Reklama

Wiadomości

Warszawa: w Komendzie Głównej uczczono pamięć o poległych policjantach

Anna Dziura

Odsłonięciem trzech tabliczek epitafijnych na Tablicy Pamięci w Komendzie Głównej Policji z nazwiskami policjantów, uczczono pamięć trzech policjantów, którzy zginęli na służbie w minionych latach. Modlitwie w intencji policjantów przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji. Dziś obchodzona jest 96. rocznica powołania Policji Państwowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centralne obchody Święta Policji odbędą się jutro i w niedzielę. Już dziś, o godz. 18.00 w katedrze polowej sprawowana będzie Msza św. w intencji poległych na służbie policjantów.

Uroczystość odsłonięcia tabliczek poprzedziła ceremonia wpisania do Księgi Pamięci oraz przekazania kopii kart z Księgi rodzinom oraz przełożonym poległych policjantów. Odczytane zostały nazwiska, przebieg służby oraz okoliczności śmierci policjantów: sierż. szt. Przemysława Psuta, st. sierż. Leszka Ratajczaka oraz st. sierż. Roberta Przygody.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Żadne słowa nie potrafią oddać tego, o czym myślimy i co dziś czujemy. Ci funkcjonariusze zginęli po to, aby Polacy byli bezpieczni. Rzeczywiście rotę ślubowania policyjnego wypełnili do końca – powiedziała Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych podczas uroczystości.

Przed tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłych i poległych na służbie policjantów stanął posterunek honorowy funkcjonariuszy Kompanii Reprezentacyjnej Policji. Przedstawiciele rodzin kolejno odsłaniali tabliczki z nazwiskami poległych.

- Wierność. To słowo, które najlepiej oddaje atmosferę tego miejsca, w sercu Komendy Głównej Policji. Bo oto są przed nami imiona i nazwiska tych, którzy byli wierni do końca. Trzeba w tym miejscu także podziękować za to, że środowisko policyjne jest wierne i o nich pamięta – powiedział bp Guzdek.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że wyrazem wierności jest modlitwa w intencji zmarłych i ich bliskich. Wspólnie z ks. Janem Kotem, kapelanem Komendy Głównej Policji poprowadził modlitwę w intencji poległych funkcjonariuszy.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod tablicą przez minister Piotrowską, delegację Komendy Głównej Policji, przedstawiciela Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach i Biskupa Polowego.

Wieczorem w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji poległych na służbie funkcjonariuszy policji sprawowana będzie Msza św.

Reklama

24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie - 7 października 1944 r. - Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną.

6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał Policję. Obecnie służbę w Policji pełni blisko 100 tys. funkcjonariuszy co czyni ją największą służbą mundurową w kraju.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-24 17:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Włochy: 94-latek zadzwonił po karabinierów, bo czuł się samotny

Włodzimierz Rędzioch

94-latek spod Bolonii na północy Włoch zadzwonił w Boże Narodzenie na posterunek karabinierów i poprosił ich, by przyjechali do niego na świąteczny toast, bo czuje się bardzo samotny. Funkcjonariusze natychmiast zjawili się u seniora i spędzili z nim czas.

Więcej ...

Spotkanie wolontariuszy przygotowujących pielgrzymkę dzieci w Leżajsku

2024-06-25 09:52
Wolontariusze Pielgrzymek Dzieci Pierwszokomunijnych

ks. Maciej Flader

Wolontariusze Pielgrzymek Dzieci Pierwszokomunijnych

Dwie pierwsze soboty czerwca stały się okazja do przeżywania pielgrzymki dzieci komunijnych, rocznicowych i członków Eucharystycznego Ruchu Młodych. W niedzielę, 23 czerwca 2024 r., w Leżajsku spotkali się wolontariusze i darczyńcy, dzięki którym udało się przygotować wydarzenie.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?