Reklama

Niedziela Lubelska

Pod znakiem krzyża

Poświęcenie palm w Niedzielę Palmową

Paweł Wysoki

Poświęcenie palm w Niedzielę Palmową

Wpatrując się w krzyż Chrystusa każdy człowiek może podnieść się, rozprostować ramiona, spojrzeć w górę i przypomnieć sobie o niezwykłej godności, która płynie z faktu, że jesteśmy stworzeni przez Boga i odkupieni przez Chrystusa – powiedział abp Stanisław Budzik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Palmową parafia Świętego Krzyża w Lublinie przeżywała czas wizytacji biskupiej. We wspólnocie na Bronowicach, istniejącej od 1990 r., przeprowadził ją abp Stanisław Budzik. Metropolita spotkał się na modlitwie i rozmowie z wiernymi oraz duszpasterzami, celebrował Msze św. i poprowadził procesję palmową, udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania oraz poświęcił Rosarium św. Rity.

Wielkie dobro

Ostatnie lata w świętokrzyskiej parafii nie należały do najłatwiejszych. Jak wspomniał proboszcz ks. Marian Duma, który przewodzi wspólnocie od początku jej istnienia, to nie tylko czas pandemii, która zebrała obfite śmiertelne żniwo, ale też podpalenia kościoła w lutym 2021 r. – Kolejny raz przekonaliśmy się, że Pan Bóg dopuszcza zło, żeby wyprowadzić z tego wielkie dobro – powiedział kapłan. Wskazując na gruntownie wyremontowany kościół, wyraził wdzięczność za modlitwę i pracę wielu parafian oraz darczyńców, których trudne doświadczenia zmobilizowały do wielkiej duchowej i materialnej troski o wspólnotę. Jak podkreślił, od ostatniej wizytacji, która miała miejsce na Bronowicach 5 lat temu, w kościele przy ul. Pogodnej rozdano aż 500 tys. Komunii św. Pięknie rozwijają się grupy modlitewne i formacyjne, a prym wiedzie Honorowa Straż Najświętszego Sakramentu, która liczy ponad 200 osób. Dzięki dzielnym niewiastom, które organizują czuwanie przed Najświętszym Sakramentem, kościół jest otwarty przez całą dobę. Parafia jest także miejscem gorliwej modlitwy i formowania się dojrzałych chrześcijan we wspólnotach Żywego Różańca, Legionu Maryi, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Akcji Katolickiej, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Koła Przyjaciół Radia Maryja, Rady Duszpasterskiej czy niedawno powstałej grupie św. Rity. Młodzież i dzieci znajdują swoje miejsce we wspólnocie Jana Pawła II oraz w Liturgicznej Służbie Ołtarza. Pracę duszpasterzy wspomagają nadzwyczajni szafarze Komunii św. – Dziękuję za wasze zaangażowanie; za to, że troszcząc się o kościół i parafię, której drogi jest krzyż Chrystusa, czynicie więcej niż inni – powiedział abp Stanisław Budzik do członków ruchów religijnych.

Drzewo życia

W pasterskiej refleksji abp Budzik poświęcił wiele miejsca Krzyżowi Świętemu, który dla chrześcijan nie jest martwym drewnem, ale drzewem pulsującym pełnią życia i zbawienia. – Krzyż Chrystusa wpisał się trwale w nasze życie, od znaku krzyża postawionego na czole przy sakramencie chrztu św., po krzyż stawiany na grobie z nadzieją zmartwychwstania. W tym znaku przychodzi do nas wszelkie dobro od Boga – powiedział arcybiskup. – Dziś, gdy życie zalewa fala nowego pogaństwa, a dla wielu krzyż staje się niewygodnym znakiem, trzeba zatroszczyć się o znak krzyża wyciśnięty na czole, ale też o znak krzyża wiszący w domach. Chrystus powinien się stać pełnoprawnym członkiem każdej rodziny; takim, który zasiada do rodzinnych uroczystości, z którym rozmawia się o radościach i smutkach, który uczy szacunku do każdego człowieka, zwłaszcza cierpiącego. Niech zajaśnieją na nowo krzyże na wieżach kościołów, na rozstajach dróg i na szczytach gór; niech wciąż przypominają słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że nie można zrozumieć człowieka i dziejów naszego narodu bez Chrystusa i Jego krzyża – zaapelował ksiądz biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-04-06 17:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nie dajcie się kupić, nie dajcie się zwieść! – Msza św. Męki Pańskiej

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

– Po raz pierwszy w naszych dziejach obchodzimy Święto Chrztu Polski, by jeszcze głębiej pojąć, że nie zrozumiemy się jako Polacy bez Chrystusa – mówił podczas Mszy św. Męki Pańskiej w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Więcej ...

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...