Reklama

Niedziela w Warszawie

Najpierw marsz

2024-06-04 12:34

Niedziela warszawska 23/2024, str. IV

„Zjednoczeni dla życia, rodziny, Ojczyzny” – pod takim hasłem przejdzie w tym roku Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie

Archiwum CŻiR

„Zjednoczeni dla życia, rodziny, Ojczyzny” – pod takim hasłem przejdzie w tym roku Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie

Obrona życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie. Okazją do wyrażenia tej jedności będzie kolejny Marsz dla Życia i Rodziny, który 16 czerwca przejdzie ulicami stolicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Połączone zespoły Centrum Życia i Rodziny i Instytutu Ordo Iuris oraz prawie czterdzieści wspólnot i organizacji – partnerów wydarzenia, zapraszają do aktywnego uczestnictwa w warszawskim marszu, który w tym roku przejdzie pod hasłem: „Zjednoczeni dla życia, rodziny, Ojczyzny”. Wydarzenie otrzymało błogosławieństwo kard. Kazimierza Nycza oraz bp. Romualda Kamińskiego.

Wiele organizacji, jeden cel

Główna oś tegorocznego święta obrońców życia i rodziny przebiega przez kwestie związane z obroną życia, ochroną polskiej szkoły przed wynarodowieniem i permisywną edukacją seksualną oraz niezgodą na legalizację tzw. związków partnerskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Idziemy w obronie życia, rodziny i Ojczyzny. A nie da się obronić Ojczyzny bez obrony tych pierwszych postulatów – mówi Marcin Perłowski, dyrektor Centrum Życia i Rodziny.

Hasło tegorocznego marszu, jak podkreśla Perłowski, ukazuje wielość ruchów i wspólnot, które nie zgadzają się na to, co dzieje się w Polsce w tych przestrzeniach.

– Chcemy pokazać, że nie jest to wydarzenie tylko jednej fundacji, ale wielu organizacji, ruchów, wspólnot, którym leży na sercu to, co dzieje się dziś w Polsce – zaznacza dyrektor CŻiR.

I rzeczywiście, w organizację warszawskiego Marszu włącza się w tym roku kilkadziesiąt organizacji partnerskich, religijnych i społecznych, m.in.: Fundacja Małych Stópek, Wojownicy Maryi, Wspólnota Sychar, Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej, Konfederacja Kobiet i wiele innych.

Marsze dla Życia i Rodziny już prawie od dwudziestu lat przechodzą ulicami kilkudziesięciu polskich miast i miasteczek, budując wyjątkowy ruch społeczny i wspólnotę, którą można nazwać marszową rodziną.

– Chodzi o to, abyśmy stanowili rodzinę organizacji, ludzi zjednoczonych wokół przeciwstawienia się temu naporowi rewolucji, z którym mamy do czynienia zwłaszcza od kilku miesięcy – mówi Paweł Kwaśniak, wieloletni koordynator Marszu dla Życia i Rodziny w Polsce.

Reklama

Zaznacza, że czerwcowy marsz będzie niejako kontynuacją Narodowego Marszu dla Życia, który 14 kwietnia – zgromadził w stolicy kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

– Dlatego rozpoczniemy w miejscu, gdzie tamten Marsz się skończył, pokazując, że Marsz się nie zatrzymał, że idziemy z naszym przesłaniem dalej – zaznacza Paweł Kwaśniak. – Rządzący powinni otrzymać od całego społeczeństwa jasny komunikat, że nie ustąpimy w walce o przyszłość naszych dzieci, rodzin, naszej Ojczyzny. Że nie ustąpimy w walce o wolność i suwerenność, o którą walczyły pokolenia naszych przodków – konkluduje koordynator ruchu marszowego.

Ty też masz wpływ!

W obliczu zagrożeń, z którymi mamy do czynienia w Polsce, konieczne jest zjednoczenie się i publiczne wyrażenie sprzeciwu wobec niszczenia narodu.

– W sposób symboliczny chcemy przekazać rządzącym, że polskie społeczeństwo nie pozwoli pozbawić się swojej chrześcijańskiej tożsamości i nie będzie biernie przyglądać się zabijaniu dzieci w łonach matek oraz celowemu osłabianiu wartości rodziny. Jak mówił bł. kard. Stefan Wyszyński, naród to „rodzina rodzin” i będzie silny, jeżeli polskie rodziny będą liczne i silne – mówi Halszka Bielecka z Instytutu Ordo Iuris.

Bielecka zaznacza, że celem Marszu jest także przywrócenie wiary ludziom, że ich działania mają wpływ na rzeczywistość, w której żyją. A konkretnym wyrazem kontynuacji działań na rzecz obrony wartości, które pojawiają się na szyldach Marszu, będzie uruchamiany wkrótce przez Centrum Życia i Rodziny oraz Instytut Ordo Iuris program „Masz Wpływ”.

– To inicjatywa, która będzie wzmacniać pracę oddolną, dzięki zespołowi ekspertów programowych, specjalistów ds. komunikacji i systemowi szkoleń liderów. Do działań chcemy zaangażować obywateli i lokalnych liderów, którzy wytrwale angażują się w dzieło naprawy Rzeczypospolitej – podkreśla dyrektor Perłowski.

Reklama

Możesz pomóc

Aby wydarzenia takie jak Marsz dla Życia i Rodziny były naprawdę masowe, konieczne jest zaangażowanie wielu środowisk. A także pracy oddanych wolontariuszy: młodzieży, osób dorosłych i rodziców z dziećmi.

W gronie marszowej, warszawskiej rodziny można spotkać państwa Małgorzatę i Pawła Parysów, małżonków z 17-letnim stażem, rodziców Marty, Zosi, Alberta i Rafała. Pan Paweł wraz z dziećmi już trzykrotnie angażował się w pomoc wolontaryjną podczas marszu.

– Włączam się w kwestę na rzecz Domu Samotnej Matki w Chyliczkach w ramach akcji „Słoiczek dla Chyliczek”. Dzieci rozdają naklejki, baloniki i inne gadżety marszowe. Bardzo im się to podoba. Czują się potrzebne i ważne, gdy mogą pomóc w tak dużym wydarzeniu – podkreśla pan Paweł.

Jego zdaniem liczne uczestnictwo w marszu może pokazać rządzącym, a także zwykłym ludziom, że większość osób w Polsce jest przywiązana do tradycyjnych wartości.

– Mieszkałem przez pewien czas we Francji i widziałem, że choć tam osób o poglądach konserwatywnych jest mniej niż w Polsce, to demonstracje w obronie wspomnianych wartości były wielokrotnie liczniejsze niż nasz marsz. Tego potrzeba także u nas – zaznacza Paweł Parys.

Czynny udział w Marszu dla Życia i rodziny bierze już po raz kolejny także Honorata Szczęsna. Na co dzień pracuje w zespole przedszkolno-żłobkowym. Do pracy z dziećmi zainspirował ją wolontariat misyjny w Afryce i Indiach. Marsz jest dla niej szansą publicznego „wyznania” ważnych wartości.

– Motywacją jest miłość do dzieci i myśl, że konkretnie mogę wesprzeć te dzieci, które potrzebują pomocy – przyznaje młoda kobieta.

Zdaniem Honoraty ważne są dziś inicjatywy, które zmienią wśród młodych ludzi negatywne myślenie o zakładaniu rodziny i otwartości na dar potomstwa.

– Potrzebne jest również silniejsze zaistnienie w mediach społecznościowych, z których korzystają młodzi. Jednak największe nadzieje na umacnianie obrony życia i rodziny w naszej Ojczyźnie, upatruję w osobistej formacji duchowej na drodze wiary, która prowadzi do odkrycia prawdy o życiu i śmierci każdego człowieka – podkreśla wolontariuszka.

Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny rozpocznie się w niedzielę 16 czerwca Mszą św. w intencji obrony życia o 11.30 w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży. Uczestnicy przejdą ul. Wiejską, zatrzymując się na chwilę przed Sejmem. Następnie wyruszą pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Pałac Belwederski. Obrońcom życia i rodziny towarzyszył będzie Dzwon Nienarodzonych – poruszający sumienia i symbolizujący głos tych, którzy sami mówić jeszcze nie mogą.

Szczegółowe informacje na stronie: www.marsz.org

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: specjalny pokaz filmu „Piąte: Nie odchodź!”

Z udziałem kard. Kazimierza Nycza w warszawskim kinie Kultura odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Piąte: Nie odchodź!”. To reżyserski debiut Katarzyny Jungowskiej opowiadający o trudnych relacjach ojca z córką. Osią historii jest narastające przekonanie głównej bohaterki o istnieniu aniołów stróżów.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?