Reklama

Niedziela Małopolska

Ich przystań

Na spotkaniach omawiają m.in. wartościowe lektury

Archiwum wspólnoty

Na spotkaniach omawiają m.in. wartościowe lektury

Są u nas same panie, pracują nad tym, żeby stawać się piękniejsze, coraz bliższe Panu Bogu – mówi ks. Paweł.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Nowym Prokocimiu wśród trzynastu grup parafialnych ma jedną wyjątkową, bo skupiającą same kobiety. To Wspólnota Żon założona przez mężatki.

– Grupa jest specyficzna, są u nas same panie, pracują nad tym, żeby stawać się piękniejsze, coraz bliższe Panu Bogu – tłumaczy ks. Paweł Głowacz, duchowy opiekun wspólnoty. I kontynuuje: – Mój udział to organizowanie dni skupienia lub rekolekcji. Oczywiście, na bieżąco rozmawiamy i w razie jakiejkolwiek potrzeby służę im pomocą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nazwa

– Wszystko zaczęło się pięć lat temu od wspólnego przeczytania w parafii książki Lindy Dillow Jaką żoną jestem. Na spotkania przychodziło kilkanaście kobiet, które chciały pogłębiać swoje powołanie w małżeństwie. Razem poszukiwałyśmy odpowiedzi na ważne dla nas w tym stanie zagadnienia. Wspólna rozmowa, świadectwo dla siebie nawzajem, bo wspólnotę tworzą żony w różnym wieku (30-50 lat), powodowały, że ubogacałyśmy się swoim doświadczeniem i zapragnęłyśmy to kontynuować – wspomina współzałożycielka grupy Joanna Szpyrka i dodaje: – Do dzisiaj czerpiemy ze swoich doświadczeń i pomagamy sobie w codzienności. Początkowo nazywałyśmy się Grupą Żon i doszłyśmy do wniosku, że właśnie ten charyzmat chcemy zgłębiać w kolejnych spotkaniach. W parafii znalazłyśmy naszą przystań!

Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w poniedziałek, po wieczornej Mszy św. w salce parafialnej. – Wraz z naszymi potrzebami zmieniają się książki, które razem czytamy: dotyczą też wychowania dzieci, czy spraw duchowych. Joanna podsumowuje: – W naszej wspólnocie odnawiałyśmy przyrzeczenia małżeńskie, dziewczyny zawsze mają dużo pytań, więc wątpliwości rozstrzyga ks. Paweł. W Adwencie prowadziłyśmy Dzień Skupienia dla kobiet, a na zakończenie roku formacyjnego, w czerwcu organizujemy uroczystą Mszę św. dziękczynną dla parafii Miłosierdzia Bożego, żeby się integrować. W Wielkim Poście prowadzimy Drogę Krzyżową, więc aktywnie włączamy się w życie Kościoła. Wirtualne spotkania sprawdziły się podczas pandemii i wszystkie stwierdziłyśmy, że pomogły nam przejść przez ten trudny okres.

Reklama

Wśród lektur były m.in. takie pozycje, jak: Bądź wolny od lęku Gregorego Kopa, List do rodzin Jana Pawła II. Zawsze nad wyborem lektury panie głosują przed podjęciem decyzji i wciąż zachęcają parafianki, i wszystkie chętne osoby do dołączenia.

Mogą na siebie liczyć

– Wspólnota co roku zmienia animatorów – podkreśla Anna Zawadzka i dodaje: – Pamiętam, omawiałyśmy książkę pt Jaką żoną jestem Lindy Dillow i zainteresował mnie temat. To było cztery lata temu i głównie zachęciły mnie dziewczyny do przychodzenia na spotkania. Ta pierwsza książka dała mi dużo do myślenia. Znalazłam w niej cenne wskazówki. Jako wspólnota zajmujemy się literaturą katolicką i co pół roku jest u nas zmiana tematu. Nasza grupa wzajemnie się wspiera i jesteśmy wszystkie zaangażowane w pomoc: mamy małe dzieci i na co dzień sobie pomagamy.

Żony zgodnie mówią: – Zapraszamy do nas na herbatkę, kawę, ciasteczko, a przede wszystkim po inspirację duchową. Ksiądz Paweł, pamiętając o zbliżającym się Dniu Kobiet, zwraca się do czytelniczek Niedzieli: – Drogie panie, składam wam serdeczne życzenia zadowolenia z siebie, z bycia kobietą, i odkrywania piękna w każdym wymiarze, ale przede wszystkim w tym duchowym!

Jeśli się zastanawiasz nad tym, czy przyjść, czy to dla ciebie, to zrób ten pierwszy krok i sprawdź sama! Więcej informacji na stronie: www.parafianprokocim.parafia.info.pl.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-06 09:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jakie pomaganie ma sens?

– Od początku działalności w Krakowie udało nam się wyprowadzić z bezdomności 15 osób – mówi Mikołaj Kwarciński

Anna Bandura

– Od początku działalności w Krakowie udało nam się wyprowadzić z bezdomności 15 osób – mówi Mikołaj Kwarciński

Jako katolicy jesteśmy zaproszeni do tego, aby „głodnych nakarmić” i „nagich przyodziać”. Są ludzie, którzy wzięli te słowa do serca, a trzonem ich życia stało się pomaganie innym. Tę niezwykłą postawę prezentują pracownicy domu dla ubogich Wspólnoty Chleb Życia w krakowskich Bronowicach

Więcej ...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

Podsumowanie międzynarodowego konkursu plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci”

2024-05-17 14:19

Mat. prasowy

Dziecięce spojrzenie na Ojca Świętego pokazują prace uczestników międzynarodowego konkursu plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Polska

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli