Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Co mówią usta

Adobe Stock

Mogą wyrazić – bez słów – radość, niezadowolenie lub smutek, ale mogą również przekazać informacje o stanie zdrowia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wargach i wokół nich czasem pojawiają się zmiany, które mogą być tylko defektem kosmetycznym, ale mogą być również sygnałem chorobowym.

Pierzchnięcie warg

Jednym z problemów, które pojawiają się zwłaszcza zimą, jest pierzchnięcie ust. Naskórek w obszarze czerwieni wargowej jest wyjątkowo cienki i delikatny, dlatego łatwo wysycha i pęka. Przyczyną bolesnego i powodującego dyskomfort problemu mogą być warunki zewnętrzne – mróz i wiatr, ale także silne nasłonecznienie. Do pierzchnięcia warg mogą się przyczynić zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, oraz złe nawyki, takie jak oblizywanie czy przygryzanie ust. Nadmierne wysychanie warg może być również spowodowane odwodnieniem organizmu, niedoborem niektórych witamin, m.in. A lub E, i składników mineralnych, działaniem żelu do mycia twarzy czy kremu do jej pielęgnacji. Środki zaradcze to: likwidacja przyczyny, tj. zastosowanie preparatów ochronnych do ust odpowiednich do pogody, opanowanie złych nawyków, zadbanie o właściwą wilgotność pomieszczeń w domu i w pracy, codzienne nawadnianie organizmu i wzbogacenie diety.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Opryszczka

Usta są miejscem, gdzie najczęściej lokalizują się objawy opryszczki wargowej. Chorobę, potocznie zwaną zimnem, wywołuje wirus HSV-1, a jej pierwszym sygnałem jest swędzenie lub pieczenie skóry w miejscu, gdzie wkrótce wystąpią widoczne zmiany. Kolejne etapy to zaczerwienienie, mała grudka i wypełnione surowiczym płynem pęcherzyki, które po kilku dniach pękają, a miejsce to pokrywa się strupkami. Chociaż zwykle po kilkunastu dniach opryszczka mija, nie pozostawiając śladów, to ma ona jednak tendencję do nawrotów. Warto jej zapobiegać. Wystarczy stosować zasady higieny: nie używać cudzych szminek ani naczyń, zwłaszcza służących do picia, sztućców, ręczników, kubeczków do mycia zębów, maszynek do golenia. Trzeba też zachować dystans wobec osoby, u której wystąpiły zmiany. Warto pamiętać, że opryszczka pojawia się przy obniżonej odporności, po nadmiernym schłodzeniu lub przegrzaniu organizmu, a także pod wpływem stresu.

Reklama

Zapalenie kącików ust

Bolesne i piekące zmiany w rejonie kącików ust, występujące jednostronnie lub obustronnie, potocznie nazywane są zajadami. Najczęściej są one wywoływane przez bakterie lub drożdżaki. Mogą też mieć inne przyczyny, takie jak: alergie kontaktowe, niedobory witamin, choroby ogólne lub podrażnienie mechaniczne wywołane przez aparat ortodontyczny. Ponieważ większość tego typu zmian rozwija się na podłożu infekcyjnym, można zaaplikować miejscowo, dostępne bez recepty, maści lub kremy na zajady, działające przeciwbakteryjnie i zapobiegające rozwojowi drożdżaków. Zwykle zawierają one także składniki nawilżające i łagodzące podrażnienia. Tradycyjnym sposobem stosowanym na taką przypadłość jest też miód. Przy braku poprawy trzeba się zwrócić do lekarza rodzinnego lub dermatologa, bo ustalenie, czy zajady rozwijają się w wyniku awitaminozy, alergii, na podłożu cukrzycy czy z innych przyczyn, jest istotne.

Zmiana koloru ust

Jeszcze jednym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest zabarwienie czerwieni wargowej. Jeżeli naturalny kolor ust danej osoby zmienia się, może to być sygnał poważnej choroby. Odcienie bladoróżowy, szarawy czy sinawy mogą być wynikiem anemii, a także chorób układu oddechowego lub sercowo-naczyniowego.

Tekst ma charakter informacyjny i nie stanowi porady w sensie medycznym,

Podziel się:

Oceń:

2024-02-05 19:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

WHO: kryzys związany z koronawirusem może się znacząco pogorszyć

AdobeStock

Stan pandemii koronawirusa może się znacząco pogorszyć, jeśli wszystkie państwa nie będą przestrzegać podstawowych środków ostrożności dotyczących opieki zdrowotnej - ostrzegła w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Więcej ...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady