Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Urlopowe przypominajki

Adobe Stock

Planując urlop, starannie wybieramy czas i miejsce, ale trzeba też pamiętać, aby był on bezpieczny i korzystny dla zdrowia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla wielu osób warunkiem dobrego urlopu jest plażowanie i opalanie się, dlatego w wakacyjnym bagażu powinny się znaleźć preparaty do opalania z filtrem, którego wysokość jest dostosowana do fototypu skóry. Zasadą jest, że im jaśniejsza i bardziej wrażliwa na słońce karnacja, tym wyższy filtr. Słońce jest sprzymierzeńcem naszego zdrowia, ale korzystajmy z niego z umiarem. Gdy jest to możliwe, lepiej unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, zwłaszcza między godz. 10 a 15, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Doraźnym skutkiem zbyt silnego nasłonecznienia może być poparzenie skóry, ale może się ono również przyczynić do wywołania chorób skóry – najgroźniejsza z nich to czerniak – które ujawnią się po kilku miesiącach lub latach.

Wysokie temperatury mogą spowodować udar cieplny, dlatego konieczna jest ochrona organizmu przed przegrzaniem. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni używać nakryć głowy i dbać o nawodnienie organizmu. Zalecana ilość płynu dla zdrowego dorosłego w gorące dni to osiem szklanek na dobę. Osoby podejmujące intensywny wysiłek, np. uprawiające sport, potrzebują więcej płynów. Napój najlepiej wypijać powoli, małymi łykami. Korzystne jest włączenie do diety warzyw i owoców zawierających duże ilości wody, lepiej natomiast zrezygnować z alkoholu, mocnej kawy i herbaty. Osoby z chorobami układu krążenia i seniorzy powinni szczególnie pieczołowicie chronić się w gorące dni, a jeżeli to możliwe, pozostawać w domu w godzinach, kiedy panuje największy upał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żelazną zasadą jest, by kąpiel w zbiorniku wodnym rozpoczynać zawsze od delikatnego ochlapania klatki piersiowej, rąk i nóg wodą, aby ciało miało czas na przystosowanie się do temperatury wody. W ten sposób unikniemy wstrząsu termicznego. Inne zasady bezpieczeństwa nad wodą to: kąpiel tylko w miejscu strzeżonym, kiedy wywieszona jest biała flaga, nierozpoczynanie kąpieli na czczo, krótko po posiłku ani po spożyciu alkoholu i ostrożność w ocenie swoich umiejętności pływackich. Warto przestrzegać zasady, że dzieci mogą się bawić w wodzie tylko pod opieką dorosłych.

Reklama

Latem łatwiej jest o zatrucia pokarmowe, bo w ciepłej porze roku bakterie namnażają się szybciej. Częściej też kupujemy artykuły spożywcze na przydrożnych stoiskach czy w budkach i konsumujemy je nie zawsze umytymi rękami. Lepiej przed zakupem zastanowić się, czy mamy pewność, że dany produkt w miejscu sprzedaży i w transporcie był przechowywany z zachowaniem higieny i w odpowiedniej temperaturze. Szczególnie trzeba uważać na łatwo psujące się ciastka z kremem, lody, sałatki z majonezem, wędliny, potrawy z ryb i inne.

Kolejna przypominajka dotyczy kleszczy, których aktywność w lasach, ogrodach, na łąkach i w parkach rozpoczyna się już wiosną. Dlatego zarówno w czasie urlopu, jak i przy okazji wyjazdów w plener warto mieć w zestawie środków pierwszej pomocy pęsetę albo dostępny w aptekach niewielki aparacik do usuwania kleszczy oraz środek dezynfekcyjny. Kleszcze mogą przenosić różne choroby, najczęściej jest to borelioza. Ważne, by zauważonego na skórze pasożyta jak najszybciej usnąć – chwytamy go tuż za główką, jak najbliżej skóry, i wyciągamy w całości. Miejsce ukłucia trzeba zdezynfekować, a następnie obserwować przez kolejny miesiąc. Jeżeli pojawią się rumień lub inne niepokojące objawy, konieczny będzie kontakt z lekarzem.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-07-17 14:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Psycholog: wykorzystajmy urlop faktycznie na to, co przynosi nam odpoczynek

Adobe.Stock

Chodzi o to, aby wykorzystać urlop faktycznie na to, co przynosi nam odpoczynek. W przypadku wielu osób urlop jest momentem bardziej męczącym, niż dającym ukojenie. Potem okazuje się, że dopiero po przyjściu do pracy odpoczywa się od urlopu – zwrócił uwagę w rozmowie z PAP psycholog dr Paweł Fortuna.

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Warszawa/ W sobotę rozpoczyna się w parafiach peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

2024-05-04 07:58
Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Marzena Cyfert

Relikwie bł. Rodziny Ulmów

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej