Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Bardzo dobry klimat

Niedziela Plus 29/2023, str. VI

Krzysztof Witowski

Ponad dziewięćdziesięcioro młodych wokalistów walczyło o Grand Prix XX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzrasta prestiż wydarzenia, w którym uczestniczy coraz więcej utalentowanych muzycznie dzieci. Ich przesłuchania trwały 2 dni. W pierwszym dniu swoje umiejętności zaprezentowali artyści do lat 8 (kategoria I) i w wieku 9-11 lat (kategoria II). Następnego dnia wystąpiły dzieci w wieku 12-13 lat (kategoria III) i 14-16 lat (kategoria IV). Prezentacje wokalne oceniali znakomici jurorzy, którym przewodniczyła prof. dr hab. Lidia Matynian – wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie. W komisji, obok autorytetów reprezentujących polskie środowiska muzyczne, byli przedstawiciele Ukrainy, Słowacji i Włoch (Rzymu). Festiwal ma także swoje jury dziecięce.

Rosnące zainteresowanie

– W tym roku przybyło osób zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu – informuje ks. Andrzej Mulka, pomysłodawca i dyrektor festiwalu. Zauważa, że swych przedstawicieli zgłosiło ponad dwadzieścia pięć ośrodków kultury z różnych stron Polski. – Cieszy nas to zainteresowanie – przyznaje ks. Mulka i podkreśla obecność dzieci także ze Słowacji i z Ukrainy, co potwierdza międzynarodową rangę festiwalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na pozycję festiwalu pracują organizatorzy: Pałac Młodzieży w Nowym Sączu z jego dyrektorem Milenią Małecką-Rogal, która jest również dyrektorem artystycznym festiwalu, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK, Urząd Miasta Nowy Sącz z prezydentem Ludomirem Handzlem i parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu z proboszczem ks. dr. Jerzym Jurkiewiczem. – To duża satysfakcja, że festiwal tak się rozrasta – mówi ks. Mulka i dodaje: – Warto podkreślić zaangażowanie wielu osób, ale też bardzo dobry klimat ze strony władz miasta. Kapłan zauważa, że Nowy Sącz szczyci się tym cyklicznym wydarzeniem. Cenne jest także wsparcie finansowe ze strony Marszałka Małopolski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gdy zapytałam, czym nowosądecki festiwal różni się od innych przeglądów, ks. Mulka odpowiedział: – „Skowroneczek” ma jury, które z wielkim zatroskaniem przygląda się dzieciom. Jurorzy nie zwracają uwagi np. na efekciarstwo, na show. Tu liczą się piękno głosu, dobór repertuaru. Warto też dodać, a zwrócił na to uwagę dyr. Benedykt Polański z Miejskiego Ośrodka Kultury, że wśród uczestników nie widać zaciętości, jakiejś dzikiej rywalizacji.

Reklama

Atmosfera

W niedzielę 2 lipca w amfiteatrze Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu odbył się koncert laureatów. Kilka godzin wcześniej, podczas spotkania z władzami miasta w sądeckim ratuszu, zostały ogłoszone wyniki tegorocznych festiwalowych zmagań. Zdobywczynią Grand Prix została Karolina Jasińska z Paszyna. (Lista nagrodzonych i wyróżnionych znajduje się na stronie: festiwalskowroneczek.pl). – Staramy się, żeby nagrody sprawiały dzieciom radość – zaznacza ks. Mulka i dodaje, że w tym roku były to m.in. gry planszowe, które produkuje nowosądecka firma. Podkreśla, że najlepsi otrzymali vouchery na pielgrzymkę do Rzymu, a zdobywczyni Grand Prix jedzie do Włoch za darmo!

Trwający cały tydzień festiwal to nie tylko konkursowe zmagania. Jego uczestnicy wracają na kolejne edycje także po to, aby ten czas i atmosferę przeżyć ponownie. Gdy pytam, czy są wśród nich tacy, którzy dopiero za którymś razem zdobywają nagrody, ks. Mulka przyznaje: – Zdarzają się sytuacje, że uczestnik w jednym roku znalazł się wśród najlepszych, a w następnym – nie, bo jurorzy nie zauważyli postępu, bo poziom był wyższy... Ale jest i tak, że ktoś trafia na szczyt dopiero po kilku latach.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-07-11 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jest w orkiestrach jakaś siła

Niedziela Plus 34/2023, str. IV

Michał Sumara

Ludzie zazwyczaj nie wiedzą, gdzie są Okulice, a niektórzy nawet tej nazwy nie potrafią powtórzyć – przyznaje Mariusz Kurnik, kapelmistrz Orkiestry Dętej, która w lipcu uzyskała nominację do Mistrzostw Świata 2024 i 2025.

Więcej ...

Caritas Polska ruszyła z kolejną pomocą dla Strefy Gazy

2024-07-02 14:27

Adobe Stock

Prawie 1,5 miliona złotych trafi do mieszkańców Strefy Gazy. Pieniądze będą przekazane w trzech formach pomocy: gotówkowej, psychospołecznej oraz podstawowej opieki medycznej. Wsparcie w formie gotówki trafi do 1000 rodzin. Każda z nich otrzyma jednorazową zapomogę, w wysokości 860 zł.

Więcej ...

Z jaką naprawdę propozycją przybył do Polski kanclerz Niemiec?

2024-07-03 07:30
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Wizyta kanclerza Niemiec w Polsce była wyjątkowa. Z kilku względów. Po pierwsze nie padły przeprosiny za niemieckie pushbacki nielegalnych imigrantów do naszego kraju. O, przepraszam, nie pushbacki, tylko „zawrócenia”, bo tak nazywa się procedura, którą po zmianie władzy w Polsce wprowadzili nasi zachodni sąsiedzi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Św. Tomasz, apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Tomasz, apostoł

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...