Reklama

Aspekty

Aby młodzi znali Pismo Święte

Podczas finałów można spotkać osoby, które są tak dobrze przygotowane, że
można powiedzieć, że całą księgę znają na pamięć – mówi ks. Maciejewski

Karolina Krasowska

Podczas finałów można spotkać osoby, które są tak dobrze przygotowane, że można powiedzieć, że całą księgę znają na pamięć – mówi ks. Maciejewski

8 i 9 kwietnia w Zielonej Górze odbędzie się finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla młodych miłośników Pisma Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ideą konkursu jest przede wszystkim zachęcanie dzieci i młodzieży do pogłębienia znajomości Pisma Świętego. To dobra okazja, aby młody człowiek, który sięga po Biblię w celu literalnego poznania danego fragmentu, zaprzyjaźnił się z tą najważniejszą księgą. W tym roku odbywa się 7. edycja.

Dla kogo?

W diecezji konkursy biblijne w różnych formułach są organizowane od wielu lat. Wcześniej były skierowane do ministrantów i lektorów, a także kleryków. Równolegle Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” organizuje dla uczniów szkół ponadpodstawowych Konkurs Wiedzy Biblijnej, który ma zasięg ogólnopolski. Istniała nisza w młodszej kategorii wiekowej. W roku szkolnym 2016/2017 odbyła się pierwsza edycja konkursu dla uczniów szkół podstawowych o zasięgu diecezjalnym. Jego organizatorem jest Wydział Nauki Katolickiej diecezji, a bp Tadeusz Lityński objął zawody swoim patronatem. – Wcześniej były konkursy szkolne albo powiatowe. Przykładowo p. Wioletta Pilecka organizowała w szkole podstawowej w Gościkowie pierwsze konkursy na etapie szkolnym i powiatowym. W 2016 r. stworzyliśmy nową formułę, nadając zawodom zasięg diecezjalny. Chodziło nam o to, aby umożliwić uczestnictwo w konkursie jak najszerszemu gronu dzieci i młodzieży – mówi ks. dr Andrzej Maciejewski, który wraz z p. Wiolettą Pilecką koordynuje w diecezji konkursy biblijne. – Mamy kilkanaście okręgów rejonowych. Do wybranych szkół na II etap przyjeżdżają uczniowie z okolicznych szkół. Istotne jest, aby mieli jak najbliżej. To ułatwia udział – wyjaśnia.

Jest sporo do zrobienia

Konkurs odbywa się w 2 kategoriach wiekowych i liczy 3 etapy: szkolny, rejonowy i diecezjalny. Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej biorą udział w edycji „Biblista Junior”, a dla starszych, z klas i VII-VIII jest dedykowana kategoria „Młody Biblista”. Uczestnicy zapoznają się z tekstem wybranej księgi Pisma Świętego albo większego zakresu. W tym roku młodsi czytają Ewangelię wg św. Marka, a starsi poznają Księgę Rut oraz Księgę Tobiasza. – W kwestii lektury słowa Bożego jest dużo do zrobienia. Podczas katechezy są co prawda omawiane fragmenty Biblii, ale rzadko poświęca się uwagę całej wybranej księdze Pisma Świętego. Nie spotkałem się, by ktoś w ramach zajęć szkolnych miał okazję do poznania treści całej księgi. Konkurs daje taką możliwość, a rywalizacja dodaje motywacji – zauważa ks. Andrzej. Finał składa się z części pisemnej oraz ustnej, do której przechodzi 10 osób, które zdobyły największą liczbę punktów w teście. Owoce intelektualnej pracy to nie tylko nagrody rzeczowe, zdobywane przez finalistów i laureatów, ale przede wszystkim umiejętność samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy biblijnej. – W tym roku w konkursie bierze udział prawie 90 szkół. Zapraszamy młodych do udziału w kolejnej edycji w nowym roku szkolnym i do uczynienia z Pisma Świętego księgi życia – zachęca ksiądz koordynator.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2024-03-29 10:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Finał Młodego Biblisty w Paradyżu

W finale bierze udział 68 osób

Karolina Krasowska

W finale bierze udział 68 osób

Co Apostołowie głosili w różnych językach? (Dz 2, 11) Dlaczego Paweł burzył się wewnętrznie, przechodząc przez Ateny? Kim byli prozelici? Na te i inne pytania odpowiadali dziś uczestnicy finału Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej Młody Biblista, który odbył się Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.

Więcej ...

Weigel o 1. pielgrzymce Jana Pawła II do Polski: 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory

2024-05-13 18:50

Ks. Tomasz Podlewski

Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. to było 9 dni, które popchnęły XX w. na nowe tory - mówił w poniedziałek biograf Jana Pawła II George Weigel. Dodał, że była to rewolucja sumienia, która zapoczątkowała rewolucję polityczną.

Więcej ...

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2024-05-14 07:42

Adobe Stock

Centralna Komisja Egzaminacyjna wyniki egzaminu ósmoklasisty ma ogłosić 3 lipca br. Tego samego dnia swoje indywidualne wyniki poznają uczniowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania