Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie szczędził sił dla Kościoła

Ksiądz Marian Szczepański podczas rocznicy święceń kapłańskich, 7 czerwca 2009 r.

Archiwum ks. Bogdana Blajera

Ksiądz Marian Szczepański podczas rocznicy święceń kapłańskich, 7 czerwca 2009 r.

Ksiądz prałat Marian Szczepański był wybitnym specjalistą w dziedzinie prawa kanonicznego. Jego pracę doceniał Watykan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był oficjałem Sądu Metropolitalnego, wykładowcą prawa kanonicznego. W wieku 59 lat, 10 lat temu – 19 lutego 2014 r. zmarł nagle w Częstochowie.

„Ksiądz Marian Szczepański to był człowiek wyjątkowy w dziedzinie prawa kanonicznego. Wszedł do historii archidiecezji jako prawnik wyjątkowej rangi i klasy. Dobry i gorliwy kapłan” – wspominał przed laty metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. „Był człowiekiem bardzo pracowitym. W jego pracy było widać miłość do Kościoła. Wszystkie trudne sprawy rozstrzygał w duchu Kościoła. Umarł w biegu życia” – dzielił się z Niedzielą abp Nowak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Widział człowieka

Arcybiskup Wacław Depo podkreślił: „Był człowiekiem heroicznej pracy i trudu. Ten trud okazał m.in. wtedy, gdy był przewodniczącym Trybunału Rogatoryjnego na etapie do beatyfikacji męczenników II wojny światowej”.

Uczniowie ks. Szczepańskiego wspominają, że był wymagający, ale jednocześnie otwarty, aby pomóc. Współpracownicy dodają, że za tomami akt widział konkretną osobę, która przeżywa swoje dramaty, i zawsze wskazywał na duszpasterski wymiar pracy w sądzie.

Jego pracę dla Kościoła doceniała Stolica Apostolska. Arcybiskup Frans Daneels, sekretarz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, podkreślił, że zmarły ks. Szczepański „nie szczędził sił w promowanie sprawiedliwości w Kościele”. Ksiądz Pio Vito Pinto, dziekan Trybunału Roty Rzymskiej, dodał, że zmarły kapłan był „ceniony, gorliwy i kompetentny”. W oczach swoich współpracowników ks. Szczepański był skromny, ale zarazem wielki intelektem i heroiczną pracą.

Początki i studia

Ksiądz prał. dr Marian Szczepański urodził się 23 lutego 1955 r. w Żarkach Mieście. Ukończył szkołę podstawową i średnią w Żarkach. Studia filozoficzno-teologiczne podjął w 1975 r. w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 7 czerwca 1981 r. z rąk biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej Tadeusza Szwagrzyka.

Reklama

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Jana Chrzciciela w Poczesnej. Był absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1985-89 odbył studia specjalistyczne w Rzymie na Uniwersytecie Gregoriańskim na Wydziale Prawa Kanonicznego. Podczas studiów w Wiecznym Mieście mieszkał w Papieskim Instytucie Polskim. Studia w Rzymie ukończył w 1989 r. stopniem doktora prawa kanonicznego na podstawie pracy I sacramenti dell’iniziazione cristiana nella disciplina sacramentale della chiesa armena in Polonia secondo i sinodi di Leopoli (1689) e di Roma (1911) – Sakramenty inicjacji chrześcijańskiej w dyscyplinie sakramentalnej kościoła ormiańskiego w Polsce na podstawie synodów we Lwowie (1689) i w Rzymie (1911).

Praca w Kościele częstochowskim

Po powrocie ze studiów, w latach 1989-91, był prefektem w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Wykładał prawo kanoniczne w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i Wyższym Sosnowieckim Seminarium Duchownym w Częstochowie. Ksiądz Szczepański był kapelanem honorowym Jego Świątobliwości, członkiem Rady Kapłańskiej oraz Kolegium Konsultorów. Ponadto był wikariuszem sądowym (oficjałem) Sądu Metropolitalnego w Częstochowie. Należał do Stowarzyszenia Kanonistów Polskich.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-02-20 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Sieklówce wszystko się zaczęło

Niedziela rzeszowska 4/2024, str. IV

Ks. Bronisław Wojaczyński (1867-1933)

Archiwum rodzinne

Ks. Bronisław Wojaczyński (1867-1933)

Sieklówka to wioska leżąca na Pogórzu Strzyżowskim, około 8 km na północny wschód od Jasła. Swoje powstanie zawdzięcza benedyktynom tynieckim. Miało to miejsce w połowie XIV wieku.

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...

Wstrząs w KWK Mysłowice-Wesoła; nie żyje dwóch górników

2024-05-14 10:59

PAP/Kasia Zaremba

Nie żyje dwóch górników, którzy zostali poszkodowani we wstrząsie w KWK Mysłowice-Wesoła. Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Rajmund Horst przekazał, że lekarz potwierdził zgon dwóch mężczyzn, których ciała przetransportowano na powierzchnię.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania