Reklama

Wiadomości

CBOS: Dorośli częściej monitorują dzieci w internecie, ale mają więcej obaw przed zagrożeniami

photosteve101/Foter.com/CC-BY

Dorośli częściej niż przed laty zwracają uwagę na to, co młodzi ludzie robią w internecie - wynika z najnowszych badań CBOS nt. "Dzieci i młodzież w internecie - korzystanie i zagrożenia z perspektywy opiekunów. Częściej jednak niż w ubiegłej dekadzie dorośli sądzą, że internet jest niebezpiecznym miejscem dla młodych ludzi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wiedzę o tym, co dzieci i młodzież robią w internecie deklaruje 85 proc. opiekunów, przy czym 44 proc. orientuje się w tym bardzo dobrze, a 41 proc. umiarkowanie. Niewiele o aktywności online wie 10 proc. rodziców a 5 proc. w ogóle nie ma orientacji w tym zakresie.

Według opiekunów młodzi ludzie spędzają online przeciętnie niemal 15 godzin tygodniowo. Najwięcej czasu w sieci spędza młodzież w wieku 16-19 lat, natomiast najmniej - najmłodsi internauci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Blisko połowa badanych (49 proc.) rodziców i dziadków uważa, że ich dzieci spędzają w internecie odpowiednią ilość czasu. Ponad 2/5 (43 proc.) uważa natomiast, że ich podopieczni przebywają online zbyt długo. "Zbyt dużo czasu" to wg opiekunów 22 godziny tygodniowo, zbyt mało lub wystarczająco to ok. 8 godzin tygodniowo.

Dwie trzecie dorosłych (65 proc.) stara się ograniczać czas, jaki młodzi ludzie spędzają w internecie, natomiast jedna trzecia (32 proc.) tego nie robi.

Ponad 1/4 badanych rodziców lub dziadków (28 proc.) deklaruje, że młodzi zawierają przez internet nowe znajomości. - Odsetek ten wzrósł niemal dwukrotnie od 2008 r., ale nadal 61 proc. opiekunów twierdzi, że ich podopieczni nie nawiązują nowych relacji online - zauważa Michał Feliksiak z CBOS.

Zagrożeń związanych z obecnością w internecie częściej obawiają się opiekunowie sami korzystający z internetu , niż ci, którzy z niego nie korzystają. Dorośli najczęściej obawiają się niebezpiecznych kontaktów i znajomości, które młodzi ludzie mogą nawiązać za pośrednictwem internetu (58 proc.). Poza dość ogólnie sformułowanym lękiem przed nieodpowiednimi osobami, najsilniejsze obawy dotyczą zagrożeń o charakterze seksualnym, przede wszystkim pedofilii (30 proc.).

Rodzice obawiają się ponadto, że ich dzieci będą miały dostęp do szkodliwych treści (33 proc.), najczęściej mają tu na myśli pornografię lub treści erotyczne (17 proc.), rzadziej wizualizacje przemocy, drastyczne i brutalne sceny w filmach lub grach komputerowych, a także wulgarne słownictwo (5 proc.)

Reklama

Niespełna 1/5 obawiających się o bezpieczeństwo dzieci w internecie (18 proc.) boi się oszustwa, wyłudzeń czy kradzieży ale też niekontrolowanych zakupów w sieci. A ponadto - udostępnienia w sieci informacji, które mogą zostać wykorzystane na szkodę rodziny. .

Stosunkowo niewielu badanych (6 proc.) obawia się, że ich dzieci w internecie mogą paść ofiarą prześladowania lub szykanowania. Tyle samo (6 proc.) boi się nadużywania internetu przez młodych ludzi - uzależnienia lub tego, że staną się oderwani od rzeczywistości. Nieliczni (2 proc.) mówią o zagrożeniu werbunkiem do sekt lub islamskich organizacji terrorystycznych.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" CBOS przeprowadził metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo w dniach 1-8 lipca br. na liczącej 1044 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-11 13:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prawie połowa Polaków pozytywnie ocenia działalność Kościoła

Karol Porwich/Niedziela

Niemal połowa Polaków – 48. proc. – pozytywnie ocenia działalność Kościoła katolickiego. To o 3 punkty procentowe więcej niż przed sześcioma miesiącami – podało Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Kościół krytykuje 40. proc. społeczeństwa - co z kolei stanowi spadek o 1 punkt. Z najnowszych badań wynika też, że wybuch wojny w Ukrainie przełożył się na wzrost zaufania Polaków do niektórych instytucji państwa.

Więcej ...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Więcej ...

Włochy/ Papież w Weronie: siejmy nadzieję, nie siejmy śmierci

2024-05-19 19:31

PAP/EPA/EMANUELE PENNACCHIO

"Siejmy nadzieję", "nie siejmy śmierci, zniszczenia, strachu"- apelował papież Franciszek podczas wizyty w Weronie w sobotę. Jednym z najbardziej sugestywnych wydarzeń w jej trakcie był uścisk Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy stracili bliskich podczas konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Wiara

Duch Święty – kim jest najbardziej tajemnicza Osoba...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj