Reklama

W diecezjach

Abp Ozorowski żegna symbole ŚDM: to były dni promienia światła

Henryk Borawski / pl.wikipedia.org

„To były dni promienia światła, którego źródłem jest męka i śmierć Chrystusa. Wszędzie tam gdzie przechodziły te znaki, światło wstępowało w serca ludzkie, gdyż to Chrystus jest Światłem niezachodzącym” - tymi słowami abp Edward Ozorowski pożegnał Krzyż Światowych Dni Młodzieży, który 27 czerwca razem z Ikoną Matki Bożej „Salus Populi Romani” rozpoczął peregrynację po archidiecezji białostockiej. 11 lipca przed zakończeniem peregrynacji i przekazaniem Symboli ŚDM delegacji z diecezji łomżyńskiej krzyż i ikona Matki Bożej nawiedzą prawosławną katedrę pw. św. Mikołaja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita białostocki, przypominając w homilii przebieg peregrynacji podkreślał: „Krzyż ten wędrował przez wioski i miasta, zaglądał do ludzi chorych i ich pocieszał, ale także do zdrowych przypominając im, że jeśli ich droga życia wiedzie przez krzyż, to z pewnością dojdą do chwały zmartwychwstania. Wszędzie przyjmowany był ze zrozumieniem, szacunkiem i adoracją” - mówił.

„Krzyż nie jest sakramentem. Jego oddziaływanie jest inne, ale od samego początku doznawał on ogromnego szacunku. Gdy ludzie brali do ręki krzyż, czerpali odwagę, by swoje życie złożyć Bogu w ofierze” – wyjaśniał abp Ozorowski, przywołując męczenników z historii chrześcijaństwa i z czasów współczesnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha zachęcał, aby nie bać się krzyża i nie wstydzić się go. Przypominając słowa św. Pawła, mówił o krzyżu, że dziś, tak jak niegdyś, dla wielu jest zgorszeniem, a dla innych głupstwem, zarówno w świecie, jak i w Polsce. Przestrzegał przed budowaniem przyszłości na złudnych ideologiach, a nie na trwałym fundamencie, jakim jest krzyż Chrystusa.

Reklama

„Chrystus jest naszym Światłem i naszą Nadzieją, a te znaki starają się nam o tym przypominać. Wieńcząc dziś wędrówkę krzyża po naszej archidiecezji miejmy pewność, że czcząc go przejdziemy zwycięsko przez życie” – podkreślał arcybiskup.

Uroczystą Mszę św. koncelebrowali bp senior Stanisław Szymecki, bp Henryk Ciereszko oraz kilkudziesięciu kapłanów. Na pożegnalne nabożeństwo do archikatedry przybyli liczni wierni. O godz. 20.00 przed archikatedrą rozpoczęło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z Symbolami Światowych Dni Młodzieży. Przeszła ona ul Rynek Kościuszki i Lipową do kościoła pw. św. Rocha. Po powrocie do archikatedry rozpoczęło się modlitewne czuwanie, które potrwa do godz. 24.00.

w sobotę od wczesnych godzin porannych trwa tam modlitewne czuwanie przy krzyżu. O godz. 16.30 nastąpi procesyjne przejście ze znakami ŚDM z archikatedry białostockiej do katedry prawosławnej św. Mikołaja, gdzie pozostaną one do godz. 20.00. Po powrocie na plac przed archikatedra zostaną one przekazane delegacji z diecezji łomżyńskiej.

W czasie peregrynacji trwającej od 27 czerwca symbole Światowych Dni Młodzieży nawiedziły 56 parafii archidiecezji białostockiej, 7 szpitali, 2 domy pomocy społecznej, areszty śledczy i więzienny, hospicjum, dom dla bezdomnych, dom księży emerytów i dom abp Stanisława Szymeckiego. Nad całością czuwał ks. Rafał Arciszewski, archidiecezjalny koordynator ŚDM oraz ok. 70 wolontariuszy.

Podziel się:

Oceń:

2015-07-11 09:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cud ocalenia Białegostoku

BOŻENA SZTAJNER

Tamtej nocy „jedni spali, inni kończyli swoje zajęcia, a jeszcze inni trwali na posterunkach pracy. Nikt jednak nie wiedział, że tamtej nocy miał przejść przez miasto anioł śmierci. Jeśli to się nie stało to tylko dlatego, że Bóg nie spał.

Więcej ...

18 maja Kościół wspomina św. Stanisława Papczyńskiego

Arkadiusz Bednarczyk

Kościół Katolicki wspomina 18 maja św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli