
3.04 – Ryszard, Antoni, Jakub
5.04 – Irena, Julianna, Wincenty

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo na zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny

2025-04-14 08:38

Mat.prasowy

Już we wtorek, 15 kwietnia uroczyste zakończenie Wielkiej Nowenny w intencji Ojczyzny, a 27 kwietnia – zawierzenie Polski i świata Bożemu Miłosierdziu.

Więcej ...

Papież polecił wydanie dekretów w sprawach kanonizacyjnych. Kogo dotyczą?

2025-04-14 12:40
Papież Franciszek

PAP/EPA

Papież Franciszek

W poniedziałek 14 kwietnia Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji kardynała Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Podczas audiencji Papież upoważnił tę dykasterię do promulgowania dekretu o cudzie do beatyfikacji, o męczeństwie, również do beatyfikacji oraz czterech dekretów o heroiczności cnót.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Wiara

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Wiara

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...