Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2024, str. 5

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poznaj jasnogórskie via crucis

Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu Jasnogórskie Centrum Informacji zaprasza pielgrzymów do poznania jasnogórskich via crucis z przewodnikiem. To odpowiedź na prośby i pytania osób przybywających do sanktuarium o możliwość odprawienia nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jasnogórskie via crucis to przede wszystkim monumentalne stacje Męki Pańskiej na wałach, ale i ich miniatury w najnowszej kaplicy św. Jana Pawła II. Są tu również: Droga Krzyżowa Jerzego Dudy-Gracza, nazywana Golgotą naszej codzienności, i najstarsza, bo z XVIII wieku, droga krzyżowa w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Jubileusz zgromadzenia

Uczennice Boskiego Mistrza świętowały na Jasnej Górze 100. rocznicę założenia zgromadzenia. Zaprosił je do współpracy – głównie w jasnogórskiej zakrystii – w lutym 1972 r. ówczesny generał Zakonu Paulinów o. Jerzy Tomziński. Siostra Maria Agnieszka np. posługuje w zakrystii, z przerwami, od pierwszych dni. Inne siostry można spotkać m.in. w sekretariacie kustosza czy w Radiu Jasna Góra.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Siostry przygotowały misterium słowno-muzyczne Ziarno w ziemi, przedstawiające charyzmat zgromadzenia. Misterium zakończyły uroczyste Nieszpory z melodiami skomponowanymi przez siostry, z towarzyszeniem chóru i orkiestry. Autorką większości melodii jest s. Maria Bujalska, która na Jasnej Górze prowadzi Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. W związku z jubileuszem siostry pragną sfinalizować prace nad wydaniem melodii do Jutrzni i Nieszporów całego roku liturgicznego. Całość będzie wydana w formie śpiewnika z nutami i z dołączoną wersją audio.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca, począwszy od stycznia, na Jasnej Górze zanoszona jest szczególna modlitwa za małżeństwa i rodziny, które pragną pogłębić więzy. Msza św. w ich intencji odprawiana jest o godz. 17 w bazylice. Po Eucharystii odbywa się specjalne nabożeństwo z odnowieniem przysięgi małżeńskiej. W tym miesiącu – 25 lutego. Jak wyjaśnia o. Zbigniew Ptak, inicjator nabożeństw, jest to jeden ze sposobów umacniania polskich rodzin. Błogosławieństwo dla małżeństw sakramentalnych, zwane odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich, jest nową inicjatywą na Jasnej Górze. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone są całe rodziny, by w ten sposób kształtować także młode pokolenie.

Reklama

Jasnogórski flesz

• 19 lutego – imieniny przełożonego generalnego Zakonu Paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego;

• 19-22 lutego – rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy;

• 20 lutego – doroczne spotkanie przełożonych i przeorów paulińskich klasztorów;

• 23 lutego – pielgrzymka maturzystów diec. elbląskiej;

• 23-25 lutego – rekolekcje Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski;

• 24-25 lutego – 47. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie;

• 25 lutego – 30-lecie Jasnogórskiego Telefonu Zaufania.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-02-13 13:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakończył się I Kongres Różańcowy na Jasnej Górze

Bożena Sztajner/Niedziela

O nowy zapał w szerzeniu modlitwy różańcowej w kontekście wielu duchowych zmagań współczesnego świata i by różaniec stał się prawdziwym narzędziem „pedagogiki świętości” dla każdego człowieka prosili na Jasnej Górze uczestnicy I Ogólnopolskiego Kongresu Różańcowego.

Więcej ...

Propagator Dzieła Bożego

2024-06-18 14:27

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 24

Św. Josemaría Escrivá
de Balaguer

es.wikipedia.org

Św. Josemaría Escrivá de Balaguer

Założył jedną z największych instytucji kościelnych, której misją jest pokazywanie ludziom, jak mogą spotkać się z Bogiem w ich życiu zawodowym i prywatnym.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?