Reklama

Niedziela Małopolska

W sanktuarium cierpienia i nadziei

Laurkę z podziękowaniem i prośbą o modlitwę wręczył abp. Jędraszewskiemu chory Adaś

MFS/Niedziela

Laurkę z podziękowaniem i prośbą o modlitwę wręczył abp. Jędraszewskiemu chory Adaś

Jest oczekiwanie serc wiernych, którzy pragną umocnienia, pocieszenia, wspólnej modlitwy i błogosławieństwa – powiedział ks. Lucjan Szczepaniak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek 17 stycznia abp Marek Jędraszewski przybył z wizytą duszpasterską do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego (USD) w Krakowie – Prokocimiu.

O wieloletniej tradycji kolędowania opowiedział Niedzieli kapelan USD, ks. Lucjan Szczepaniak, sercanin: – Pierwsza wizyta metropolity w tym szpitalu miała miejsce po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża. Znam tę historię z przekazu nieżyjącego prof. Jerzego Armaty z kliniki onkologii i hematologii, który zaprosił kard. Franciszka Macharskiego do szpitala. W trakcie spotkania pan profesor opowiadał kardynałowi m.in. o trudnościach, o kłopotach i problemach, jakich szpital doświadczał, o spotkaniu metropolity właściwie incognito z jednym czy z dwojgiem dzieci. Kapelan podkreślił, że od 1980 r. (poza trzema wyjątkami) wizyty duszpasterskie metropolity odbywały się już co roku. Zaznaczył: – Wszyscy czekali na kolędę z kardynałem Macharskim: pacjenci oraz ich opiekunowie, jeśli akurat byli w szpitalu. Te spotkania miały charakter religijny, ale też osobisty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kolędowanie

Reklama

Wizyta duszpasterska rozpoczęła się w kaplicy pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, gdzie metropolitę krakowskiego i jego orszak oraz zebranych na Mszy św. powitał ks. kapelan, który m.in. przypomniał o trwającym Roku Jubileuszowym i zaznaczył: – Jest oczekiwanie serc wiernych pragnących umocnienia, pocieszenia, wspólnej modlitwy i błogosławieństwa. I w tym właśnie czasie przybywa ksiądz arcybiskup, by z nami się modlić, by podzielić się słowem, by nakarmić nas chlebem życia i by dać to, co właśnie przynosi nadzieję. Także dyrektor szpitala, prof. Wojciech Cyrul powitał zebranych: – To jest niezwykła chwila, bo miejsce, które zazwyczaj kojarzy się z cierpieniem, z chorobą, ze łzami, staje się miejscem radosnym. Podkreślił rolę tych, którzy przybywają do szpitala z modlitwą i wsparciem.

Metropolita krakowski w homilii przywołał m.in. treść bulli papieża Franciszka „Spes non confundit”, w której Ojciec Święty, ogłaszając jubileuszowy Rok Święty 2025, napisał, że wiara w żywot wieczny jest podstawą nadziei chrześcijańskiej. Zacytował jeden z punktów bulli poświęcony nadziei, którą należy dzielić się z chorymi, a także przesłanie, że zatroskanie o chorych jest: „hymnem na cześć ludzkiej godności, pieśnią nadziei, która domaga się zgodnego chóru całego społeczeństwa”. Zwrócił też uwagę na postawę Maryi, jej przykład pokładania nadziei w Bogu. Życzył, by Matka Boża sprawowała macierzyńską pieczę nad szpitalem, który nazwał sanktuarium cierpienia i nadziei.

Reklama

W kolędowaniu towarzyszyli metropolicie m.in. kapłani oraz klerycy V roku WSD Archidiecezji Krakowskiej oraz zespół góralski „Mali Śwarni” z Nowego Targu. Siostra Bożena Leszczyńska pracująca w Kapelanii NMP Nieustającej Pomocy przy USD w rozmowie z Niedzielą przypomniała, że w zespole występowała Marysia z Nowego Targu, która w 2016 r. była pacjentką szpitala i po powrocie do zdrowia, w ramach podziękowania za dobro, którego tu doświadczyła, przyjechała kolędować. – Od tej pory zespół, który prowadzi pani Bernadeta Szumal, co roku przyjeżdża, aby grać i śpiewać kolędy podczas wizyty duszpasterskiej – podkreśliła s. Bożena. – Kolędowaniem dzielimy się radością z chorymi dziećmi, chcemy im umilić czas – wyjaśniła Magdalena Gał z Nowego Targu, a Ania Dobrzyńska z Maniów stwierdziła: – To dobry pomysł na spędzenie dnia wśród chorych dzieci, na wywołanie na ich twarzach uśmiechu. Zespół grał i śpiewał, i rozdawał małym pacjentom drobne upominki.

Spotkania

Po wspólnej modlitwie, poświęceniu i błogosławieństwie na kolejnych oddziałach metropolita spotykał się z personelem, pacjentami i ich rodzicami. – Pobyt w szpitalu jest dla nas bardzo trudny – wyznała Renata Pażucha, mama maleńkiego Cezarego. I dodała: – Jesteśmy bardzo wdzięczni lekarzom za ich troskę, opiekę, a także arcybiskupowi, który pomodlił się nad synkiem. Teraz już jest lepiej, ale potrzeba czasu i cierpliwości… W tym wszystkim towarzyszą nam modlitwa i nadzieja.

Na kardiochirurgii dziecięcej ks. kapelan zaznaczył, że to oddział najbardziej pro life, gdzie leczy się dzieci z różnymi wadami serca, m.in. sercem jednokomorowym. Lekarz dyżurny dr Mirosława Dudyńska wyjaśniła: – To leczenie etapowe dzieci, u których rozwinęło się tylko pół serca. Leczymy je poprzez ciąg operacji, które wykonujemy z pozytywnymi efektami. Ksiądz kapelan podkreślił: – W wielu miejscach takie dzieci nie mają szans, żeby się urodzić, a w Polsce są leczone!

– Ta kolęda jest ogromnym wsparciem psychicznym oraz wsparciem w wierze – stwierdził prowadzący kolędników prof. Szymon Skoczeń, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz koordynator pediatrii USD. Zaznaczył: – Dla tych dzieci, które z uśmiechem witają księdza arcybiskupa, to jest ważne być pobłogosławionym i skropionym święconą wodą, która przecież leczy wszystko. Podkreślił treść homilii metropolity krakowskiego, który mówił m.in. o nadziei. – Nasz dyrektor wielokrotnie to powtarza, że w XXI w. nie można mówić o szpitalu cierpienia, tylko właśnie o szpitalu zdrowia, szpitalu nadziei – zaznaczył prof. Skoczeń. I przywołał statystyki z oddz. onkologii: – Ponad 80% dzieci wraca do zdrowia, czego nie było jeszcze 10-20 lat temu, więc raczej mówimy nie o cierpieniu, ale o nadziei. I oby jej w naszym szpitalu przybywało!

Podziel się:

Oceń:

2025-01-21 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

15. rocznica sakry biskupów Jana Zająca i Józefa Guzdka

Mazur/episkopat.pl

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odbędzie się w niedzielę Msza św. dziękczynna z okazji 15. rocznicy przyjęcia święceń biskupich przez księży Jana Zająca i Józefa Guzdka. Otrzymali je 15 września 2004 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

Więcej ...

Watykan: kard. Parolin będzie przewodniczył konklawe

2025-04-28 10:59

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, pełniący te obowiązki do śmierci Ojca Świętego 21 kwietnia b.r., będzie przewodniczył obradom konklawe, które wybierze następcę Franciszka. Jest on najstarszym nominacją kardynałem-biskupem uprawnionym do udziału w wyborze papieża.

Więcej ...

Podano datę startu misji Ax-4 z polskim astronautą

2025-04-29 17:01

Archiwum ESA

Start misji Ax-4 z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) odbędzie się 29 maja – podała we wtorek firma Axiom Space.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Kościół

Filipiny stały się pierwszym krajem poświęconym...

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Wiadomości

Sosnowiec: Zatrzymano księdza po zgłoszeniu delegata...

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Kościół

Cud papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Wiadomości

Ksiądz, który skrytykował dr Jagielską usłyszał...

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...

Kościół

Komunikat Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ws. kapłana z...