Reklama

Niedziela plus

Kraków

Zawsze ładny

Niedziela Plus 33/2023, str. II

Przejście młodej pary

Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy

Przejście młodej pary

Narodziny, zaślubiny i śmierć. W tym roku to już czwarta edycja spotkań z historią ziemi stryszowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta konsekracja kościoła w Stryszowie odbyła się 17 lipca 1842 r., natomiast 181 lat później, w niedzielę 23 lipca, w stryszowskich ogrodach plebańskich odbyła się czwarta edycja wydarzenia „Stryszów zawsze ładny”, którego hasłem przewodnim były: „Narodziny, zaślubiny, śmierć”.

W ogrodach plebanii

Uroczystości rozpoczęła Msza św. dziękczynna za konsekrację świątyni. W czasie Eucharystii dziękowano za kościół parafialny i trud przodków włożony w jego ozdobienie, błagano także o owoce czwartej edycji wydarzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po południu w ogrodach przy plebanii rozpoczęła się plenerowa wystawa pt. „Narodziny, zaślubiny, śmierć” z „żywymi obrazami” – w bohaterów z przeszłości wcielili się współcześni stryszowianie, dąbrowianie i ich goście. Była to jednocześnie kolejna odsłona nowatorskiej metody wykładu, w którym prelekcji Mirosława Płonki towarzyszyły obrazy, dźwięki i zapachy. Pierwsza część wykładu z wystawą zgromadziła blisko stu słuchaczy. Była to jednocześnie doskonała okazja poznania tajników warsztatu np. stolarza, co w dobie upadku domowego rzemiosła było zachętą do poznawania wymierającego rękodzieła. Można było za darmo skosztować lokalnych potraw. Sporo było także zorganizowanych miejsc do miłego spędzenia czasu w gronie rodziny, przyjaciół czy nowo poznanych osób. Znakiem niesamowitej gościnności były ręcznie robione kwiaty z bibuły.

Wiwat młoda para!

O godz. 16 przyjechała para młoda na wozie konnym z półkoszkami, przy wtórze muzyki akordeonowej, po czym nastąpił przemarsz orszaku weselnego na właściwe miejsce imprezy, gdzie przy uginających się od jedzenia stołach odbyło się przyjęcie weselne. Nie brakowało przyśpiewek, tańca i śpiewu piosenek ludowych, które animował Kazimierz Grzybek. W tym czasie na barwnie ubranym wozie konnym mogli przejechać się chętni, nad których bezpieczeństwem – a także bezpieczeństwem zwierząt (nie przekraczając limitów miejsc) – czuwali stryszowscy strażacy ochotnicy i woźnice.

Reklama

Między pokoleniami

W drugiej części spotkania była mowa o narodzinach, a sporą popularnością cieszyła się animacja czasu wolnego prowadzona przez logopedę Dorotę Płonkę. W ostatniej części wykładu i wystawy była mowa o chorobie, starości i stosunku do przeszłości w Stryszowie i Dąbrówce. Można było ponadto poznać m.in. sekrety ziół. Domknięciem tej części wydarzenia był koncert, w czasie którego zaprezentowały swoje wokalne umiejętności Barbara Ryba i Emilia Studnicka. Teren wokół plebanii zmienił się w wielką wystawę i stał się miejscem prawdziwie rodzinnej imprezy, która cieszyła się ogromną popularnością. Przestrzeń ogrodów plebańskich została wypełniona stanowiskami z eksponatami, w większości z prywatnych archiwów. Gratką były pamiątkowe zdjęcia z polaroidu. Wielką wartością wydarzenia był dialog między kilkoma pokoleniami, które przybyły, by spędzić ten dzień wspólnie.

Wspomniano zapomnianą dla wielu mieszkańców gminy Stryszów postać Juliana Feliksa Niedzielskiego, architekta i projektanta wielu budynków m.in. w Wiedniu, Libercu, Nowym Sączu itd., który urodził się w 1849 r. w stryszowskim dworze.

Na wesoło

Od trzech uderzeń w kościelny dzwon z 1840 r. rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia, podczas którego rozdano nagrody w ramach konkursu „Młodość karmi się snami, starość – wspomnieniami”. Fundatorem nagród był ksiądz proboszcz Grzegorz Saternus, który od samego początku swoją hojnością i czasem wkładanym w przygotowania (zarówno duchowe, jak i fizyczne) włącza się w imprezę. Wspólny polonez zjednoczył blisko dziewięćdziesiąt par, co stanowiło rekord. Zwieńczeniem było przedstawienie komediowe na tle plebanii w wykonaniu aktorów amatorów Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy. W tym roku członkowie zespołu ze Stryszowa przygotowali komedię Aleksandra Fredry pt. Dyliżans. Wystąpili w niej: Włodzimierz Dudoń, Filip Gnojek, Adrian Studnicki, Klaudia Płonka, Dorota Płonka, Paweł Leśniak, Stanisław Bąbol, Katarzyna Kania, Tadeusz Szkut, Jan Klaczak, Mateusz Zawiła i Natalia Pindel. Spektakl domknęły owacje na stojąco. Myślą przewodnią pozostaje cytat z listu Adama Gorczyńskiego: „Stryszów zawsze ładny i dla mnie dziwnie sympatyczny. Bo w tych górach i wądołach przeczekałem moje dziecięce lata pod opieką babki, która brała mnie ze sobą do lamusa, gdzie widywałem lud i bywały sobótki”.

Reklama

Podziękowania

Organizatorami wydarzenia od samego początku są: Teatr Młodych im. Rudolfa Warzechy, parafia św. Jana Kantego w Stryszowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Stryszowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce i Ochotnicza Straż Pożarna w Stryszowie. Koordynatorem i pomysłodawcą jest dr Mirosław Płonka – pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Nad bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP Stryszów, którzy świętują również jubileusz 110-lecia istnienia swojej jednostki. Warto dodać, że całe wydarzenie zostało sfinansowane z prywatnych funduszy organizatorów, ponieważ ich starania o grant zostały odrzucone. To ich jednak nie zniechęciło, bo podstawą działania było to, by wspólnie spędzić z sobą i gośćmi to niedzielne popołudnie.

Materiał nadesłany przez Mirosława Płonkę

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-08-08 12:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków/ Lajkonik zadzwonił do 111-letniej pianistki, prawdopodobnie najstarszej na świecie

Lajkonik

Wikipedia/Zygmunt Put

Lajkonik

Lajkonik, który w czwartek harcuje po Krakowie, zadzwonił do 111-letniej Wandy Szajowskiej, najstarszej Małopolanki i prawdopodobnie najstarszej pianistki świata. W dniu imienin życzył jej dalszego, wspaniałego zdrowia.

Więcej ...

Diabeł odciąga od Mszy

GK

W czasie niektórych egzorcyzmów diabeł jest „zmuszony” ujawnić „prawdziwy katechizm”, tak jak w czasach Jezusa wyjawiał Jego tożsamość.

Więcej ...

300 lat posługi Kapucynów w Lublinie

2024-06-28 20:05

Ewa Kamińska

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Kościół

Belgijski sąd cywilny skazał biskupów

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024