Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Boże Narodzenie 2022

Niedziela szczecińsko-kamieńska 52/2022, str. I

katedra.szczecin.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kochani Czytelnicy Tygodnika „Niedziela”

Opatrzność Boża pozwala nam wchodzić na nowo w Uroczystości Narodzenia Syna Bożego. Przygotowaniem do tego doświadczenia wiary był praktycznie cały, dopełniający się Rok 2022, dla nas Jubileusz 50. rocznicy ustanowienia, a właściwie przywrócenia nad Odrą i Bałtykiem, stabilnych struktur Kościoła Świętego.
Szczególnym punktem odniesienia, niejako klamrą dziejów dla tego Jubileuszu, była też 1050. rocznica bitwy pod Cedynią. Obecnie zaś, patrząc w przyszłość, kierujemy już serca ku nadchodzącemu w Roku 2024 Jubileuszowi 900. Rocznicy Pomorskiej Ewangelizacyjnej Misji Świętego Ottona z Bambergu, której pełnym owocem były trwałe struktury Kościoła na naszych ziemiach, z biskupstwem najpierw w Wolinie potem w Kamieniu.
Te wszystkie tematy łączy i ożywia Osoba Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, Który mocą Zwiastowania stał się Synem Człowieczym pod ochroną Niepokalanego Serca Najświętszej Dziewicy Maryi, by w Betlejem być ukazanym ludziom jako Nowo Narodzony Mesjasz.
Kościół Święty od ponad dwóch tysięcy lat prowadzi nas każdego roku nie tylko do rozważania tej Tajemnicy, ale też do ogłaszania Jej kolejnym pokoleniom. Ważnym aspektem jest, byśmy przeżywali tę Tajemnicę jako Kościół.
Bo przecież powtarzamy w Credo: „/…/ wierzę w jeden, święty, powszechny, katolicki i apostolski Kościół …/”. Ta Prawda wiary jest nam wskazana na najbliższy Rok jako szczególne światło i źródło siły duchowej.
Kościół Chrystusowy jest przecież jeden – mocą sakramentalnego chrztu św. Jest święty – mocą zbawczej Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Syna Bożego. Jest powszechny – mocą działania Ducha Świętego, Który wszystkich ludzi chce odnowić w Chrystusie. Jest katolicki – mocą przechowywanej i głoszonej w Nim Prawdy, odkrywanej i ogłaszanej w kolejnych pokoleniach jako jedna, rozumna i niezmienna Prawda Bożej nauki. Jest apostolski, gdyż nieustannie przeżywa niezmienne doświadczenie wiary Apostołów, ogłaszających światu, że Jezus Chrystus jest Mesjaszem, Synem Boga żywego.
Przyjmijcie, Siostry i Bracia, na te radosne Święta Narodzenia Mesjasza, najlepsze życzenia głębokiego Pokoju Serca przy Betlejemskim Żłóbku. Poczujcie tę niezmienną, żywą Nadzieję, jaka dla każdego Człowieka, Rodziny i dla każdego Narodu płynie od Narodzonego Pana i Króla.
Z nową siłą wiary przyjmijcie od Przedwiecznego Ojca, w Mocy Ducha Świętego, Dar Przyjścia Jezusa Chrystusa – Syna Bożego, Który stał się dla nas Synem Człowieczym, Panem i Mesjaszem.
Niech tegoroczne świętowanie napełni głębokim Pokojem Wasze Serca, Wasze Domy, Wasze Rodziny i całą Polskę. Niech ułatwi przywrócenie Pokoju Narodowi Ukrainy i wszystkim miejscom na Ziemi, gdzie dominuje kłamstwo, przemoc i wojna. Niech da Wam nowe doświadczenie Kościoła jako Wspólnoty wiary w Chrystusa, jedynego Zbawiciela Człowieka.
Niech Wam Bóg wszechmogący, przez przyczynę Świętej Bożej Rodzicielki, udzieli na ten błogosławiony Czas wszelkich potrzebnych łask duchowych, owocujących dobrem także pośród spraw doczesnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2022-12-19 16:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jak ocalić Boże Narodzenie

pl.fotolia.com

Świąteczne dekoracje nie tylko w centrach handlowych, ale i w osiedlowych sklepikach, bilboardy, zachęcające do zakupów, gazetki z rabatami na poszczególne towary, reklamy, zachwalające "magię Świąt". Pojawiają się zaraz po Wszystkich Świętych, znikają dopiero po Nowym Roku.

Więcej ...

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst