Reklama

Niedziela Podlaska

Wystawa portretów

Niedziela podlaska 35/2023, str. VI

Goście obecni na otwarciu wystawy

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Goście obecni na otwarciu wystawy

40 portretów żołnierzy podziemia niepodległościowego zobaczyć można na wystawie w Zagubku, w Drohiczynie. Autorem portretów jest lokalny artysta Piotr Rafałko.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mamy wiele przykładów brutalności władzy sowieckiej, która przyszła tu do nas na wschód w 1939 r., a potem jeszcze długo z tą wielką brutalnością rozpościerała swoja władzę – mówił ks. kan. Wiesław Niemyjski proboszcz drohiczyńskiej parafii katedralnej w Zagubku w Drohiczynie podczas otwarcia wystawy portretów żołnierzy podziemia niepodległościowego. Kapłan wyjaśniał: – Wielu naszych rodaków, wielu mieszkańców, wielu oficerów, wielu żołnierzy nie wyraziło na to zgody. To coś przedziwnego, że stajemy w obronie wartości i nie zgadzamy się z przemocą mimo, iż wydaje się, że to walka, która jest skazana na przegraną. Z tradycji, która miała miejsce w czasie zaborów, z tradycji Powstania Styczniowego, z tradycji oporu wobec naporu sowieckiego w 1939 r., również to pokolenie (wojenne i powojenne) stanęło wobec wyzwania, że nie możemy zgodzić się na brutalność, zło i poniżenie, które niosła ze sobą władza sowiecka.

Na uroczystym otwarciu wystawy 8 sierpnia obecni byli, m.in. dziekan dekanatu drohiczyńskiego ks. kan. Wiesław Niemyjski, starosta powiatu siemiatyckiego Marek Bobel wraz z wicestarostą Sylwestrem Zgierunem, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, Komendant Powiatowy PSP w Siemiatyczach Grzegorz Szumarski, Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręg Łomża Dariusz Syrnicki, Prezes ZŻ NSZ okręg Białystok Mieczysław Korzeniewski, dyrektor Ośrodka Kultury w Drohiczynie Rafał Siwek i autor portretów Piotr Rafałko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wystawa ma charakter edukacyjny i patriotyczny – podkreśla starosta siemiatycki Marek Bobel zachęcając do jej zwiedzania i poznawania historii, jak zaznaczył w trakcie spotkania – tu zawsze żyli patrioci, także dziś tak jest, o czym świadczy liczna obecność mieszkańców, turystów i gości.

Jak zauważa burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym, portrety zawieszone na ścianach zdają się patrzeć na zwiedzających: – Patrzą na nas i ich wzrok jakby mówił – nie zapomnijcie o nas i róbcie wszystko, żebyście wy nie znaleźli się w takiej sytuacji jak my.

Reklama

Jednym z pomysłodawców wystawy jest Wojciech Szawkało, jak mówi o sobie – zawodowo strażak, prywatnie patriota. Zarówno pan Wojciech jak i jego koledzy – strażacy na wystawę przyszli z rodzinami, by dzieci w ten sposób uczyć historii.

Ekspozycja obejmuje 40 portretów żołnierzy podziemia niepodległościowego z naciskiem na członków Narodowych Sił Zbrojnych i Armii Krajowej. Do obrazów dołączone są biogramy bohaterów by umożliwić zwiedzającym zapoznanie się z ich życiorysami i dokonaniami. Przygotowanie i otwarcie wystawy zostało dofinansowane ze środków Fundacji im. Kazimierza Wielkiego w ramach zbiórki Przywracamy Pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Wystawę objął patronatem minister Adam Andruszkiewicz.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godzinach otwarcia Nadbużańskiego Ośrodka Promocji Produktu Lokalnego Zagubek w Drohiczynie przy ul. Targowej 1.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-22 12:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gaudeamus Igitur w Drohiczynie

Druga część inauguracji 65. roku akademickiego miała miejsce w auli drohiczyńskiego seminarium

Monika Kanabrodzka/Niedziela

Druga część inauguracji 65. roku akademickiego miała miejsce w auli drohiczyńskiego seminarium

Wasze chodzenie w świetle Bożego słowa niech wam przypomina, że trzeba ciągle szukać reformy własnego serca, by reformować świat i ludzi prowadzić do Boga – zwrócił się do alumnów bp Piotr Sawczuk podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Od babci do mamy

2024-05-01 18:12

Wiktor Cyran

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst